Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi markami

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi markami

Post autor: SylwekG »

Otrzymałem dzisiaj obiektywy Steindorff. Poniżej zdjęcia preparatu stałego - muszka owocówka, dla porównania achr. PZO 40x.

1,4 - Steindorff 33x,
2,5 - PZO 40x,
3,6 - Steindorff 62x

Pole widzenia z okularem PZO x10 SK

Steindorff 33x - 0,53mm
PZO 40x - 0,43mm
Steindorff 62x - 0,28mm
Steindorff 105 x - 0,17mm

Steindorff 62x wypada bardzo dobrze w porównaniu z PZO 40x - odległość robocza wynosi ok. 0,3mm. Ciekawe jak wypadnie w porównaniu z PZO 60x? Na pewno zrobię fotki.
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: SylwekG »

Dobry zakup, efekt bedzie trochę lepszy, ciekawa zabawa z imersją wodną.
Ja ma jeszcze LOMO 30x 0.9 WI z przesłoną i ten jest naprawdę dobry.
Ja szukam jeszcze lomo 70x lub 85x z immersją wodną.

Dzisiaj przeprowadziłem test oświetlenia skośnego - efekt jak poniżej. Dwa pierwsze zdjęcia Row 45x, pozostałe Steindorff 62x:
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

tu juz niezle wyglada to skosne swiatlo.

widzisz okno moze dlatego, ze uzywasz lusterka jako zrodla swiatla i w pewnym momencie ostrzy sie obraz na nim widoczny?

ja zrobilem test na 100/1,3 PZO.
od lewej:

- BF (kohler)
- skosne swiatlo poprzez zdecentrowanie przyslony w kondensorze
- filtr uniwersalny

spostrzezenia mam takie, ze decentrowanie przyslony daje ladny efekt do pewnego momentu, jesli jednak za bardzo sie ja przesunie to obraz zaczyna sie bardzo znieksztalcac. filtr uniwersalny daje plastyczniejszy obraz i nieco wiekszy kontrast, no i mozna reguloweac jasnosc tla (choc ta jego cecha na tym powiekszeniu juz bardzo delikatnie dziala)

ja nie uzywam zooma, to nic nie daje - pole widzenia i tak jest niezmiennie male.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

jakby co to sluze na ile potrafie. wisza teraz na ebayu dwa fluory Nikon CF 20/0,75 i 40/0.85, niestety ja sie tym razem nie moge o nie bic, ale kiedys koniecznie chce zdobyc 10tke albo 20stke, maja takie same NA jak CFN planapo, 10tka nawet wyzsza bo 0,5.


test porownawczy obiektywow PZO 5x jakie mam:
- 5/0,12 (najczesciej spotykany)
- 5/0,15 (nieco starszy model)
- Plan 5/0,1 (najnowszy model, ostatni jaki produkowano w polskim PZO)
zdjecia poza redukcja szunow nie byly edytowane.


pierwszy z lewej najczesciej spotykany, dwa nastepne rzadsze i trudniejsze do zdobycia.

test prawie pelnego kadru na tym samym czasie (przyslona aparatu fajnie oddaje roznice w ilosci swiatla). 5/0,15 zdecydowanie i naprawde zauwazalnie najjasniejszy ze wszystkich, za to z najwieksza aberracja sferyczna i slabszym kontrastem, 5/0,12 daje nieco ciemniejszy, ale minimalnie badziej kontrastowy obraz, plan jest najciemniejszy, ale daje duzy kontrast i oczywiscie obraz plaski i ostry w wiekszosci kadru (ale nie w calym co widac przy okularach szerokokatnych).


porownanie kluczowego fragmentu gdzie ostry obraz przechodzi w rozmycie spowodowane aberracja sferyczna. plan zdecydowanie tu wygrywa, 2gie miejsce 5/0,12, najgorzej wypada 5/0,15.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Profesjonalne porównanie obiektywów, no, no

ebay.com/itm/3-Plan-Nikon-Objective-Microscope-Lens-100x-Oil-DIC-10x-DL-4x-10-100-4-/370602482955

Dla zainteresowanych dobrym obiektywem do DIC /100-tka bardzo rzadki i w takiej cenie nigdy nie widziałem/ aż mnie świerzbi żaby kupić, hehe.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

dzieki (: mam nadzieje, ze z czasem bede miec wiecej ciekawych obiektywow do testowania i porownywania.

mnie kusi strasznie ten:

ebay.com/itm/Nikon-Plan-Adjustable-Objective-Microscope-Lens-Dry-100x-100-0-90-/370602472838

ale nie za te cene, kiedys byl za okolo 270$ i dosc dlugo wisial zanim poszedl, jest bardzo rzadki przez rok obserwacji na ebayu widze go dopiero drugi raz.

ciekawe jak wypadloby porownanie Plan 100/1,25 DIC vs PlanApo 100/1,4.

cena za ten secik dobra, tylko ze sa ustawione tak ze nigdzie na zdjeciu nie widac czerwonego napisu DIC na tej setce.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Porównanie robił kris_m, ob. Plan Apo wygrywa , mimo że tamten jest dedykowany
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: SylwekG »

Dziś otrzymałem obiektyw semiplan Aus Jena 3,2x w zamian za ten Lomo 40x.
Kilka zdjęć porównawczych - sam aparat a490 funkcja makro z 1cm, mikroskop stereoskopowy Olympus 20x, semiplan 3,2x, oraz sprzedany parę dni temu PZO 5x

Zdjęcia 3-6 mikrodruk na banknocie 100zł
Zdjęcia 7-8 mikrodruk na dowodzie odobistym
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

w oczekiwaniu na zdobycia plana PZO zaopatrzylem sie z ciekawosci w najtanszego mozliwego Nikona 40/0,65 z serii E achromat i oczywiscie porownalem go z naszym achromatem PZO 40/0,65.

obiektywy:

ogolnie obiektywy sa trudne do porownania bo roznice miedzy dawanym obrazem sa naprawde minimalne.

tu testowalem korekcje plaskosci obrazu, najciekawsze rzeczy dzialy sie juz poza kadrem, ktory uchwca aparat /: choc tu po brzegach tez widac ze PZO jednak ma troszke wieksza aberracje sferyczna i kontur komorki sie rozostrza, naocznie zdecydowanie bardziej jest to zauwazalne przy samych krawedziach pola widzenia. PZO ma tez minimalnie wieksza aberracje chromatyczna.

w jasnosci roznic brak, w kontrascie w zasadzie tez, czasem wygrywa jeden czasem drugi.

inna plaszczyzna ostrosci - roznic w sumie brak, nieco wiekszy kontrast na PZO moze tym razem wynikac z ustawien aparatu.

tu tez nieco wiekszy kontrast na PZO, filtr uniwersalny dziala na nim nieco lepiej niz na Nikonie, ktory ma nietypowe rozwiazanie soczewki czolowej - jest ona dosc duza i zmatowiona naokolo czesci pracujacej.

cena:
PZO na allegro okolo 30-50 zl (rozsadna)
Nikon E achromat na ebayu kosztuje bardzo roznie, najczesciej zdecydowanie za duzo bo w okolicach 100-150$, ja go kupilem za 35$ i jest to maksymalna cena jaka warto dac, a patrzac na stosunek jakosc/cena przy poronaniu z PZO to nie wiem czy jest sens w te serie inwestowac.

jak mi sie kiedys uda to porownam z E Planem, ktory juz stoi znacznie wyzej w hierarchii.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Doskonała robota
hm, nie łatwo zrobić rzetelne porównanie. Może za jakiś czas też coś wrzucę od siebie, na razie nie mam co porównywać.
Chociaż nie wiem czy dam radę podejść w profesjonalny sposób do zagadnienia, dodatkowo jestem daltonistą
Wielka szkoda, że jest nas tak niewielu . ucząc się od siebie można sporo zaoszczędzić.
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: SylwekG »

Mój najnowszy okazyjny zakup: allegro 2257409201

Jeden z achromatów PZO 40x ma aperturę 0,85. Małe porównanie z obiektywem PZO 40x 0,65.

Zdjęcia nie kadrowane i w żaden sposób nie obrabiane - jedynie zmniejszona rozdzielczość.

Niestety kolorystyka i kontrast na plus dla 40x 0,65, jednak rozdzielczość nieco na plus dla 40x 0,85 - obserwacja oczna, na foto tego nie widać.

PS. Nawet nie miałem pojęcia, że PZO produkowało achromaty 40x 0,85.
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: sebba28 »

Test obiektywów 4x plan.
W lewym narozniku Olympus D plan 4x(japan),w prawym narozniku Fisher plan 4x(china).Różnice są bardzo niewielkie.Troche tez mialem problem z ustawieniem takiej samej ostrosci.
Wedlug mnie plany Fishera spisuja sie bardzo dobrze miałem przez jakis czas planachromaty zaissa 10x i 40x i wypadaly gorzej.Mozliwe ze sa z wyższej chinskiej półki
Ocencie sami.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

swietna przerobka (:

Porównanie obiektywów PZO i chińskich

Planowany od dawna test porownawczy obiektywow PZO i tych obecnie wszedzie stosowanych no-nameow made in china. Obiektywy te pod roznymi markami identycznie wygladajacych mikroskopow sa oferowane w sklepach za dosc wysokie ceny. Celem tego testu bylo przekonanie sie jak wypadnie ich porownanie z naszymi polskimi obiektywami PZO i zweryfikowanie w praktyce roznych ofert i opisow sklepowych.

Test przeprowadzony pod katem informacyjnym i skierowany do osob, ktore mikroskopia i mikrofotografia zajmuja sie nieco powazniej - dla zwyklych uzytkownikow (uczniowie, rodzice kupujacy mikroskopy na prezenty i ich dzieci) roznice w nim wykazane (poza cena) moga nie miec wiekszego znaczenia - mozna ich spokojnie uzywac z niezlym skutkiem do podstawowych obserwacji i w sytuacjach gdzie dokumentacja fotograficzna nie jest najwazniejsza, a i zaawansowany tez sporo z nich wyciagnie.

porownywane obiektywy.

ceny

obiektywy chinskie:
achromat 20x - cena podobna polskim sklepie i na ebayu ~70-80zl, stosowany w nizszych modelach Bressera, Delty, itp
(ale nie tych najtanszych plastikowych zabawkach bo ich w ogole nie biore pod uwage)
plan 20x - w delcie 240 zl, na ebayu ~180 (wraz z wysylka z USA), jesli ktos trafilby taki na allegro to rynkowa cena tych obiektywow to okolo 50-100zl (za tyle sprzedalem swoj set jakis czas temu). Obiektywy te stosowane sa w wyzszych mikroskopach Delty (np Evolution 100) czy lepszej klasy innych chinczykach jak np. Motic

Obiektywy PZO, obecnie niestety nieprodukowane:
achromat 20x - allegro: dosc czesto spotykane po dobrych cenach - ich wartosc rynkowa to okolo 25-50zl, na ebayu drozej - okolo 100zl. Byly to defaultowe obiektywy w Studarze i Biolarze PZO
plan 20x - allegro: 100-250zl, niestety sa dosc rzadko spotykane, nowe sa dostepne tylko w starym PZO na wyprzedazy, sa jednak dosc drogie (20x ~500zl). Stosowane w Biolarze.

roznice zauwazone naocznie:
- w zasadzie brak roznicy miedzy achromatami (poza wyraznie wiekszym obrazem w przypadku chinczyka)
- oba plany daja plaski obraz w okolo 85-90% pola widzenia (okulary szerokokatne), niewielka przewaga obiektywu PZO w tej kategorii
- WYRAZNA przewaga plana PZO nad planem chinskim i pozostalymi obiektywami - kontrast jest zauwazalnie wiekszy, obraz ostrzejszy
- plan chinski daje wieksze abberacje chromatyczne niz plan PZO
- chinski plan jest wyraznie najjasniejszy ze wszystkich (wszystkie maja NA 0.4)
- zauwazalna roznica w obrazie przy wymianie kondensora: wszystkie testowane obiektywy pracuja zdecydowanie lepiej na kondesorze PZO, chinski kondensor daje ciemniejszy i mniej kontrastowy obraz

zdjecia:

tu najwieksza roznica jest w powiekszeniu chinskiego achromata - mysle ze jego powiekszenie to okolo 22-25x. chinski achromat daje calkiem niezly obraz ze stosunkowo niewielka aberracja sferyczna, miedzy nim a achromatem PZO spokojnie mozna postawic znak rownosci. miedzy planami byla juz roznica na korzysc PZO. jesli chodzi o plaskosc obrazu minimalnie gorszy jest chinski, zdecydowana przewaga PZO nastepuje w przypadku kontrastu, polski obiektyw wypada najlepiej ze wszystkich pod tym wzgledem, takze jego aberracja chromatyczna jest mniejsza. chinski plan natomiast jest zdecydowanie najjasniejszy ze wszystkich (widac to w wartosci przyslony).

w jasnym polu roznice byly podobne jak powyzej, na zdjeciach niestety malo widoczne.

achromaty na remis.
plany - przewaga PZO - lepszy kontrast i mniejsza aberracja chromatyczna. znieksztalcenia sa dobrze widoczne na zylkach w centrum kadru - w przypadku chinskiego plana jest nieco wiecej magentowej poswiaty.

podsumowujac, w przypadku obiektywow 20x uzytych do testu, kolejnosc jest nastepujaca:

1. Plan PZO (najlepsze parametry obrazu - duzy kontrast, najmniejsze aberracje chroamtyczne i sferyczne)
2. Plan chinski (z racji tego ze daje wyraznie bardziej plaski orbaz niz achromat PZO)
3. achromaty PZO i chinski - roznice zbyt subtelne zeby wskazywac zwyciezce

na pewno warto by bylo powtorzyc taki test na innych obiektywach, zwlaszcza na 40x, ale ze nie udalo mi sie do tej pory zdobyc plana 40x PZO to zdecydowalem sie na 20stki na przykladzie ktorych juz sporo mozna pokazac i porownac. sa tez jeszcze 2-3 inne rodzaje obiektywow chinskich, do testu zostaly wybrane te najczesciej spotykane.

obiektywy sobie zachowam i test powtorze w przyszlosci jak bede mial lepszy sprzet fotograficzny, postaram sie tez zdobyc kolejne 20stki do porownania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości