Starmach Plankton roślinny wód słodkich

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Starmach Plankton roślinny wód słodkich

Post autor: _Marcin_ »

Na allegro jest aktualnie aukcja z tą wiele wartą specjalistyczną pozycją książkową traktującą o fitoplanktonie wystęującym w naszych wodach słodkich.
Książka omawia szeroko metodykę poławiania i badania fitoplanktonu oraz zawiera co warto odnotować obszerne klucze do oznaczania sinic i glonów spotykanych w planktonie. Klucze do oznaczania obejmują część bakterii i sinic, poprzez takie grupy glonów jak eugleniny, złotowiciowce, dinofity, kryptofity, różnowiciowe oraz prezentuje dość obszernie planktoniczne zielenice.
Ponad 1700 czarno -białych rycin różnych mikroskopijnych glonów + opisy diagnostyczne ułatwiają oznaczanie.
Mam tą książkę i ją szczerze polecam, zwłaszcza że na polskim rynku wydawniczym brak takowej literatury a pozycje z serii Flora słodkowodna Polski są trudno dostępne albo wyczerpane lub też nie zostały co niektóre dotąd wydane.
Link do aukcji: allegro 2674205175
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Starmach "Plankton roślinny wód słodkich"

Post autor: kriscavok »

Kupiłem sobie Flora słodkowodna Polski tom 6 Okrzemik PWN 1964, czy wiesz co to jest warte?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Starmach "Plankton roślinny wód słodkich"

Post autor: _Marcin_ »

jest to klucz do oznaczania okrzemek, niestety ma on swoje lata i część nazw taksonów się zdezaktualizowała i trzeba szukać po synonimach w nowszych opracowaniach lub w checklistach jeżeli wymieniają synonimy.
Ogólnie, mimo to jest to dobra książka do ogólnego zorientowania się w temacie jak i w metodyce badań. Ja często używam tomów które mam z tej serii i mi wystarczają, dla poważniejszych badań trzeba się posiłkować literaturą nowszą i zdecydowanie droższą.
Peridiniopsis
Posty: 11
Rejestracja: 12 gru 2012, o 16:38

Re: Starmach "Plankton roślinny wód słodkich"

Post autor: Peridiniopsis »

Akurat klucz okrzemkowy z tej serii należy do wyjątkowo zdezaktualizowanych. Taksonomia okrzemek poszła tak daleko od czasu jego wydania, że to już prehistoria. Potwierdzam oczywiście zdanie Marcina, że w części metodycznej może się jak najbardziej przydać, a w taksonomicznej to aktualnej pozycji taksonów można szukać na

Kod: Zaznacz cały

algaebase.org
Trzeba pamiętać jednak o jednym - nie ma takiej drugiej grupy glonów, w której zmiany taksonomiczne były by tak szybkie. Z pozostałych kluczy z tej serii można i trzeba korzystać - ich zaletą jest przede wszystkim duża ilość rycin do poszczególnych gatunków, co pokazuje zmienność nie tylko samych taksonów, ale i oka badaczy U mnie bruzdnice, kryptofity, złotowiciowce, eugleniny, a nawet sinice (choć tu także sporo zmian taksonomicznych) - są w ciągłym użyciu! Niektóre nowsze ujęcia nie wytrzymują próby czasu (myślę tu np. o bruzdnicach z serii Susswasserflora.), a bruzdnice Starmachowe są w użyciu na całym świecie (mimo, że są po polsku)
jan31
Posty: 11
Rejestracja: 20 lut 2014, o 17:51

Re: Starmach "Plankton roślinny wód słodkich"

Post autor: jan31 »

Posiada ktoś może wersje elektroniczną ? Albo namiary na ebooka ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości