Dąb szypułkowy, bluszczyk kurdybanek, krwawnica, bylica, krwawnik, konyza, pokrzywa zwyczajn, podbiał, jarzębina

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
biszkopcik
Posty: 16
Rejestracja: 3 maja 2012, o 19:47

Dąb szypułkowy, bluszczyk kurdybanek, krwawnica, bylica, krwawnik, konyza, pokrzywa zwyczajn, podbiał, jarzębina

Post autor: biszkopcik »

Witam, proszę o pomoc w oznaczeniu kilku roślin.
Załączniki
7
7
6
6
5
5
4
4
3
3
2
2
1
1
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Kilka roślin do oznaczenia

Post autor: DrTrutek »

Dąb szypułkowy bluszczyk kurdybanek krwawnica posp. bylica posp., krwawnik, konyza i pokrzywa pokrzywa zwyczajna (nie znasz pokrzywy?!) podbiał jarzębina.
biszkopcik
Posty: 16
Rejestracja: 3 maja 2012, o 19:47

Re: Kilka roślin do oznaczenia

Post autor: biszkopcik »

No, z tą pokrzywą to rzeczywiście pojechałam! Pewnie nie weszłam w nią i jej dobrze nie zapamiętałam. -) Dzięki wielkie za tak szybką pomoc! Jednak, mam jeszcze kolejną prośbę, żeby jeszcze raz ktoś spojrzał na 6. zdjęcie, bo to niestety nie jest podbiał. Liście te są na prawdę bardzo duże, i na żadnym z okazów nie widziałam kwiatu, przynajmniej nie w okresie lipiec/sierpień.
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Kilka roślin do oznaczenia

Post autor: DrTrutek »

Podbiał kwitnie b. wcześnie od lutego do kwietnia. Potem są tylko liście, bywają duże. Jeśli nie podbiał to lepiężnik, ale l. biały to raczej występuje tylko w górach i na wybrzeżu. Chyba, że l. różowy?
biszkopcik
Posty: 16
Rejestracja: 3 maja 2012, o 19:47

Re: Kilka roślin do oznaczenia

Post autor: biszkopcik »

Lepiężnik to chyba jednak nie jest, pozostaje więc wersja z podbiałem, ale wstawię jeszcze może zdjęcie z innej perspektywy:
7
7
7.jpg (11.89 KiB) Przejrzano 5053 razy
I proszę jeszcze o oznaczenie kolejnych zdjęć, wydaje mi się, że na zdjęciu pierwszym to mydlnica pospolita, a na dwóch ostatnich głowienka pospolita i nawłoć olbrzymia, ale proszę o sprawdzenie:
Załączniki
6
6
5
5
4
4
3
3
2
2
1
1
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Kilka roślin do oznaczenia

Post autor: DrTrutek »

Mydnica - O.K. sadziec konopiasty poziewnik miękkowłosy niecierpek pospolity czyściec błotny nawłoć olbrzymia - O.K., ale trzeba sprawdzić po owłosieniu łodygi. Druga możliwość - n. kan.
biszkopcik
Posty: 16
Rejestracja: 3 maja 2012, o 19:47

Re: Kilka roślin do oznaczenia

Post autor: biszkopcik »

Dziękuję bardzo za poprzednie oznaczenia, dziś znowu mam kilka roślin, część do oznaczenia i kilka do sprawdzenia.
Załączniki
1. turzyca drążczkowata?
1. turzyca drążczkowata?
2
2
3. śmiałek pogięty?
3. śmiałek pogięty?
4.
4.
5.
5.
6.
6.
7. szczaw zwyczajny?
7. szczaw zwyczajny?
8. ostrożeń polny?
8. ostrożeń polny?
9.
9.
10. podagrycznik pospolity?
10. podagrycznik pospolity?
11.
11.
12.
12.
13.
13.
14.
14.
15.
15.
Magda_J
Posty: 57
Rejestracja: 20 cze 2010, o 13:43

Re: Kilka roślin do oznaczenia

Post autor: Magda_J »

Mimo, że zdjęcia w dużej rozdzielczości to nie wszystkie wyraźne, stąd nie wszystkie moje typy są na 100%:

1. wygląda na turzycę drżączkowatą, ale na podstawie zdjęcia nie można mieć pewności
2. ?
3. raczej nie śmiałek pogięty, bo on występuje na suchych siedliskach. Być może jest to jakaś wiechlina - trzeba sprawdzić kłoski i języczki liściowe
4. wyczyniec, pewnie łąkowy (podałam najpospolitszy, ale generalnie dużo jest gatunków wyczyńców)
5. jakiś jaskier
6. wygląda na kupkówkę pospolitą
7. owszem - szczaw, ale tepolistny
8. ostrożeń polny
9. ponownie szczaw tępolistny
10. jeśli nie ma pokrywek (listków pod kwiatostanem - baldachem) to podagrycznik. Aczkolwiek liście trochę mi tu nie pasują.
11. liście podbiału
12. siewki niecierpka pospolitego
13. znów szczaw tępolistny
14. najprawdopodobniej siewki niecierpka drobnokwiatowego
15. być może wietlica samicza
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości