Zadanie offtop'owe z Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj...

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Pani_M
Posty: 418
Rejestracja: 9 lip 2010, o 11:58

Zadanie offtop'owe z Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj...

Post autor: Pani_M »

Witam , nie zakladam nowego tematu, bo po co na jedno zadanko, ale chce byscie mi pomogli z zadaniem wymysleniem problemu badawczego i hipotezy, bo sie zastanawieam a nie moge znalezc odpowiedzi. Oto one:

Proces linienia i przepoczwarczenia się owadów na przykładzie jedwabnika morwowego. Do eksperymentu użyto 3grupy larw.
I grupa była kontrolną – nie wprowadzono w niej żadnych zmian.
II grupa – dojrzałym po przepoczwarzeniu gąsienicom przeszczepiono ciała przyległe odpowiadające za produkcję hormonu juwenilnego, pobrane od młodych gąsienic. Spowodowało to zatrzymanie przeobrażenia - gąsienice przechodziły zwykłą wylinkę, nadal odżywiały się i rosły do nienormalnych rozmiarów, po czym przepoczwarzały się i z poczwarki wylęgał się motyl większy niż normalnie
III grupie – gąsienicom usunięto ciała przyległe, co spowodowało wczesne przeobrażenie się i powstanie bardzo małych motyli

a) Sformułuj problem badawczy do opisanego eksperymentu i zaproponuj do niego hipotezę badawczą.
Problem badawczy _
Hipoteza badawcza
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Giardia Lamblia »

a)PB: Czy wytwarzany przez ciała przyległe hormon juwenilny ma wpływ na to kiedy zachodzi proces przepoczwarzania się gąsienic w motyle?
HB: Ciało przyległe reguluje długość czasu jaki musi minąć (wiek jaki gąsienica musi osiągnąć), żeby gąsienica mogła przepoczwarzyć się w motyla.
Vethod
Posty: 74
Rejestracja: 7 lip 2012, o 17:47

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Vethod »

Moje pytanie wiaze sie z watpliwosciami. Otoz spotkalem sie z dwiema roznymi informacjami. Czy ptaki sa jajorodne czy jajozyworodne?
Ja jestem raczej za tym ze sa jajozyworodne gdyz koniecznosc skladania jaj wynika z potrzeby utrzymania malej wagi ciala i gdyby przenosily jaja ze soba to ciazylyby ale tak to nie ma zadnych przeciwskazan zeby nosily je ze soba
Natomiast jesli chodzi o jajorodnosc to moim zdaniem bylaby cecha regresywna (jesli mozna tak to nazwac) bo wystepowaly gady ktore byly jajozyworodne. Jakby ktos moglby mi wytlumaczyc czy dobrze rozumuje to bede wdzieczny

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Giardia Lamblia »

Gdzie znalazłeś taką informację, że ptaki są jajożyworodne

Jeżeli zwierzę musi siedzieć na jajku, wysiadywać je, to znaczy, że jest jajorodne. Koniec kropka.

Większość cech budowy ptaka jest związana z maksymalną redukcją ciężaru ciała, dlatego ptak nie może być jajożyworodny (nawet te nielatające typu pingwiny, kury, strusie), ze względu na to, że takie jajko jest dość ciężkie.
Vethod
Posty: 74
Rejestracja: 7 lip 2012, o 17:47

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Vethod »

Pewnie zdzwi Cie informacja skad o tym wiem ze jajozyworodne. Otoz jest to kl1 cz 2 ksiazki WSIP do Liceum. wstawiam zdjecie zeby nie bylo ze zmyslam
tak ucza w liceum. to byly moje domysly ze sklada jajo zeby byc lzejszym. no ale dziwnie mi sie to wydalo to zapytalem na forum.

Załączniki
Edit: sprawdzilem w Operonie i pisze ze sa jajorodne, w Omedze pisze ze sa Jajozywordone
Edit: sprawdzilem w Operonie i pisze ze sa jajorodne, w Omedze pisze ze sa Jajozywordone
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości