Problem z wyborem studiów

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Mam jeszcze pytanie odnośnie ocen. Słyszałam gdzieś że na kierunki typu medycyna patrzą na oceny, a moje są przyznam szczerze średnie.
Myślałam nad zdawaniem za rok bioli R, a za dwa lata- chemii R. W tym roku mam zamiar iść do jakiegoś rocznego studium (na jakiś kierunek medyczny), żeby mieć na wszelki wypadek wykształcenie ale też mam zamiar w wakacje i przez kolejne miesiące uczyć się na własną rękę bioli. Kolejny rok przeznaczam na chemię R, oczywiście zapiszę się na korki. Czyli o ile dobrze zrozumiałam z tego co wcześniej pisaliście, będą brać pod uwagę tylko najlepsze wyniki z matur, które napiszę, bez względu na rok, w którym były pisane, tak? Jak napiszę biolę R w 2014 i chemię R w 2015 to się to liczy jakbym pisała w tym samym roku? Wiem, że trochę pomieszałam, ale mam nadzieję, że zrozumiecie:) Po prostu chcę się upewnić Pozdrawiam i powodzenia na maturze!
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: deVries »

Liczą się najlepsze wyniki, nie interesuje ich z jakich lat. Na oceny nie patrzą, chociaż niektóre uczelnie mają takie dodatkowe kryterium gdyby zdarzyło się, że osób na końcu listy rekrutacyjnej z jednakowym wynikiem jest za dużo i przyjęcie ich wszystkich nie wchodzi w grę - wtedy patrzą albo na wynik z biologii albo chemii (na medycynę chyba raczej z biologii) i to jest chyba najczęstszy sposób, albo na średnią ocen. Ale to dotyczy tylko osób z końca listy rekrutacyjnej.
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

A no właśnie, ja jestem po profilu humanistycznym, mam z bioli 4 a z chemii 3, natomiast moja średnia to nieco ponad 4.0 (mam sporo piątek i czwórek ale też dwie dwójki- z mojej ukochanej historii i geo).
Awatar użytkownika
kindziaa
Posty: 69
Rejestracja: 17 sty 2013, o 22:00

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: kindziaa »

średnia liczy się chyba tylko w Poznaniu, ostatnio sprawdzałam swoje pismo o niedostaniu się i było to 4,18 więc całkiem nieźle
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Obliczyłam właśnie średnią i mam 4,06. Myślę,że zanim spojrzą na średnią to powinni spojrzeć na LO do którego się chodziło. Bo w jednym liceum piątki dostaje się z łatwością a w innym trzeba się brdzo napracować.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: randomlogin »

Boo-hoo. Trzeba bylo pojsc do takiego, w ktorym daja piatki za darmo. Jak niby mieliby obiektywizowac wtedy te przeliczenia ze wzgledu na liceum? Zreszta cala idea nowej matury jest wlasnie taka, zeby jej wyniki nie zalezaly od nauczycieli w danym liceum, bo to nie oni ja sprawdzaja - i dlatego jest ona podstawa do rekrutowania sie na studia. Branie pod uwage sredniej jestgtdrugorzednym< sposobem ustalania kolejnosci w rekrutacji. Jesli twoje liceum bylo tak zajebiste ze ciezko bylo o dobre oceny, to na pewno tez zajebiscie przygotowalo cie do matur - a wystarczy ze napiszesz je o 1 (slownie: jeden) punkt powyzej progu i NIKOGO nie bedzie obchodzila twoja srednia.
Zreszta jak sie zastanowic, i powaznie potraktowac to co piszesz, to taki uklad jak jest teraz wlasnie JEST sprawiedliwy. Jesli dwie osoby napisaly tak samo matury (taki sam wynik) przy czym jedna chodzila do gorszego liceum (wyzsza srednia) a druga do lepszego (gorsza srednia), to ta z gorszego liceum miala trudniej (w koncu wszyscy ida do dobrych liceow bo ich dobrze do matur przygotuje) - jesli napisala tak samo, to znaczy ze wlozyla w to wiecej wlasnej pracy, jest lepsza niz ta, ktora mimo headstartu zapewnionego lepszym liceum po prostu zjebala - wiec uczelnia woli taka. Ot, proste.
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Nie no spoko, ja jestem zdania, że szkoła nie przygotuje się za ciebie do matury. Do matury trzeba się samemu uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć
Z tym liceum to się źle wyraziłam, bo oceny nie tylko zależą od LO, ale też od nauczycieli na których się trafi i od farta
A co do matury to zgadzam się że tak jak jest obecnie jest sprawiedliwie. Bo liczy się praca oraz umiejętność pisania testów, a nie np. bycie pupilkiem nauczycieli. Także doszliśmy do porozumienia,a przynajmniej mam taką nadzieję
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Poza tym to dziękuję wszystkim za odpowiedzi na moje pytania. Rozwialiście moje wątpliwości, dzięki!
Powodzenia na maturach!
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Hej, nie będę zakładać nowego wątku, żeby nie śmiecić forum. Postanowiłam- za rok próbuję biologię R, nad chemią R się zastanawiam ale myślę, że chociaż spróbuję:) Zamierzam iść do studium na kierunek medyczny, bo lepiej mieć wykształcenie, poza tym nie chcę siedzieć cały dzień w domu a na studia nie chcę iść, bo nawet nie mam pomysłu i nie chcę ich przerwać po roku lub po dwóch latach. Postanowiłam uczyć się bioli już w wakacje dlatego po przeszukaniu forum, postanowiłam że zakupię odpowiednią literaturę
Byłam dziś w antykwariatach ,niestety bardzo ciężko dostać tam ksiązki Bukały i Witowskiego, dlatego dziś kupiłam tak:
-Biologia-komórka- skład chemiczny i struktura Bukały
-Biologia- zbiór ćwiczeń, pakiety zadań, trening przed maturą Bukały
-Matura 2010 Biologia Vademecum Operon
-w domu mam jeszcze skserowane takie samo Vademecum tylko z 2011 roku, ale słyszałam, że one prawie się od siebie nie różnią.
Jakie ksiązki Bukały polecacie jeszcze kupić? Myślałam nad fizjologią roślin, zwierząt i genetyką.
Jeśli chodzi o chemię to polecono mi żebym kupiła podręczniki Witowskiego do 1, 2 i 3 klasy LO. Niestety tak jak mówiłam, w antykwariatach pusto. Narazie jednak chemii nie mam zamiaru się uczyć. Muszę zadowolić się biolą
Ponadto planuję sobie moją pracę i właśnie sporządzam plan czego mam się uczyć, pomożecie? Z biologii: komórka, metabolizm komórki, fizjologia roślin, zwierząt, anatomia człowieka, ewolucjonizm, ekologia i genetyka? Coś jeszcze?
Jeśli chodzi o chemię to kompletnie nie mam pomysłu jak to rozplanować zwłaszcza że z chemii jestem kompletna noga, i myślę nad korkami chyba od września, mniej więcej raz w tygodniu bądź 1 na 2 tygodnie, jednak liczy się głównie własna praca, zwłaszcza, że nie mogę sobie pozwolić na zbyt duże wydatki Trzymajcie się!
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Przepraszam- miało być nie chcę siedzieć cały ROK w domu":)
Awatar użytkownika
washable_blue
Posty: 82
Rejestracja: 12 maja 2013, o 18:21

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: washable_blue »

Kiedy chodzi o książki Bukały to polecam w szczególności genetykę (krótko i konkretnie) i rośliny, grzyby i bakterie. Odradzam z kolei fizjo zwierząt- wszystko przeładowane, za dużo treści- zdecydowanie nie do matury. Fizjologia roślin z kolei jest zwykle dobrze wytłumaczona w bardziej szkolnych podręcznikach. Z chemii z kolei polecam Personę
Kiedy chodzi o planowanie nauki- wziąłem podręcznik z Operonu, Maca i plan nauki ze strony WSiPu i spisywałem kolejne działy, potem wyszczególniałem wszystko co muszę przerobić. Dodatkowo wszedłem na stronę CKE i do każdego działu dopisywałem standardy- podczas nauki tylko odhaczałem przerobiony materiał. Jak chcesz to mogę Ci podesłać mój plan na mejla- może Ci się przyda
Awatar użytkownika
KatarzynaZSDM
Posty: 644
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 12:52

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: KatarzynaZSDM »

darkangel pisze:Hej, nie będę zakładać nowego wątku, żeby nie śmiecić forum. Postanowiłam- za rok próbuję biologię R, nad chemią R się zastanawiam ale myślę, że chociaż spróbuję:) Zamierzam iść do studium na kierunek medyczny, bo lepiej mieć wykształcenie, poza tym nie chcę siedzieć cały dzień w domu a na studia nie chcę iść, bo nawet nie mam pomysłu i nie chcę ich przerwać po roku lub po dwóch latach. Postanowiłam uczyć się bioli już w wakacje dlatego po przeszukaniu forum, postanowiłam że zakupię odpowiednią literaturę
Byłam dziś w antykwariatach ,niestety bardzo ciężko dostać tam ksiązki Bukały i Witowskiego, dlatego dziś kupiłam tak:
-Biologia-komórka- skład chemiczny i struktura Bukały
-Biologia- zbiór ćwiczeń, pakiety zadań, trening przed maturą Bukały
-Matura 2010 Biologia Vademecum Operon
-w domu mam jeszcze skserowane takie samo Vademecum tylko z 2011 roku, ale słyszałam, że one prawie się od siebie nie różnią.
Jakie ksiązki Bukały polecacie jeszcze kupić? Myślałam nad fizjologią roślin, zwierząt i genetyką.
Jeśli chodzi o chemię to polecono mi żebym kupiła podręczniki Witowskiego do 1, 2 i 3 klasy LO. Niestety tak jak mówiłam, w antykwariatach pusto. Narazie jednak chemii nie mam zamiaru się uczyć. Muszę zadowolić się biolą
Ponadto planuję sobie moją pracę i właśnie sporządzam plan czego mam się uczyć, pomożecie? Z biologii: komórka, metabolizm komórki, fizjologia roślin, zwierząt, anatomia człowieka, ewolucjonizm, ekologia i genetyka? Coś jeszcze?
Jeśli chodzi o chemię to kompletnie nie mam pomysłu jak to rozplanować zwłaszcza że z chemii jestem kompletna noga, i myślę nad korkami chyba od września, mniej więcej raz w tygodniu bądź 1 na 2 tygodnie, jednak liczy się głównie własna praca, zwłaszcza, że nie mogę sobie pozwolić na zbyt duże wydatki Trzymajcie się!
A masz jakiś podręcznik szkolny? Bo na tym trzeba przede wszystkim bazować.
Polecam tez zbiór zadań do biologii Pyłki-Gutowskiej, trzeba poćwiczyć aby dobrze wbijać się w klucz.
No i przede wszystkim arkusze maturalne ale o juz później
Z chemii to polecam zbiór Persony, ten z zadaniami na AM, jest dużo bardziej przydatny niż schematyczny Witowski. Ja miałam dobre notatki z korkow, bardzo dużo mi pomogĺy. A jak przerabiałam materiał? Ja robiłam tak: czytałam temat w podręczniku, potem czytałam ten sam temat w innych książkach które zgromadziałam następnie robiłam zadania z tego działu z Pyłki-Gutowskiej i z Tydzień po tygodniu do matury"- ale tego nie polecam.
Powodzenia

Awatar użytkownika
washable_blue
Posty: 82
Rejestracja: 12 maja 2013, o 18:21

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: washable_blue »

KatarzynaZSDM pisze: A masz jakiś podręcznik szkolny? Bo na tym trzeba przede wszystkim bazować.
Polecam tez zbiór zadań do biologii Pyłki-Gutowskiej, trzeba poćwiczyć aby dobrze wbijać się w klucz.
No i przede wszystkim arkusze maturalne ale o juz później
Z chemii to polecam zbiór Persony, ten z zadaniami na AM, jest dużo bardziej przydatny niż schematyczny Witowski. Ja miałam dobre notatki z korkow, bardzo dużo mi pomogĺy. A jak przerabiałam materiał? Ja robiłam tak: czytałam temat w podręczniku, potem czytałam ten sam temat w innych książkach które zgromadziałam następnie robiłam zadania z tego działu z Pyłki-Gutowskiej i z Tydzień po tygodniu do matury"- ale tego nie polecam.
Powodzenia
Do matury też zrobiłem całego Personę, ale kiedy ktoś nie czuje się na siłach z chemii lepiej najpierw przerobić Witka. Z biologii zbiór zadań z WSiPu jest świetny (zielona okładka).
Ja z biologii czytałem dany dział we wszystkich moich podręcznikach, potem robiłem notatki, które były idealne do powtórek przez samą maturą.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości