izomeria w alkanach i cykloalkanach

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
lemonka23
Posty: 135
Rejestracja: 12 sie 2012, o 18:00

izomeria w alkanach i cykloalkanach

Post autor: lemonka23 »

Witam, mam pewnien problem mimo, iż mam przed sobą mase książek typu np. Persona czy vademecum A-Z
Otóż, nie miaąlm styczności w szkole wgl z izomerią przy omawianiu węglowodorów nasyconych a kończymy ten dział.
Pożyczyłam od koleżanki zeszyt w którym ma izomerię i do każdego tematu np. alkany czy cykloalkany czy alkeny ma podpunkt izomeria
Jestem przy alkanach: wystepują tu 2 rodzaje izomerii tak?
Izomeria łańcuchowa i Izomeria położenia
A w cylkloalkanach?

Robiąc notatki do każdego z typu węglowodorów np. alkany chcialbym okreslić izomerie alkanu itd.
Prosze o pomoc.
wombacica
Posty: 19
Rejestracja: 20 wrz 2012, o 23:02

Re: izomeria w alkanach i cykloalkanach

Post autor: wombacica »

w operonie masz napisane z tego co pamiętam rodzaje izo przy związkach raczej nie przy samych tematach ale gdzieś wciśnięte to w podr jest:)
lemonka23
Posty: 135
Rejestracja: 12 sie 2012, o 18:00

Re: izomeria w alkanach i cykloalkanach

Post autor: lemonka23 »

w podręczniku z operonu tak?
i tak w umie go nie posiadam

W sumie to sama nie wiem jak zabrać się do tej izomerii jak mwoię nie maiłem z nią styczności a dzis dopiero jako tako się z tym zapoznałam pojęciem i nie wiem z czym to zjeść"
wombacica
Posty: 19
Rejestracja: 20 wrz 2012, o 23:02

Re: izomeria w alkanach i cykloalkanach

Post autor: wombacica »

Wiesz tak w ogóle jest podział izo konstutucyjna i geometryczna i np do konstytucyjnej jest polozenie podsawnika czy szkieletowa.Radzę jak chcesz wiedzieć coś od zaraz to poszukać forum chem. W operonie jest ale ogólnie.
lemonka23
Posty: 135
Rejestracja: 12 sie 2012, o 18:00

Re: izomeria w alkanach i cykloalkanach

Post autor: lemonka23 »

ale ogólnie to dobry sposób żeby do każdego rodzaju węglowodoru np. alkany, cykloalkany pisac jakie występują tam rodzaje izomerii?
np. tak jak mówię w alkanach jest TYLKO izomeria łańcuchowa i położeniowa nie ma mowy o optycznej czy coś ?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: izomeria w alkanach i cykloalkanach

Post autor: Giardia Lamblia »

Nie jestem w stanie wymyślić alkanu z centrum chiralnym Czyli nie ma mowy o izomerii optycznej.

Najlepiej porób jakieś zadania z izomerii, nie wiem czy masz Witowskiego, ale jest ich tam sporo w dziale węglowodory.
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: izomeria w alkanach i cykloalkanach

Post autor: Wendigo »

mar2451 pisze:Nie jestem w stanie wymyślić alkanu z centrum chiralnym Czyli nie ma mowy o izomerii optycznej.
Istnieją chiralne alkany.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: izomeria w alkanach i cykloalkanach

Post autor: Giardia Lamblia »

Hmm, masz rację, mój błąd.
lemonka23
Posty: 135
Rejestracja: 12 sie 2012, o 18:00

Re: izomeria w alkanach i cykloalkanach

Post autor: lemonka23 »

Dzięki Wam!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości