Otwarty układ krążenia - działanie

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Otwarty układ krążenia - działanie

Post autor: Collo »

Wie ktoś może jaka jest zasada działania otwartego układu krążenia? Wiem tyle, że krew z serca wylewa się do jamy ciała. Co się z nią potem dzieje?

Awatar użytkownika
Pablo
Moderator w spoczynku
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Otwarty układ krążenia - działanie

Post autor: Pablo »

W skrócie:
Układ krwionośny otwarty - to układ, w którym krew wylewa się do jam ciała, obmywając je i dostarczając składniki pokarmowe i tlen. Krew, która się tam wylewa to hemolimfa. W układzie tego typu krew może krążyć częściowo w naczyniach a częściowo w jamie ciała.
Stawonogi posiadają otwarty (!) układ krążenia, co znaczy, że krew wylewa się do jamy ciała. Układ składa się z serca, naczyo i zatok krwionośnych. Płyn który przelewa się przez ciało nazywamy hemolimfą. Zazwyczaj stawonogi nie posiadają barwników oddechowych, czyli hemolimfa nie rozprowadza u nich tlenu w obrębie ciała. Czasem jednak zawiera ona erytrokruorynę lub hemocjaninę. Serce położone jest po stronie grzbietowej i jest często nazywane „sercem perystaltycznym” jako że kurczące się pęcherzyki serca wyrzucają hemolimfę przez naczynia do przestrzeni między narządami. Hemolimfa płynie z serca ku tyłowi, wylewa się do jamy ciała, opływa narządy i wraca ostiami do serca. U mięczaków występuje układ krwionośny otwarty (odstępstwami od tej zasady są głowonogi, które posiadają półzamknięty układ krwionośny). Serce zbudowane jest u nich z workowatej komory oraz 2-4 przedsionków. Jest „kryte” workiem osierdziowym, który łączy się z układem wydalniczym. Barwnikiem krwi jest hemocjanina (niebiesko-siny kolor) lub hemoglobina. Krew płynie od skrzeli przez przedsionki do komory, a stąd tętnicami do zatok jamy ciała.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post