Stałą i stopień dysocjacji - zad. z kwasem chlorowym.

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
adosia
Posty: 88
Rejestracja: 10 sty 2011, o 15:11

Stałą i stopień dysocjacji - zad. z kwasem chlorowym.

Post autor: adosia »

2. Oblicz stezenie jonow wodorowych i niezdysocjowanych cząsteczek kwasu w 0.025-molowym wodnym roztworze kwasu HClO, którego Ka=2,95*10 do -8 potegi

Zadanie to przewijało to się już parę razy, ale ja dalej nie potrafię go zrozumieć mianowicie jednego kroku.

Najpierw napisałam sobie wzór na stałą. Potem z wzoru uproszczonego K=alfa^2 x Co chciałam wyliczyć tę alfę. Dochodzę do momentu alfa = pierwiastek z 2,95 x 10 do -8 / 0.025. I staję. Jak to wymnożę, to daje pierwiastek z 118 x 10 do -8. Jak od tego uciec?
Awatar użytkownika
nodame
Posty: 252
Rejestracja: 11 mar 2012, o 10:36

Re: Stałą i stopień dysocjacji - zad. z kwasem chlorowym.

Post autor: nodame »

Moim zdaniem istnieją dwie metody rozwiązania tego zadania. Dwiema wyszedł mi ten sam wynik, więc pewnie jest dobrze, ale możesz mnie upewnić
1.jpg
Awatar użytkownika
adosia
Posty: 88
Rejestracja: 10 sty 2011, o 15:11

Re: Stałą i stopień dysocjacji - zad. z kwasem chlorowym.

Post autor: adosia »

O dziękuję za takie ładne rozpisanie Przez przypadek wzięłaś złe stężenie - zamiast 0,025 to 0,25. Ale to nic, dzięki za sam sposób. Wyszło mi zdysocjowanych 0,0247285 mol/dm^3.

Zapis K x Cmo = [H+]^2 wynika z tego, że stężenie jonów wodrowych i chlorowych jest sobie równe? Nie widziałam wcześniej tej metody, warto zapamiętać
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości