Nauka do matury 2015

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
szkop
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2012, o 15:52

Nauka do matury 2015

Post autor: szkop »

Cześć,
w tej chwili jestem w 1 klasie LO, profil biol-chem. W przyszłości chciałbym startować na medycynę, i to pojawia się mnóstwo pytań.

Może na początek krótka część informacyjna.
1. Mój rocznik (96.) idzie nową podstawą programową to znaczy:
a) nowa matura, nikt do teraz nie wie jak ona ma wyglądać. Dopiero w kwietniu jak zawsze powinien ukazać się jakiś informator maturalny.
b)W 1 klasie uczę się wszystkich przedmiotów, a w 2 i 3 tylko maturalnych + te najpotrzebniejsze. Ogólnie klasa 1 służy do wyrównania poziomów dużo informacji z gimnazjum powtarza się.
c)W 1 klasie mam tylko po 1h lekcyjna chemii i biologi, w 2 i 3 klasie bodajże po 5h.
2. Nie jestem żadnym orłem z biologi czy chemii, w gimnazjum niezbyt przykładałem się do tych przedmiotów, wtedy nie myślałem jeszcze o ich rozszerzaniu, coś tam umiem jednakże to nie jest wysoki poziom.

A teraz pytania:
1. Ponieważ moja wiedza po gimnazjum jest znikoma, chciałbym się was spytać jak skutecznie sobie ją przyswoić. Czy ogarnąć wszystkie podręczniki co były w gimnazjum czy korzystać teraz z jakiś całkiem innych materiałów?
2. Mam możliwość wybrania rozszerzania j. angielskiego lub nauki j. łacińskiego. Wyglądało by to tak:
a) jeśli wybiorę łacinę: w klasie 2 i 3 mam 4h łaciny + 3h angielskiego (PP)
b) jeśli wybiorę angielski: w klasie 2 i 3 rozszerzam j. angielski mam 6h natomiast łaciny nic.
i tu pojawia się pytanie: Czy na medycynie tak bardzo jest potrzebny j. łaciński? Z tego co słyszałem, jest on potrzebny tylko do nazw, a podstawy łaciny można się nauczyć na 1 roku, tak więc czy jest sens uczenia się łaciny (która nie jest łatwa) 4h tygodniowo w 2 i 3 klasie?
3. Czy moglibyście polecić jakieś ciekawe materiały z biologi i chemii? Mogą być to strony internetowe, filmy, gazety itd. ważne byle były dobrze przygotowane i były to sprawdzone informacje.
ногомас

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: ногомас »

Łacina jest już praktycznie niepotrzebna, angielski jest ważniejszy!

A dokładniej, do anatomii nazwy niby są po łacinie, ale wszystkie uniwersytety przechodzą już na angielski, zresztą te nazwy są w większości identyczne. W Białym łaciny na lekarskim jako osobnego przedmiotu już nie ma.
qucer330
Posty: 55
Rejestracja: 13 sie 2012, o 09:25

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: qucer330 »

szkop pisze:Cześć,
c)W 1 klasie mam tylko po 1h lekcyjna chemii i biologi, w 2 i 3 klasie bodajże po 5h.
Jeśli wszystko jest odgórnie zaplanowane i jest wszędzie tak samo to będziesz miał w drugiej i trzeciej klasie po 4 godziny biologii i chemii (w starej podstawie programowej były po 3 godziny w każdym roku, a teraz mamy taki rozkład godzin: 1/4/4)
1. Ponieważ moja wiedza po gimnazjum jest znikoma, chciałbym się was spytać jak skutecznie sobie ją przyswoić. Czy ogarnąć wszystkie podręczniki co były w gimnazjum czy korzystać teraz z jakiś całkiem innych materiałów?
Sam miałem duże braki w pewnych partiach materiału z gimnazjum (botanika, zoologia) korzystanie z książek o zakresie gimnazjalnym jest według mnie bez sensu, wszystko jest dobrze wytłumaczone w materiałach dla szkół ponadgimnazjalnych (podręczniki wbrew pozorom nie zakładają, że już coś umiemy na dany temat). Będziesz mógł spokojnie opanować nowy materiał, bo i tak po gimnazjum niektóre działy są nieporównywalnie rozszerzone.
2. Mam możliwość wybrania rozszerzania j. angielskiego lub nauki j. łacińskiego. Wyglądało by to tak:
a) jeśli wybiorę łacinę: w klasie 2 i 3 mam 4h łaciny + 3h angielskiego (PP)
b) jeśli wybiorę angielski: w klasie 2 i 3 rozszerzam j. angielski mam 6h natomiast łaciny nic.
i tu pojawia się pytanie: Czy na medycynie tak bardzo jest potrzebny j. łaciński? Z tego co słyszałem, jest on potrzebny tylko do nazw, a podstawy łaciny można się nauczyć na 1 roku, tak więc czy jest sens uczenia się łaciny (która nie jest łatwa) 4h tygodniowo w 2 i 3 klasie?
Osobiście skupiłbym się dużo bardziej na rozwijaniu języka angielskiego, którego znajomość w przyszłości jest dużo ważniejsza (to dzisiaj chyba taka podstawa dobrze wykształconego człowieka, żeby chociaż ten angielski znać) Wybieranie łaciny jest według mnie bez sensu, skup się najpierw na tym, żeby dostać się na studia, a nie na nauce samego materiału pod te studia.
3. Czy moglibyście polecić jakieś ciekawe materiały z biologi i chemii? Mogą być to strony internetowe, filmy, gazety itd. ważne byle były dobrze przygotowane i były to sprawdzone informacje.
Takich typowo popularno-naukowych filmów czy gazetek jest na pewno wiele, jednak zapewne zależy Ci na pewnego rodzaju dodatkowych wiadomościach. Według mnie lepiej ten czas poświęcić na bardziej dokładne przestudiowanie podręcznika czy innego źródła o sprawdzonym pochodzeniu (np. taka biologia Villego), niż czytanie artykułów o popularno-naukowym charakterze. Wszystko jeszcze zależy od tego co w ogóle chcesz robić. Rozwijanie się w pierwszej klasie ma duży sens jeśli chcesz załóżmy startować w takiej olimpiadzie biologicznej, jeśli chcesz tylko napisać dobrze matury - daj sobie tymczasowo większy spokój i luz, ciesz się wolnym czasem, którego potem na medycynie będzie na pewno mniej. Ważne, żebyś miał jakiś plan do nauki, a resztę można spokojnie zrealizować pracując solidnie od początku drugiej klasy liceum (jeśli mówimy o samej maturze z biologii i chemii R)


Pozdrawiam, Qucer330
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: randomlogin »

Co do pytan:
1. Nie probuj nadrabiac gimnazjum. Szkoda czasu. Mimo pieknych idei w rzeczywistosci liceum nie jest kontynuacja, tylko powtarzaniem z rozszerzaniem. Jakkolwiek bardzo chcieliby to zmienic, to szans na to nie ma. Wiec po prostu ucz sie w liceum i tyle.

2. Lacina traci sens w medycynie, nawet na anatomii coraz czesciej druga wersja to nazwy po angielsku. Oczywiscie to sie potem odbije na klinikach, gdzie lacina pewnie bedzie sie trafiac poki dinozaury nie wymra (tak jak my teraz jestesmy raczeni eponimami, od ktorych anatomia odeszla) - ale to sie po prostu na biezaco ogarnia. Angielski za to jest niezbedny bez watpienia.
Z drugiej strony angielski w szkole bywa prowadzony tragicznie, wtedy po prostu zdecyduj na ktorych bezsensownych zajeciach wolisz marnowac czas. Lacina, mimo tracenia bezposredniej przydatnosci, nadal ma swoj urok, to tez warto wziac pod uwage.

3. Tutaj moge polecic opcje wyszukiwania na tym forum. Tak z pamieci - fajnie zrobione materialy dydaktyczne z chemii na poziomie rozszerzenia z liceum, czasem o doslownie jeden stopien wyzej, ma na stronach AGH.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Korczaszko »

2015? Serio?
ногомас

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: ногомас »

Korczaszko pisze:2015? Serio?
niektórzy się przejmują przyszłością, nie to co takie zera jak maturzyści do 2010 roku.
Awatar użytkownika
nodame
Posty: 252
Rejestracja: 11 mar 2012, o 10:36

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: nodame »

Jeżeli chodzi o nadrabianie materiału z gimnazjum to chyba nie ma takiej potrzeby. Jeżeli będziesz miał jakieś braki to uzupełnisz je na lekcji. Osobiście idąc do liceum, nie posiadałam jakiejś szczególnej wiedzy z biologii i chemii. Chodziłam do niepozornej wiejskiej szkółki, gdzie nikt nie przejmował się tym, że prawie nie mieliśmy lekcji, nie kończyliśmy podręczników, a co gorsza były po prostu stare. Generalnie. radzę sobie. Nauczyciele raczej wszystko powtarzają, a mnie mój wcześniejszy brak wiedzy motywuje do nauki.
Tylko, że ja słyszałam (nie wiem na ile jest to prawdziwe), że do matury według nowej podstawy trzeba też powtarzać materiał z gimnazjum, bo on jest po prostu połączony. W ten sposób, że niewiele się powtarza.
Awatar użytkownika
Calvino
Posty: 220
Rejestracja: 5 kwie 2012, o 18:45

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Calvino »

No właśnie to o to chodzi że nowa podstawa programowa zakłada że liceum jest kontynuacją gimnazjum i materiał ten nie jest powtarzany.A matura obejmuje program z gimnazjum i liceum.I nie można pisać już matury z chemi czy biologi czy fizyki na poziomie podstawowym tylko na rozszerzeniu.
Awatar użytkownika
HannaAnna
Posty: 69
Rejestracja: 23 lis 2012, o 20:37

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: HannaAnna »

Program nowej podstawy zakłada, że uczeń będzie poszerzał swoją wiedzę.Co więcej klasa biol-chem-fiz ma w klasie 1 tylko po jednej biologii,chemii i fizyce ,w 2 klasie 5 biologii, 4 chemie, 4 fizyki a w 3 klasie 4 biologie, 4 chemie i 4 fizyki.Nie sądzicie, że to przeładowanie materiałuStara podstawa miała rozłożony materiał na 3 lata a obecne klasy pierwsze mają tylko 2 lata na przygotowanie do matury!
lau
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 11:22

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: lau »

Według mnie coraz gorsze te nowe reformy. Jeśli się ma chęci, to materiał się spokojnie ogarnie przez te niecałe dwa lata, ale jednak jest to zmiana na gorsze.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Giardia Lamblia »

Dzięki temu macie więcej godzin z chemii i biologii niż mielibyście przed reformą.a i tak narzekacie.

Nie ma złotego środka dopóki ludzie lubią narzekać. Zawsze znajdzie się powód.
Awatar użytkownika
HannaAnna
Posty: 69
Rejestracja: 23 lis 2012, o 20:37

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: HannaAnna »

To fakt ,że godzin jest więcej ale niektórych zagadnień uczniowie z nowej podstawy programowej w gimnazjum nie mieli a ze starej tak ,np.odmiany alotropowe węgla czy pojęcie mola.
A przez ten rok z jedną godziną w tygodniu mało co da się zrobić.Nauczyciele nazywają to po prostu rokiem straconym.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: tchorz »

Ja idę starym programem, i zaręczam że w podstawie programowej gimnazjum NIE BYŁO MOLI. owszem czasmi nauczyciele poszerzali,ale to wberw podstawie i z własnej inicjatywy.
Natomiast wybierając liceum,zwracałam uwag by w trzeciej klasie nie mieć histori geografii itp
Co się zmieni? będzie inny poziom matury. No może nie samych pytań, ale mając wiecej godzin przedmiotów kierunkowych i mniej niepotrzebnych bzdur pewnie uczniowie średni i dobrzy będą ją lepiej pisać. Ci najsłabsi, którzy tyko chcieli zdać jakoś maturę czyli wszystko na podstawie 30% i a tak im się nie udawało, będą w gorszej sytuacji bo bedzie obowiązek zdawania rozszerzenia.(ale nie wiem czy liczony do zdanej matury)
Tak więc ja wam zazdroszczę
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości