Egzaminy wstępne

Wybór uczelni medycznej o kierunku weterynarii. Pomoc i opinie przy punktacji i rekrutacji na studia weterynaryjne. Leczyć zwierzęta duże czy małe.
Krewetka
Posty: 1
Rejestracja: 2 gru 2012, o 18:44

Egzaminy wstępne

Post autor: Krewetka »

witajcie,
mam 28 lat,zdawałam starą maturę.
chciałabym jeszcze iść na wet do Warszawy, czy macie jakieś informacje na temat egzaminu wstępnego dla staromaturzystów?
miki_
Posty: 1
Rejestracja: 14 lip 2012, o 09:04

Re: egzaminy wstępne

Post autor: miki_ »

Witaj
Ja też mam starą maturę i chcąc dostać się na wetę zdawałem egzaminy wstępne na Uniwersytet Medyczny (niestety się nie udało). Po ogłoszeniu wyników dostaje się zaświadczenie o ilości zdobytych punktów i składa razem ze świadectwem maturalnym w SGGW. Jeśli zdawałaś na maturze chemię i biologię, to nie musisz zdawać egzaminów jest jakiś przelicznik ze starych matur. W przyszłym roku planuję podejść jeszcze raz, więc może się spotkamy na egzaminach.
canis_lupus
Posty: 5
Rejestracja: 5 gru 2012, o 14:51

Re: egzaminy wstępne

Post autor: canis_lupus »

Krewetka, tak jak napisał miki_ masz dwie opcje :

a) jeśli zdawałaś chemię i biologię na maturze to nie musisz zdawać egzaminów na WUMie i wybierasz swoje najlepsze wyniki z tych dwóch przedmiotów (albo ustne albo pisemne, zależy co Ci poszło lepiej na maturze) i liczy się to jak poziom rozszerzony nowej matury na SGGW i jest przeliczany na procenty,

b) jeśli brakuje Ci oceny z jednego z tych dwóch przedmiotów albo ocen z obu wtedy bierzesz udział w rekrutacji na WUMie. Rejestrujesz się na dowolny kierunek tam gdzie wymagają chemii i biologii w formach rozszerzonych i zdajesz egzaminy wstępne, które są honorowane przez SGGW. Potem odbierasz świstek o wynikach i normalnie rekrutujesz się na SGGW podając te wyniki jako swoje maturalne. Tylko pamiętaj, że musisz zdawać na WUMie poziom rozszerzony.

Dostałam się na weterynarię właśnie zdając egzamin z chemii na WUMie i to dwa razy (bo wyniki ważne są tylko przez rok), udało się za drugim razem chociaż wcale rewelacyjnie mi nie poszło. Bardzo się cieszę, że się nie poddałam po pierwszym razie. W ogóle na moim roku, rok niżej i wyżej są starsze osoby ode mnie co w sumie podnosi mnie na duchu. Jedynym minusem jest to, że trudno pogodzić uczelnię i pracę więc lepiej mieć samą szkołę na głowie przynajmniej na pierwszym roku, bo wtedy najwięcej ludzi odpada i jest najgorsze sito.
anyerpenno
Posty: 4
Rejestracja: 3 maja 2013, o 21:16

Re: egzaminy wstępne

Post autor: anyerpenno »

Cześć!

Byłbyś tak dobry i napisał mi ile punktów miałeś ze starej matury? Zakładam, że miałeś 5 z ustnej albo/i pisemnej. Stąd moje pytanie: ile w takim razie trzeba uzyskać punktów z chemii - pewnie też około 80? Rozumiem, że za ocenę 5 dostałeś 80 punktów. Dodając do tego kolejnych 80 z chemii ( bo pewnie tyle zdobyłeś) mamy w sumie około 160.

Napisz, proszę, czy moje-jakże skomplikowane - wyliczenia są słuszne.

Aha, i czy naprawdę miałbym wolną rękę przy wyborze oceny z biologii pomiędzy maturą pisemną a ustną, i czy mógłbym od biedy zdawać ten egzamin wstępny na WUMie z obu przedmiotów, tj. biologia i chemia. Raczej decydowałbym się tylko na chemię (w ogóle nie pisałem na maturze), bo akurat z biologii miałem na ustnej 5.i na tym chyba poprzestanę

No chyba że okazałoby się, że biorą średnią z pisemnej i ustnej (oby nie), to wtedy musiałbym pisać oba, bo pisemna poszła już gorzej.

A tak swoją drogą, to podniosłeś (podniosłaś?) mnie na duchu swoim postem - na początku aż nie mogłem uwierzyć, że jakaś uczelnia mogła wymyślić tak kompletnie zakręcony system rekrutacji starych maturzystów, no ale cudownie, że jakiś system na napisanie egzaminu wstępnego W OGÓLE został stworzony!

Gratuluję ci dostania się na tak prestiżowy kierunek i czekam na odpowiedź
canis_lupus
Posty: 5
Rejestracja: 5 gru 2012, o 14:51

Re: egzaminy wstępne

Post autor: canis_lupus »

Byłabym tak dobra Progi wcale nie są jakieś kosmiczne i naprawdę SGGW w miarę fajnie podeszła do starych maturzystów. Wybierasz zawsze korzystniejszą dla siebie ocenę - mi akurat poszła lepiej ustna biologia (miałam 5) i tę wpisałam do formularzu rekrutacyjnego. Zostało to potraktowane jako 80 punktów poziomu rozszerzonego. Gdybym miała wyciągać średnią z ustnej i pisemnej to byłoby pozamiatane Chemię musiałam zdawać niestety na poziomie rozszerzonym na WUMie bo tak jak pisałam, nie zdawałam jej na maturze. Poszło mi słabo raczej, bo dostałam 58 procent. To wystarczyło na niestacjonarne. W sumie niewiele mi zabrakło do stacjonarnych. Jeśli chcesz to możesz zdawać oba przedmioty na WUMie, nie ma żadnych limitów i nikt Cię nie pyta na co i po co Ci to. Arkusze z chemii z WUMu są dostępne w necie, podobnie jak zakres materiału.

Tylko wiesz, ja cały czas mówię o wecie w Warszawie. Czytałam regulaminy rekrutacyjne innych uczelni i niestety nie ma tak klarownego i w miarę jasnego systemu dla osób ze starą maturą. A startujesz w tym roku na wetę ?
anyerpenno
Posty: 4
Rejestracja: 3 maja 2013, o 21:16

Re: egzaminy wstępne

Post autor: anyerpenno »

Cześć! Dzięki za odpowiedź!

W tym roku nie podchodzę do egzaminów, planuję to dopiero za rok - liczę, że zasady rekrutacji się nie zmienią. Poza tym muszę odłożyć trochę grosza - czasem niestety trzeba coś zjeść .

Napisałaś, że wystarczyło Ci punktów z chemii na niestacjonarne, wiem, że zaczynam już być upierdliwy, ale prosiłbym jeszcze, żebyś podała mi jaki był próg na dzienne. Myślisz, że 80 punktów wystarczyłoby?
canis_lupus
Posty: 5
Rejestracja: 5 gru 2012, o 14:51

Re: Egzaminy wstępne

Post autor: canis_lupus »

To są progi na wetę SGGW z kilku lat :

Warszawa
2007 między 160-165, W: między 130-140
2008 159/156/152.80/152.40/153.80 W:140/137/134/133
2009 166/164,60/163(polski 46.9)/163(polski 42pkt) W:147/140/138
2010 162,4/160/158(53,2 polski) W:140/132/131/133
2011 155/152/151 W:133/118
2012 155/154 (polski 48,3) W:125/116

Jak masz już 80 punktów z biologii to łatwo sobie policzyć, że potrzebujesz około 75-80 % z chemii na dzienne. Ale nie można zakładać, że będzie tak za rok kiedy będziesz zdawał. Weź pod uwagę, że Kraków otworzyło wetę, a Wrocław podobno ma zwiększyć limit miejsc więc gdzieś się Ci ludzie może rozejdą i konkurencja będzie mniejsza. Tylko się nie poddawaj
anyerpenno
Posty: 4
Rejestracja: 3 maja 2013, o 21:16

Re: Egzaminy wstępne

Post autor: anyerpenno »

Super, jesteś aniołem

Tylko, parafrazując Lisa, Co z tym Polskim ?

Aha, i o co chodzi z tymi ciągami liczb? Myślałem, że te ostatnie numerki", to ostateczne progi, które wyklarowały się we wrześniu, ale widzę, że chyba jednak nie, bo czasem liczby wzrastają , o chociażby tutaj: 2008 159/156/152.80/152.40/153.80
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Egzaminy wstępne

Post autor: Korczaszko »

polski jest brany pod uwagę, gdy kilka osób ma ten sam wynik
a na SGGW jest taki urok, że progi są raz mniejsze raz większe
canis_lupus
Posty: 5
Rejestracja: 5 gru 2012, o 14:51

Re: Egzaminy wstępne

Post autor: canis_lupus »

Właśnie, podczas rekrutacji wpisujesz jeszcze ocenę z języka polskiego i obcego (też tę korzystniejszą dla Ciebie). Progi są raz mniejsze, raz większe bo praktycznie przez całą rekrutację można zmieniać kierunek, na który chcesz się dostać także raz jest mniej, raz więcej osób.
anyerpenno
Posty: 4
Rejestracja: 3 maja 2013, o 21:16

Re: Egzaminy wstępne

Post autor: anyerpenno »

Ok, dzięki. Tylko napisałaś, że podaję ocenę z j. polskiego i obcego", a nie czasem: z polskiego LUB obcego. Dla mnie to o tyle ważne, że akurat z polskiego miałem ocenę odrobinę lepszą niż z angielskiego

Pozdrawiam
canis_lupus
Posty: 5
Rejestracja: 5 gru 2012, o 14:51

Re: Egzaminy wstępne

Post autor: canis_lupus »

Wydaje mi się, że podajesz z obydwu języków. Tylko to tak praktycznie nie ma zbyt wielkiego znaczenia w rekrutacji. Bo polski biorą pod uwagę jedynie w końcowych etapach rekrutacji, gdy zostają pojedyncze miejsca, a ludzie mają tyle samo punktów z biologii i chemii i wtedy na podstawie liczby punktów z polskiego zapada decyzja. Angielski to chyba na wypadek gdyby ktoś miał tyle samo punktów z polskiego Ale już nie jestem w stanie sobie przypomnieć. Zobacz jak będzie wyglądał regulamin rekrutacji na przyszły rok, tam znajdziesz odpowiedź

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości