receptor a neuron i łuk odruchowy

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

receptor a neuron i łuk odruchowy

Post autor: cordis »

Cześć, mam problem
Czy można powiedzieć że receptor jest komórką nerwową - szczególnym rodzajem neuronu zdolnym do odbierania bodźców i ich przekazywania?

Czy to działa najczęściej tak że np. uderzę się w jakieś miejsca ciała lub odczuję jakiś zapach to odbiorą to receptory czuciowe/smakowe, na ich błonie komórkowej zajdzie depolaryzacja, powstanie potencjał receptorowy ( to jest to samo co potencjał czynnościowy neuronu?) no i dalej ten potencjał receptorowy spowoduje pobudzenie neuronu ( przez synapsy to zajdzie )
I czy w zależności ile receptorów zostanie pobudzonych tyle samo neuronów
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: receptor a neuron i łuk odruchowy

Post autor: AnnaWP »

Nie.
Neurony mają swoisty sposób powstawania, w ontogenezie. Wypełzają sobie z cewy nerwowej.
Receptory powstają w odmienny sposób. Te skórne powstają z tkanki skóry - o ile dobrze pamiętam.
Ale jeśli się mylę, to embriolodzy mnie poprawią.

Tak, każda komórka zdolna jest do depolaryzacji, a więc i receptory. Chyba na tym polega Twój problem, że zakładasz, że tylko neurony - każda, i każdy typ reaguje na inne zdarzenia.

O zależności liczbowej trudno mi mówić. Sądzę tylko, że nie zawsze pobudzenie receptora pobudzi neuron - możliwe jest nie przekroczenie poziomu progowego.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: receptor a neuron i łuk odruchowy

Post autor: cordis »

Wielkie dzięki przerabiam teraz szczegółowo układ nerwowy i chce jak najlepiej wszystko zrozumieć stąd też moje pytania
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości