Szybkość reakcji chemicznych

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
panosze
Posty: 72
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 17:01

Szybkość reakcji chemicznych

Post autor: panosze »

Proszę o pomoc z następującym zadaniem:
A+ 2B = C
Jak zmieni się szybkość reakcji chemicznej po dwukrotnym zwiększeniu stężenia A i czterokrotnym zmniejszeniu stężenia B ?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Szybkość reakcji chemicznych

Post autor: Giardia Lamblia »

Równanie szybkości początkowej reakcji:
v=k*[A]*^2

[A1]=2[A]
[B1]=1/4^2= 1/16

Równanie szybkości reakcji po zmianie stężeń substratów:
v1=k*[A1]*[B1]=k*2[A]*1/16= 1/8k*[A]*

v1/v = (1/8k*[A]*)/(k*[A]*)

Skracamy k*[A]*, wychodzi:

v1/v = 1/8/1

1/8v = v1

Szybkość reakcji zmalała 8-krotnie
Ropalium
Posty: 41
Rejestracja: 20 lis 2015, o 22:25

Re: Szybkość reakcji chemicznych

Post autor: Ropalium »

Mam takie zadanie :
zbadano szybkość reakcji utlenienia jonów jodkowych za pomocą H2O2. Reakcja przebiega zgodnie z równaniem

H2O2 + 2 I- 2 OH - + I2

zmianiano początkowe stężenia substratów oraz mierzono czas po którym stężenie jodu w roztworze osiągało pewną ustaloną wartość. przeanalizuj dane umieszczone w tabeli i wpisz brakującą wartość.

Stężenia początkowe
Numer doświadczenia H2O2(mol/dm3) jonów I- (mol/dm3) czas(s)

1 0,08 0,08 32
2 0,04 0,08 64
3 0,08 0,16 16
4 0,04 0,04 X



Czy ktoś mógłby nakierować mnie na sposób rozwiązania tego zadania?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Szybkość reakcji chemicznych

Post autor: adamantan »

Szablon rozwiązania takich zadań jest następujący:

Najpierw zamień wszelkie czasy biegu reakcji na szybkości względne, czyli od góry do dołu:
2V
V
4V
X

Następnie patrzysz w jakich dwóch doświadczeniach stężenie pierwszego z reagentów było takie same (np. doświadczenia numer 1 i 3). Patrzysz jak w tych doświadczeniach zmieniono stężenie drugiego z reagentów (tutaj stężenie I- wzrosło dwukrotnie) i jak to odbiło się na zmianach szybkości reakcji (tutaj szybkość reakcji wzrosła dwukrotnie). Czyli rząd reakcji względem I- wynosi 1.
Te same kroki czynisz dla H2O2, a następnie zapisujesz całe równanie kinetyczne. Później z dowolnego z doświadczeń wyznaczasz k i obliczasz względną szybkość X. Przeliczasz ją na czas".
Ropalium
Posty: 41
Rejestracja: 20 lis 2015, o 22:25

Re: Szybkość reakcji chemicznych

Post autor: Ropalium »

Dziękuję, już rozumiem!

(czy odpowiedź to 128 s?)
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Szybkość reakcji chemicznych

Post autor: adamantan »

Ropalium pisze:(czy odpowiedź to 128 s?)
TAK
Justyna_08
Posty: 3
Rejestracja: 19 lip 2016, o 19:39

Re: Szybkość reakcji chemicznych

Post autor: Justyna_08 »

Hej, mam do Was prośbę.

Na co dzień nie mam zbyt wiele do czynienia z chemią, a potrzebuję pewnych informacji. Chciałabym Was zapytać o szybkość poniższych dwóch reakcji:
1. CO2+H2 ↔ CO+H2O
2. 2CO+7H2O+8e-→ CH3CH2OH+8HO- (elektroredukcja CO na katodzie miedzianej)
Informacje do reakcji:
Ad1. Na razie proces zachodzi przy temperaturze 850stC (stała równowagi reakcji K=1), ale chciałam obniżyć temp. procesu.
Ad2. Potencjał równowagowy reakcji E=0,18 V, temp. procesu 25 st.C, ciśnienie 1 atm.

Wiem, że informacji jest niewiele i pewnie się tutaj nie przydadzą, ale niestety nie mam żadnych innych danych.
Jeśli nie dałoby się na tej podstawie czegokolwiek obliczyć, to czy moglibyście mi podać chociażby szacowaną szybkość tych procesów lub gdzie mogłabym znaleźć informacje na ten temat? W razie czego postaram się odpowiedzieć na Wasze dodatkowe pytania.

Z góry bardzo Wam dziękuję za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości