Geny, chromosomy, dna

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
ptakun
Posty: 7
Rejestracja: 22 gru 2012, o 09:53

Geny, chromosomy, dna

Post autor: ptakun »

Witam, potrzebuję stron,artykułów itp. dotyczących informacji przekazywanych przez ludzkie chromosomy. Dokładnie chodzi mi o spis jaka informacja i gdzie się znajduje (np kolor oczu,skóry) i jakaś ich reprezentacja. Dziękuję z góry za wszelkie przekazane informacje, a w razie nieścisłości proszę o pytania to postaram się wyjaśnić i sprecyzować.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

[Link] Geny, chromosomy, dna

Post autor: randomlogin »

Troszku dziwne to twoje pytanie. Wiekszosc rozroznialnych cech nie znajduje sie w jednym gdzies. No ale ok, jesli ma byc wszystko to z grubej rury:

Kod: Zaznacz cały

omim.org
albo
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/gene
albo kilka pokrewnych. Wszystkie Pokemony w jednym miejscu. Jest tego od zania. OMIM ma moim zdaniem wygodniejsze wyszukiwanie po fenotypie.
ptakun
Posty: 7
Rejestracja: 22 gru 2012, o 09:53

Re: Geny,chromosomy,dna

Post autor: ptakun »

Ogólnie chce zapisać w programie jakby ludzkie dna, a dokładniej czynniki wpływające na wygląd lubi inne cechy człowieka. informacje chce jak najbardziej upodobnić do tych realnych. Chcę także zamieścić krzyżowanie tych genów wykonywać które także mają jak najlepiej odzwierciedlać naturę. Przepraszam jeżeli gdzieś piszę nie jasno lub używam nie odpowiedniej terminologii. Mógłbyś przybliżyć mi nie wiem jak to nazwać cechowanie po fenotypie.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Geny,chromosomy,dna

Post autor: randomlogin »

Cechowanie po fenotypie? W sensie wyszukiwanie? Mozesz nie wiedziec do konca czego szukac, wpisac w wyszukiwarke blue eyes i znajdzie tobie sensowne odpowiedzi - w tym na pierwszym miejscu SHEP1. I nizej iles innych, na ktore jesli klikniesz to w opisie odnosniki do SHEP1 znajdziesz. Jak klikniesz na nazwe to sie okazuje ze odpowiedzialny gen znajduje sie w lokalizacji 15q13.1 - co juz daje jakies informacje, ale jednak podejrzewam ze ty szukasz bardziej konkretnie niz z dokladnoscia do prazkow, wiec jesli klikniesz na ta lokalizacje to zobaczysz jakie inne sa w okolicy, jesli na tej nowej stronie klikniesz jeszcze raz na lokalizacje to przeniesie cie na strone USCS, na ktorej jest wypisane nawet ktore to dokladnie sa pary zasad na samej gorze.
Masz wszystko czego potrzebujesz.

Tylko biorac pod uwage ogrom mozliwosci to co probujesz zrobic jest strasznie karkolomne - wiekszosc genow tam nie ma fajnych, oczywistych przelozen na jakas pojedyncza ceche - a jesli juz ma, to jest to nie wariant normy, a po prostu choroba. Jesli chcesz z tego korzystac (a faktycznie znajdziesz tu wszelkie informacje ktorych potrzebujesz zeby to do jakiegos programu wprowadzic) to sugerowalbym jednak zaczecie w jakims innym, okrojonym miejscu - nie wiem jakim, tu twoje pytanie pozostaje otwarte. I dopiero geny tam znalezione wyszukiwac w profesjonalnych bazach pod katem szczegolowych danych.
ptakun
Posty: 7
Rejestracja: 22 gru 2012, o 09:53

Re: Geny,chromosomy,dna

Post autor: ptakun »

Początkowo chciałem zapisać wszystkie cechy w tabelach kilku wymiarowych każda miała odpowiadać za inny chromosom i sczytywać z nich informacje które mógłbym interpretować już w konkretne cechy coś w stylu :

tabela 1 :

10101010100110001111100111000111100

010011 - zielone oczy
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Geny,chromosomy,dna

Post autor: randomlogin »

Czyli NIE interesuje cie konkretna lokalizacja danego genu, tylko polozenie na konkretnym chromosomie?

Calkiem pomocna jest ciocia Wiki:

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/Chromosome_1_%28human%29
Tylko tutaj masz zwykle wypisany bialkowy produkt, a nie mozliwe warianty fenotypu
Ostatnio zmieniony 23 gru 2012, o 13:02 przez randomlogin, łącznie zmieniany 1 raz.
ptakun
Posty: 7
Rejestracja: 22 gru 2012, o 09:53

Re: Geny,chromosomy,dna

Post autor: ptakun »

Coś takiego
ptakun
Posty: 7
Rejestracja: 22 gru 2012, o 09:53

Re: Geny,chromosomy,dna

Post autor: ptakun »

A możesz mi wyjaśnić gdzie tu są cechy bo nie do gońca wiem jak się na to patrzy
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Geny,chromosomy,dna

Post autor: randomlogin »

W tej wikipedii? No masz przeciez sekcje genes, podzial na krotki/dlugie ramie, i wypisane geny (to te smieszne kilkuliterowo-cyfrowe skroty) - i krotko co koduja. Zeby wiedziec cokolwiek wiecej, to juz trzebaby na nie kliknac. Ja nie wiem czy ty to robisz jako projekt bardziej informatyczny - bo wtedy bedzie tobie obojetne jakie geny tam umiescisz, wazne zeby dzialalo - czy jako projekt biologiczny - co wymagaloby od ciebie dokonania selekcji tych, ktore ladnie sie fenotypuja. No i wazne czy interesuja cie tylko warianty normy - z tym ciezko - czy tez choroby jednogenowe - tych troche znajdziesz, niektore fajne, efektowne.

A jesli chodzi o OMIM to opisalem wyzej, nie wiem co jeszcze moglbym napisac.
ptakun
Posty: 7
Rejestracja: 22 gru 2012, o 09:53

Re: Geny,chromosomy,dna

Post autor: ptakun »

Bardzo dużo mi pomogłeś dzięki wielkie. Jeśli coś jeszcze po drodze się pojawi będę pisać jeszcze raz dziękuje i Wesołych Świąt
ptakun
Posty: 7
Rejestracja: 22 gru 2012, o 09:53

Re: Geny,chromosomy,dna

Post autor: ptakun »

Mam kolejne pytania
informacje zbieram z OMIM i teraz czy da się jakoś zapisać wzór na np. kolor oczu czytając geny ?
jest tam coś takiego jak
SKIN/HAIR/EYE PIGMENTATION
i np geny odpowiadające za kolor oczu są w 5,9,11,14,15,20 chromosomie i w np 11 jest gen zielone lub niebieskie oczy a w 20 brązowe lub nie brązowe. i jak ja mam odczytać kolor oczu po takich genach i np tam jest pigmentation od 1 do 11 a co to jest?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości