Farmacja tak trudna?

Wykaz uczelni medycznych o kierunku farmaceutycznym. Opinie i porady dotyczące punktacji i rekrutacji na farmację w poszczególnych uczelniach.
damain879
Posty: 8
Rejestracja: 3 wrz 2012, o 16:17

Re: Farmacja tak trudna?

Post autor: damain879 » 4 wrz 2012, o 16:06

Niech nikt nie słodzi, farmacja jest to trudny kierunek.wręcz ciężkostrawny ale mi to nie przeszkadza, bo lubię spędzać czas wolny w bibliotece nad książkami i uczyć się z wielkich tomów
Pewnie masz same piątki D

damain879
Posty: 8
Rejestracja: 3 wrz 2012, o 16:17

Re: Farmacja tak trudna?

Post autor: damain879 » 5 wrz 2012, o 07:13

A jak wygląda praca po farmacji tylko apteka?

Asiollo
Posty: 226
Rejestracja: 7 gru 2008, o 14:05

Re: Farmacja tak trudna?

Post autor: Asiollo » 5 wrz 2012, o 20:12

przede wszystkim apteka, chociaz coraz gorzej jest znaleźć prace i w znienawidzonej przez studentow aptece, bo lepiej jest zatrudnic technika farm, ktoremu placi się mniej

ewentualnie Polfarma w labie np. kontrolowac jakosc leku, ale ogolnie to bardziej dla ludzi po chemii albo technologii chemicznej bo my mamy nacisk na wiedzę teoretyczną a nie praktyczną, niestety

najlepiej wyjechac za granicę, np UK. Tam farmaceuta jest kimś, nie to co u nas się robi, duze apteki to trochę taka biedronka ale z lekami

mir1
Posty: 157
Rejestracja: 13 wrz 2010, o 22:17

Re: Farmacja tak trudna?

Post autor: mir1 » 5 wrz 2012, o 21:25

Farmacja jest trudna. Studenci też ambitni, córka opowiadała jak proszą żeby podczas godzin rektorskich odbyły się ćwiczenia. Jeżeli dużo przepada ,to potem mniejsze szanse na zaliczenie. Z plusów to to, że prowadzący zdają sobie sprawę z poziomu trudności i raczej można wyprosić jakieś dopytanko. Uwaga - jest to kierunek bardziej dla systematycznych. Ale studenci są różni i niektórzy pełzną na poprawkach ,zwiedzając jednak te kluby. Są też tacy ,którzy pobierają stypendium naukowe . Ponoć do sporej porcji wiedzy potrzebne jest też szczęście żeby nie trafić akurat na pytania z niedouczonego materiału. Wszystko zasłyszane od własnego dziecka i od praktykantów.


Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Farmacja tak trudna?

Post autor: Medycyna Lwów » 5 wrz 2012, o 22:09

Farmacja jest w chwili obecnej, w mojej ocenie, kierunkiem o największym rozdźwięku i dysonansie między tym jak wyglądają studia, a tym jak wygląda praca. To że studia farmaceutyczne nie przygotowują do praktycznego zawodu w aptece (tak kończy przeszło 80% absolwentów tegoż kierunku) wiadomo nie od dziś.
Obecnie poza tym dysonansem widzę kompletne zdezawuowanie farmacji w Polsce poprzez:
- obecność techników farmaceutycznych, którzy de facto robią to samo w aptece, mimo że umieją i wiedzą mniej, wszystko za małe pieniądze
- kompletną komercjalizację aptek - skupienie się tylko na zaskach - robienie z aptek znanych jeszcze kilkanaście lat temu jako miejsca o charakterystycznym chemicznym zapachu, bardzo czystych, z okienkami itd, robienie z nich marketów z kosmetykami i chemią, gdzie nawet koszyki bywają. Obecnie farmaceuta nie ma nawet narządzi by szczątek swojej wiedzy o lekach wykorzystać w interakcji z chorym, no chyba ze każą mu wciskać nie działające suplementy.

Kiedyś farmaceuta był bardzo ceniony, teraz nie ma ku temu nawet większych podstaw.

mir1
Posty: 157
Rejestracja: 13 wrz 2010, o 22:17

Re: Farmacja tak trudna?

Post autor: mir1 » 5 wrz 2012, o 22:39

Panie Moderatorze , dokładnie tak jest. Jeżeli chodzi o te zyski, to niestety nowa refustawa przyczyniła się jeszcze bardziej do komercjalizacji. Czy orientuje się Pan jak bardzo niskie są marże na niektóre leki refundowane-nawet do 2 procent. Natomiast koszty utrzymania apteki -spore. Aktualnie nie dziwię się właścicielom , że ratują się finansowo suplementami i kosmetykami oraz tanim pracownikiem. Tylko dokąd to wszystko zmierza ? Jeżeli nic nie zmieni się to nadejdą czasy, gdy leki będą stanowiły 1/10 asortymentu apteki a pacjenta będzie leczył telewizor.


Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Farmacja tak trudna?

Post autor: Medycyna Lwów » 5 wrz 2012, o 22:54

telewizor, gazetki i głupie sąsiadki już leczą. ja już nawet nie mam siły tłumaczyć odnośnie tych wszystkich suplementów i parafarmaceutyków - chcą niech wydają, a kosztują one nie mało. Polskie społeczeństwo nigdy do mądrych nie należało (czego dowodzi historia), ale apogeum głupoty właśnie się dzieje w zwiazku z tym co teraz prezentuje szkoła, uczelnie wyższe i co serwuje zwłaszcza internet.

deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Farmacja tak trudna?

Post autor: deVries » 6 wrz 2012, o 11:00

Jak jesteśmy przy dysonansach, kontrastach i pracy w aptece to wrzucę coś, co już kiedyś gdzieś pokazywałem, ale się straciło w gąszczu spamu:

To jest opieka farmaceutyczna

Kod: Zaznacz cały

ldv.farmacja.cm-uj.krakow.pl/fontwww/p/fonticpacjent
i to też jest opieka farmaceutyczna (podobno).
A co do nieprzygotowania studentów do zawodu to weszły w tym roku nowe wymagania programowe na farmacji, które podobno mają to zmienić. Ma być nastawienie na opiekę farmaceutyczną właśnie i farmację kliniczną. Nie wiem za bardzo jak, bo na 3530 godzin zajęć blok praktyka farmaceutyczna to 410 godzin. Jakieś 10%.

gladzio
Posty: 29
Rejestracja: 26 cze 2011, o 10:09

Re: Farmacja tak trudna?

Post autor: gladzio » 6 wrz 2012, o 11:19

[at]

To ze zmianą jest potwierdzone?
Dawałem to nie dawno gdzieś na forum, pytałem też starsze roczniki i nikt nic nie wie. d

Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Farmacja tak trudna?

Post autor: Medycyna Lwów » 6 wrz 2012, o 11:24

zmiany, zmianami - z obecna polityką aptek sieciowych nie widzę szans na jakąkolwiek opiekę farmaceutyczną niestety.

deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Farmacja tak trudna?

Post autor: deVries » 6 wrz 2012, o 11:49

Też mi się tak wydawało. Ale jak się ludziom uświadomi, że nie zaznali jeszcze apteki takiej, jaką być powinna, to może zrezygnują z sieciowych apteko-drogerii i traktowania jakby przyszli zrobić zakupy w Tesco, na rzecz małych aptek z programem opieki farmaceutycznej, a nie lojalnościowym. To się tyczy zwłaszcza ludzi starszych, przewlekle chorych, może rodziców z małymi dziećmi. I dużo moim zdaniem będzie zależeć od lekarzy, jak oni do tego podejdą (oczywiście gdyby coś takiego miało zacząć funkcjonować).

Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Farmacja tak trudna?

Post autor: Medycyna Lwów » 6 wrz 2012, o 12:46

No tak - rzeczywiście dla chorych to może być ważne, bo już teraz Polak częściej radzi się farmaceuty niż lekarza. Ale:
-nie widzę szans na finansowanie opieki farm. z NFZu, bo nas na to nie stać.
- póki co pojęcie mgr farm. o chorobach jest bardzo mgliste - dlaczego nie mają na studiach podstaw interny czy med. rodzinnej, skoro np. na elektroradiologii mają internę i to egzaminem zakończoną, a im to do niczego jest w sumie niepotrzebne. bez wiedzy o chorobach, o ogólnych zasadach ich leczenia - a nie wkuwanie wzorów leków, nie ma w ogóle o czym mówić
- w tym wywiadzie jest, że lekarze to dobrze widzą - guzik prawda niestety - wrogość środowiska lekarskiego do aptekarzy bardzo narosła, czemu winne są wciąż zmieniające są przepisy. Nie widzę szans, by ktokolwiek ingerował w leki wypisane na recepcie (teoretycznie powinien farm. jeśli widzi groźną interakcję po konsultacji tel. z lekarzem)
- innymi słowy więcej medycyny i praktyki na farmacji, mniej niepotrzebnej w takim zakresie chemii. U nas np. jest gigantyczny rozdźwięk między b.dużymi wymaganiami z farmakologii na medycynie a tym, co wymagają na farmacji. To też jest problem.

deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Farmacja tak trudna?

Post autor: deVries » 6 wrz 2012, o 12:59

Kaamil pisze:U nas np. jest gigantyczny rozdźwięk między b.dużymi wymaganiami z farmakologii na medycynie a tym, co wymagają na farmacji.
W jakim sensie?

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post