Biolux - soczewki w okularach oraz oslepiajace swiatło

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
porlock
Posty: 9
Rejestracja: 10 paź 2012, o 22:15

Biolux - soczewki w okularach oraz oslepiajace swiatło

Post autor: porlock »

Mam bioluxa z lidla, ponieważ przez około rok stania strasznie się zapaćkał, postanowiłem go wyczyścić, i mam problem ze złożeniem okularów, czy obydwie soczewki w okularze powinny być skierowane stroną wypukłą w stronę preparatu czy może odwrotnie, a może przeciwsobnie ?

Kolejne pytanie dotyczy samej obserwacji, gdy używam szkła barlow-a razem z okularami 5x lub 16x (takie dwa były w zestawie) przy coraz większym wysunięciu tulejki barlowa tzn. zwiększaniu powiększenia, widzę w centralnym punkcie okularu matową plamkę, która w raz z coraz większym powiększeniem rośnie i skutecznie przesłania mi obiekt który oglądam. Plamka nie jest brudem na samym szkle barlowa ani tez okularze bądź obiektywie, wg mnie jest to miejsce w którym skupia się światło emitowane przez podświetlenie preparatu po prostu w raz z większym powiększeniem zwiększa się jego ogniskowa i mnie oślepia w pewnym sensie, mniejszy obiektyw/okular/wsuniecie tulejki barlowa zmniejsza plamkę , bliższe przysuniecie oka do okularu również trochę poprawia sprawę, tyle ze rzęsy mi się włażą w pole widzenia a poprawa jest minimalna. Co może być przyczyną i jak sobie z nią poradzić ?
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Biolux - soczewki w okularach oraz oslepiajace swiatło

Post autor: sebba28 »

W okularze gorna soczewka powinna byc skierowana wypukla strona do dolu a dolna wypukla do gory.
Co do barlowa to mialem to samo, straszna tandeta,najlepiej go usunac i zalozyc okular 10x,ja mialem okular ze starego olympusa nie miescil sie do tubusa ale idealnia nachodzil na niego.
JohnyM

Re: Biolux - soczewki w okularach oraz oslepiajace swiatło

Post autor: JohnyM »

Dziwna sprawa, w moim pasują i Olympusy i Zeissy i PZO, bo ma standardową średnicę.
porlock
Posty: 9
Rejestracja: 10 paź 2012, o 22:15

Re: Biolux - soczewki w okularach oraz oslepiajace swiatło

Post autor: porlock »

Jak wywale barlowa to nie bardzo mam jak założyć okulary te z zestawu, sa ciut za male i latają w tubusie :-( ale cos po kombinuje, w koncu od czego jest izolacja -) mozna je kapke pogrubic, jesteś pewien ustawienia soczewek w okularach? Bo dostałem też info z innego źródła że powinny być obydwie wypukłe w stronę do preparatu.

Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Biolux - soczewki w okularach oraz oslepiajace swiatło

Post autor: sebba28 »

Tyle ze ten okular olympusa byl do stereoskopowego mikroskopu nie jestem pewien jaka mial srednice ,ale napewno nie 23,2mm
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Biolux - soczewki w okularach oraz oslepiajace swiatło

Post autor: sebba28 »

Co do soczewek nie jestem pewien na 100%,ale mam jeden okular 16x z bioluxa i tak byly ustwione (choc moglo byc tak,czego sobie nie przypominam,ze go rozkrecilem i zle zlozylem),Sprawdz sobie duzej kombinacji nie ma.
porlock
Posty: 9
Rejestracja: 10 paź 2012, o 22:15

Re: Biolux - soczewki w okularach oraz oslepiajace swiatło

Post autor: porlock »

Sprawdzałem, ale nie widzę wielkiej różnicy niezależnie od tego jak te szkła wsadze. W sensie gorne na 99% płaską powierzchnią do oka, a dolne jak nie wloze to obraz wygląda podobnie.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości