obróbka zdjęć na komputerze

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: Pickul »

hmm , Jak masz możliwość dopytaj.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Glony

Post autor: winkwink »

epi i fluorescencja to chyba nie moja bajka, chociaż epi czasem by się przydało
a tego:
Pickul pisze:prosta polaryzacja dołem (dia), górą (epi) autoFL (blue)
nie do końca rozumiem, ale spoko, wygooglam sobie
Ty też zdaje się, masz dwa (co najmniej?) mikroskopy? jeden do DIC, drugi do innych technik?
pewnie pisałeś na forum i pewnie czytałam milion razy, ale wyleciało, tzn. na pewno czytałam, ale w kontekście tego co mnie akurat interesowało, nie przyswajam całości niestety, musiałabym zapisywać (część zapisuję, żeby takich głupich pytań nie zadawać)

edit: w grzybach DMap-y też się lepiej sprawdzają niż PMax-y
no i właśnie, skoro u większości (tak jak dotychczas pisaliście o stackach) DMap jest bardziej przyjazny dla oka, to w takim razie w czym sprawdza się PMax, bo w czymś chyba musi?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Glony

Post autor: Pickul »

Tak mam dwa mikro.
Biolar (DIC i FL (Blue i Green)),
Delta Evo 100 - reszta.

Z mojego doświadczenia wynika, że Dmap jest bardziej naturalny, plastyczny i milszy dla oka.
PMax za to lepiej składa leciutko ruszone stosy, lepiej sprawdza się w długich stackach (kilkadziesiąt, kilkaset fotek).
Załączniki
01.jpg
02.png
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Glony

Post autor: winkwink »

co mi przypomniało moje ostatnie doświadczenia ze stackiem (uwaga dla innych: nie róbcie tego), zoomowałam tak, że miałam niebieski okrąg w środku pola widzenia, a w jego centrum interesujący mnie obraz, okazało się, że Zerene tego nie ogarnia, bo wyrównuje do okręgu a nie do tego co w centrum, czyli tego co mnie interesowało
wcześniej tego nie zauważyłam, bo widocznie nie robiłam takich zbliżeń, no i wtedy wszystko składał w miarę ładnie, nie ważne że z ręki, afokalnie, dawał radę
a ile zdjęć składasz do DMap (średnio)?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Glony

Post autor: Pickul »

Nie rozgraniczam na ilość zdjęć, wszystko przepuszczam podwójnie najpierw lecę DMap, później Pmax i wybieram lepszy, oczywiście w moim subiektywnym odczuciu, skład.
Załączniki
01.png
02.jpg
03.jpg
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Glony

Post autor: winkwink »

mi już szkoda czasu na PMax, dlatego puszczam tylko DMap, strasznie długo to trwa, zauważyłeś?
powyższe jednostrzałowe?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Glony

Post autor: Pickul »

Pierwsze pojedyncze, pozostałe to stosy.

Pmax obrabia szybciej, wszystko zależy do wydajności komputera, mój już swoje wysłużył i też wolno składa
Załączniki
01.png
02.jpg
03.jpg
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Glony

Post autor: winkwink »

wobec tego przepraszam stosy jeśli się źle poczuły
no może i PMax szybciej obrabia, ale jak dołożymy do tego DMax to mamy zgon, więc po co PMax, który robi nie tak jak chcemy, zawsze to trochę krócej

nie załamuj mnie, mam całkiem młodego lapka, sprawnego, inteligentnego, dobrze się prezentuje, przystojniak
a jednak prędkość w składaniu nie jest powalająca

fajne te Twoje zdjęcia, zresztą jak zwykle
a mógłbyś opisywać, chociaż trochę, technika, obiektyw?
część poznaję od razu, ale czasem mam problem
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Glony

Post autor: planapo »

Super te glony (:

Ja glownie PMax, ale do polaryzacji prawie wylacznie DMap.

PMax idealnie daje rade w duzych stackach, w owadach perfekt (:

Przeskok na lepsze obiektywy daje tym wiecej im wiecej potrafilo sie wyciagnac z tych gorszych (:
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Glony

Post autor: winkwink »

o, i to sobie zapiszę
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Glony

Post autor: planapo »

Tj. zeby byc dokladniejszym: DMap w przypadku trudnych polaryzacji - z duzym kontrastem, mocnym nasyceniem, czarnym tlem itp, miewalem takie ze PMax dodawal mase efektow ubocznych", a DMap dawal rade calkiem dobrze, tylko ze tam jest jeszcze to ustawienie i raczej pozostaje metoda prob i bledow, tylko ze wyjsciowa to jest ok 35.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Glony

Post autor: winkwink »

ok, napiszę jak ja to widziałam, PMax składa dość dobrze, równo, ale mamy masę naddatków, jak to planapo napisał efektów ubocznych, w sumie miałam na myśli dokładnie to samo, ale nie chciałam się powtarzać
suma sumarum, mamy stack, ładnie złożony, ale krawędzie są pełne czegoś, zaczernione, nieodszumione, niewygładzone - tak widzę PMax-a (do nadrobienia i poćwiczenia)
DMap - stack wygładzony i w miarę odszumiony, ale krawędzie trzeba sobie poprawić, tutaj fajne efekty daje edycja, czyli retuszujemy halo wokół obiektu, oczywiście trzeba przejść przez każdą fotkę i mieć na uwadze, że przy każdej wycieramy coś innego

kurcze, przy podglądzie widać max wielkość fotek, aż miło patrzeć, nie są to wielkości odpowiadające tym, gdy kliknę na zdjęcie
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: planapo »

I jeszcze gwoli scislosci:

Taka polaryzacje przepuszczam przez PMax:
simo-pol-20f.jpg
Ale takiej nawet PMaxem nie tykam:
si-ve-10x2.jpg
Od dawna zamierzam sie na topaz denoise, chyba najlepsze narzedzie do oszumiania, radzi sobie nawet z iso 12500.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość