Analiza II grupy kationów na skróty

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
kozlos
Posty: 8
Rejestracja: 7 mar 2009, o 15:35

Analiza II grupy kationów na skróty

Post autor: kozlos »

Witajcie. Mam już od kilku zajęć problemy z wykryciem jonów drugiej grupy kationów. I moje pytanko jest takie: czy znacie może jakieś proste reakcje dzięki którym mógłbym na skróty (poza tokiem analizy) wykryć jakieś jony? Słyszałem że takie istnieją a nie mogę nigdzie znaleźć. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam.
Fibbie
Posty: 20
Rejestracja: 2 sty 2012, o 18:45

Re: Analiza II grupy kationów na skróty

Post autor: Fibbie »

Na skróty na pewno można wykryć Bi3+-przygotowujesz sobie odczynnik: do SnCl2 dodajesz NaOH(na początku wytrąci ci się osad, dodajesz zasady aż do rozpuszczenia) i tego odczynnika dodajesz po trochu do przygotowaniej probówki odlaną częścią analizy pierwotnej:wytrąci ci sie metaliczny, czarny Bizmut.
Wyrywanie Sn-reakcja Meissnera-niebieskie płomienie na próbówce(troche ciężko to opisać), żeby sprawdzic na którym stopniu utlenienia masz Sn dodajesz HgCl2-jeśli masz Sn2+ po dodaniu odczynnika wytrąci się szarzejący osad(bedzie sie wytrącać Hg)
Wykrywanie As-do próbowki dodajesz bardzo mało analizy pierwotnej, dodajesz nadmiar stężonego HCl i AKT i ogrzewasz dłuższą chwile-o obecności As będzie świadczyć wytrącenie się żóltego osadu.
I to chyba tyle-można też obserwować kolory wytrącanych siarczków w czasie ogrzewania w łaźni wodej: jesli w początkowej fazie będzie się wytrącać pomarańczowy osad, to możesz mieć duże podejrzenia, że masz Sb:)
No i oczywiscie jeżeli masz Cu2+ twoja analiza pierwotna będzie niebieska-bardziej lub mniej ale niebieska:D
Resztę analizuje się już po drzewku, ale szybko wtedy idzie:)
kozlos
Posty: 8
Rejestracja: 7 mar 2009, o 15:35

Re: Analiza II grupy kationów na skróty

Post autor: kozlos »

bardzo mi pomogła Twoja wypowiedź, dzięki wielkie:). Jakby ktoś coś sobie jeszcze przypomniał to proszę dawać znać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości