Formy sygnalizacji chemicznej, receptory molekularne

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Awatar użytkownika
bilberryy
Posty: 55
Rejestracja: 23 gru 2010, o 17:33

Formy sygnalizacji chemicznej, receptory molekularne

Post autor: bilberryy »

Obecnie w szkole przerabiam hormony człowieka i mam pracę domową z podręcznika PWN-owskiego.

Wyjaśnij znaczenie receptorów molekularnych w przekazywaniu informacji za pomocą chemicznych cząsteczek sygnałowych. Jakie wyróżnia się formy sygnalizacji chemicznej?

Z pierwszą częścią jako/tako sobie poradziłam (tzn. przepisałam z podręcznika żywcem, choć średnio to rozumiem). Czy mógłby ktoś wytłumaczyć pierwsze polecenie w miare łopatologiczny sposób?

Jesli chodzi o drugie pytanie. to kompletnie nie wiem. Według wujka Google, rzecz się ma z feromonami tu kompletnie nie wiem.

Proszę, pomóżcie!
Awatar użytkownika
Malinka23
Posty: 104
Rejestracja: 8 cze 2012, o 16:49

Re: Formy sygnalizacji chemicznej, receptory molekularne

Post autor: Malinka23 »

Myślę, że chodzi tu o różne sposoby działania hormonów. w zależności od ich budowy chemicznej (hormony peptydowe wiążą się z receptorem na powierzchni komórki, a steroidowe wnikają do wnętrza i łączą się z cytoplazmatycznym receptorem). W Villim jest to fajnie opisane w rozdziale z hormonami)).
jeśli chodzi o receptory to ich rola polega na wywoływaniu kaskady reakcji wewnątrz komórki w odpowiedzi na hormon również odsyłam do Villego )
askor90
Posty: 33
Rejestracja: 21 lis 2009, o 13:33

Re: Formy sygnalizacji chemicznej, receptory molekularne

Post autor: askor90 »

Cząsteczka sygnalna łącząc się z receptorem na powierzchni błony komórkowej uruchamia kaskadę przemian w komórce, dzięki czemu otrzymywany jest oczekiwany efekt tj. ekspresja określonych genów, warunkująca powstanie odpowiedniego białka.

Mamy trzy główne klasy receptorów molekularnych: I, II, III klasa. Dokładnie opisane są np. w Albertsie. Są też receptory pozaklasowe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości