Moje pytania - zwierzęta

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Moje pytania - zwierzęta

Post autor: Girion »

1. Wymienić nazwy worków powietrznych u ptaków, jest ich 9, a mi wychodzi 8 obojczykowy [1], szyjne [2], piersiowe przednie [2], piersiowy tylny [1], brzuszne [2]. Co jest nie tak?

2. Jak wyglądają drogi oddechowe u ptaków, ja mam takie coś:
tchawica (krtań górna)krtań dolnadwa oskrzelapłuca
Dobrze, czy coś jest źle?

3. Co oznacza : mocz ulega wtórnemu zagęszczeniu na skutek resorpcji wody w kloace Nie rozumiem tego.

4.W jednej książce [omega] pisze że Produktem azotowej przemiany materii jest kwas moczowy który jest w postaci kryształków wydalany wraz z kałem [kałomocz], natomiast nauczycielka podała do zeszytu: Mocz to gęsta biaława wydzielina szybko zastyga.
Czy te dwie wersje się nie wykluczają?

Jak będę miał jeszcze jakieś pytania to będę pisał w tym temacie.
Bardzo proszę o odpowiedź.
osetka
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2012, o 22:36

Re: Moje pytania - zwierzęta

Post autor: osetka »

1.
"Rozróżniamy dziewięć głównych worków powietrznych: nieparzysty podwidełkowy, dwa szyjne, dwie pary piersiowych oraz dwa brzuszne. czyli są też 2 piersiowe tylnie a nie jeden.

2.
"Ptaki mają jeden z najbardziej skomplikowanych układów oddechowych ze wszystkich zwierząt[26]. Ich płuca są pozbawione opłucnej[25]. Podczas wdechu 75% świeżego powietrza omija płuca i kieruje się bezpośrednio do tylnych worków powietrznych, które ciągną się od płuc i łączą z przestrzeniami powietrznymi w kościach. Pozostałe 25% powietrza płynie bezpośrednio do płuc. Podczas wydechu zużyte powietrze wydostaje się z płuc, a powietrze zachowane w tylnych workach powietrznych jest jednocześnie przenoszone do płuc. Dzięki temu świeże powietrze przepływa przez płuca ptaka zarówno podczas wdechu, jak i wydechu[38]. Ptaki wydają dźwięki za pomocą krtani tylnej – mięśniowej komory z kilkoma błonami bębenkowymi, która znajduje się na dolnym końcu tchawicy, czyli tam, gdzie rozdziela się ona na oskrzela[39]. [wikipedia]

3. Mocz staje się bardziej zagęszczony przez to że woda z niego zostaje pobrana w kloace, jest wtedy bardziej stężony niż prędzej.

4. nie wiem, nauczyciel mógł się zawsze pomylić, bądź korzystać z innych źródeł
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Moje pytania - zwierzęta

Post autor: AnnaWP »

Co do 4 - w pierwszym tekście pisze o kwasu moczowym, oczywiście wytrąca się w postaci kryształków. Nauczycielka mówiła o moczu. Mocz to biała wydzielina, szybko zastygająca. Biała, bo pełno w niej kryształków kwasu moczowego.

Mocz to nie jest wyłącznie kwas moczowy czy mocznik.

A wydzielany wraz z kałem - w tym samym czasie.
Kał to ta brązowa część ptasiej kupki, a mocz - ta biała.
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Moje pytania - zwierzęta

Post autor: Girion »

Ok, danke.

Następne pytanie:
Jest takie zdanie odnośnie żołądka przeżuwaczy:
Źródłem azotu potrzebnego do budowy własnych białek są dla symbiotycznych drobnoustrojów dostające się do żwacza zbędne produkty azotowej przemiany materii przeżuwacza.
Czy to znaczy że przeżuwacz je własne odchody
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Moje pytania - zwierzęta

Post autor: AnnaWP »

Zbędne produkty azotowej przemiany to raczej amoniak / mocznik.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości