Zadanie dotyczące wiązań

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
lejker22
Posty: 1422
Rejestracja: 9 kwie 2012, o 15:14

Zadanie dotyczące wiązań

Post autor: lejker22 »

Z podanego zbioru substancji : N2, BaCl2, Rb2O, CO2, H2O, HBr, CS2, O2 wybierz i wpisz do
tabeli wzory tych substancji, którym odpowiadają poniższe informacje:
Substancje chemiczne,
w których występują wiązania
kowalencyjne spolaryzowane ……………………………………………………………
Substancje chemiczne,
w których występują wiązania
kowalencyjne niespolaryzowane ……………………………………………………………
Substancje chemiczne,
w których występują wiązania
jonowe. ……………………………………………………………
Substancje chemiczne,
w których występują wiązania
kowalencyjne(spolaryzowane
lub niespolaryzowane)
wielokrotne.
……………………………………………………………

No i mam takie pytanie czy CO2 też będzie zaliczany do pierwszej tabelki, bo w końcu nie wieem, w którą stronę ta para przesunięta.
a tak poza tym to do pierwszej dałam: H20 (w stronę tlenu), HBr (w stronę bromu)
A no i tak samo czy CS2 będzie miało kowalencyjne spolaryzowane? I w którą stronę będzie przesunięta para?

Później do drugiej tabelki dałam : N2 i O2
Do trzeciej: BaCl2 i Rb2O
natomiast do czwartej: O2 (podwójne), N2 (potrójne), CO2 (podwójne)

Ciągle mi się to myli, dlatego chcę to w końcu zrozumieć
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Zadanie dotyczące wiązań

Post autor: Giardia Lamblia »

CO2 nie ma budowy polarnej - ma budowę liniową, czyli spolaryzowane nie jest. cząsteczka wygląda o tak: O=C=O

Czyli do kowalencyjnych niespolaryzowanych należą N2 CO2 CS2 O2
Do kowalencyjnych spolaryzowanych należą Rb2O H2O HBr
A do jonowych oczywiście BaCl2

W czwartej rozumiem, że chodzi o ilość wiązań między konkretnymi atomami w cząsteczce (podwójne, potrójne), więc wpisujesz N2 (potrójne) CO2 (dwa podwójne) CS2 (dwa podwójne) O2 (podwójne)

W H2O, HBr i Rb2O masz tylko pojedyncze wiązania.

Przesunięcie pary elektronowej w wiązaniu kowalencyjnym (! nie jonowym !) następuje w stronę atomu bardziej elektroujemnego.
lejker22
Posty: 1422
Rejestracja: 9 kwie 2012, o 15:14

Re: Zadanie dotyczące wiązań

Post autor: lejker22 »

A właśnie odnośnie dwutlenku węgla znalazłam w książce coś takiego: W cząsteczce dwutlenku węgla wspólne pary elektronowego przesunięte są w stronę każdego z atomów tlenu. Cząsteczka ma budowę liniową.
lejker22
Posty: 1422
Rejestracja: 9 kwie 2012, o 15:14

Re: Zadanie dotyczące wiązań

Post autor: lejker22 »

Mam jeszcze jedno zadanie tego typu:

Spośród substancji: Br2, N2, CO2, H20, Na2S, H2S, K2O wybierz te, którym odpowiadają podane poniżej informacje i wpisz ich wzory w odpowiednich miejscach tabeli:

substancje, w których atomy połączone są wiązaniem kowalencyjnym spolaryzowanym.

substancje, w których atomy połączone są wyłącznie pojedynczymi wiązaniami kowalencyjnymi (spolaryzowanymi lub niespolaryzowanymi)

substancje, w których między atomami tworzy się podwójne wiązanie kowalencyjne (spolaryzowane lub niespolaryzowane).

substancje, w których między atomami tworzy się potrójne wiązanie kowalencyjne (spolaryzowane lub niespolaryzowane)


No więc do tego pierwszego dałam: H20 (w stronę tlenu), Na2S (w stronę siarki), H2S (w stronę siarki), K20 (w stronę tlenu),
do tego drugiego dałam: Br2, H2S ( i nie wiem właśnie czy jeszcze jakieś, np. H20
do tego trzeciego: CO2,
no i do tego ostatniego: N2
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Zadanie dotyczące wiązań

Post autor: Giardia Lamblia »

Oj pomieszałem polarność cząsteczki z polarnością wiązania A to dwa różne tematy

CO2 rzeczywiście posiada wiązanie kowalencyjne spolaryzowane
A Rb2O to wiązanie jonowe

I teraz wszystko się zgadza.

Nie tylko Ty masz problemy z wiązaniami
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 14 gości