Ciekawe zjawisko - uprawa roślin hermetyczne warunki

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
radek554
Posty: 10
Rejestracja: 22 sty 2012, o 11:03

Ciekawe zjawisko - uprawa roślin hermetyczne warunki

Post autor: radek554 »

Witam,
od dawna nurtował mnie pewien problem, a mianowicie, jaki jest stosunek pobierania dwutlenku węgla do pobierania tlenu w hermetycznych pojemnikach (czy to jest współczynnik oddechowy?) Skoro roślina pobiera dwutlenek węgla a wydziela tlen, to czy po pewnym czasie w zamknięciu dwutlenku węgla nie zabraknie? Czy w zależności od czasu stosunek ten się zmienia np. poprzez zjawisko fotooddychania? Dlaczego do hermetycznych pojemników (np. szklarni) należy dostarczać dwutlenku węgla podczas uprawy roślin?
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Ciekawe zjawisko - uprawa roślin hermetyczne warunki

Post autor: Wendigo »

od dawna nurtował mnie pewien problem, a mianowicie, jaki jest stosunek pobierania dwutlenku węgla do pobierania tlenu w hermetycznych pojemnikach (czy to jest współczynnik oddechowy?)
Stosunek zależy przede wszystkim od pory dnia, pojemnik nie ma nic do rzeczy, chyba że występuje deficyt jednego z gazów.
Skoro roślina pobiera dwutlenek węgla a wydziela tlen, to czy po pewnym czasie w zamknięciu dwutlenku węgla nie zabraknie?
Jeżeli będziemy mieli do czynienia z zamkniętym układem, to tak się w końcu stanie. Dojdzie do zatrzymania fotosyntezy oraz zatrzymania produkcji biomasy.
Dlaczego do hermetycznych pojemników (np. szklarni) należy dostarczać dwutlenku węgla podczas uprawy roślin?
Szklarnia nie jest hermetyczna, ciężko ja traktować jako układ zamknięty. Dlaczego dwutlenek węgla jest dostarczany do roślin rosnących w szklarni? Wystarczy spojrzeć na równanie reakcji fotosyntezy (substraty), plantator liczy na zysk.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości