[Link] zadania z płytkami i masami

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
Pani_M
Posty: 418
Rejestracja: 9 lip 2010, o 11:58

[Link] zadania z płytkami i masami

Post autor: Pani_M »

Witam mam duze problemy ze zrozumieniem zadań z płytkami i masami z elektrochemiilt
Na przykład takiego:
1. W roztworze Cu(NO3)2 zanurzono płytkę żelazną o masie 50 g. masa płytki po wyjęciu i wysuszeniu zwiększyła się o 0,5 g. Ile gramów żelaza przeszło do roztworu?
Nie wiem jak to zrobic, rysuje sobie jakis schemat. pisze reakcje i nie wiem jak to ugryzc. Szukalam na forum i innych portalach rozwiazania tego zadania i każdemu wychodzi inny wynik.
Na przykład na tym forum w tym wątku elektrochemia-zadania-prosze-o-pomoc-vt12835.htm
Batha napisała:
zajmę się pierwszym. Jak widzisz, gdy do r-ru przechodzi 1 mol żelaza, 1 mol miedzi osadza się na płytce. czyli 64,5 gram ubywa, 56 g przybywa. Więc delta m wynosi 8,5 g
układam proporcję
56 g - 8,5 g (gdy 1 mol Fe zamienia się w jony, masa płytki maleje o 8,5 g)
X 0,5 g

przeciez to nie jest mozliwe bo masa plytki nie maleje tylko sie zwieksza. W ogole nie rozumiem. Podobno wynik w tym zadaniu ma wyjs 3.63 czy jakos tasklt
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: zadania z płytkami i masami ;<

Post autor: randomlogin »

Plus za poszukanie. Plus za znalezienie. Minus za nieskorzystanie ze znalezionej odpowiedzi.

Zelazo samo z siebie do tego roztworu nie przeszlo, cos ladunki daje, to i cos je musi odbierac - na plytce osadza sie w Cu. W tym wypadku w stosunku 1:1 (rownanie!) - wiec jesli stracilas x moli Fe, to zyskalas x moli Cu na plytce.

Teraz dalej - i jedno i drugie iles wazy. Powiedzmy ze wymienil sie jeden mol. Wtedy z plytki ubylo 56g Fe, a przybylo 63,5g Cu - netto (delta m) mamy wzrost 7,5g.

Czas na proporcje:
7,5g - 56g
0,5g - x

Wzrost masy o 7,5g nastepuje po przejsciu do roztworu 56g zelaza, wiec jesli masa wzrosla o 0,5g to do roztworu przeszlo. x = 56x0,5 / 7,5 = 3,73g zelaza (3,63 wychodzi jesli sie nie zaokragla mas).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 10 gości