Model klucza i zamka oraz indukowanego dopasowania

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
Fivex
Posty: 99
Rejestracja: 14 gru 2011, o 19:06

Model klucza i zamka oraz indukowanego dopasowania

Post autor: Fivex »

Witam, zetknąłem się w pytaniu, które mnie trochę zaciekawiło, a odpowiedź w książce (Bukała) niestety nie wyjaśniło moich wątpliwości, właściwie, nic z niej nie zrozumiałem!

Oto pytanie:
Dlaczego teoria indukcyjnego (wymuszonego) dopasowania jest bardziej odpowiednim wyjaśnieniem mechanizmu katalizy enzymatycznej niż model klucza i zamka?

Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie)
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Model klucza i zamka oraz indukowanego dopasowania

Post autor: bioman »

Model klucza i zamka wymusza w pewnym sensie na enzymie bardzo dokładną strukturę i specyfikę - jeden enzym łączy się z jednym rodzajem substratu. Model indukowanego dopasowania daje pewną swobodę - enzym, a raczej centrum aktywne dopasowuje się zmieniając w jakimś stopniu swoją strukturę dzięki czemu są bardziej elastyczne w stosunku do cząsteczek substratu.

Zresztą tak jak w życiu, klucz przeznaczony do jednego zamka raczej trudno wykorzystać do otworzenia innego. Natomiast model indukcyjnego dopasowania, działa tak jak ręka i rękawiczka - rękawiczka dopasowuje się do budowy dłoni - rękawiczka może być dobra, pasować do kilku rodzajów dłoni (większych, mniejszych, masywniejszych itp.). Więc wydaje się, że w organizmach taki model wydaje się być bardziej odpowiedni.
Fivex
Posty: 99
Rejestracja: 14 gru 2011, o 19:06

Re: Model klucza i zamka oraz indukowanego dopasowania

Post autor: Fivex »

Rozumiem, dziękuję ślicznie za wyjaśnienie
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Model klucza i zamka oraz indukowanego dopasowania

Post autor: Stalowy »

Warto dodać, że model klucza i zamka nie wyjaśnia jakim cudem niektóre enzymy są w stanie katalizować kilka reakcji, lub chociażby być inhibowanymi kompetycyjnie przez substancje podobne do swoistego substratu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości