matura próbna chemia OKE Poznań styczeń 2013

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
aretse
Posty: 209
Rejestracja: 9 sie 2011, o 17:26

Re: matura próbna chemia OKE Poznań styczeń 2013

Post autor: aretse »

Jeszcze po odjeciu poczatkowej od koncowej trzeba przyjac, ze troche mg przeszlo jako alfa
Czyli0,049 tox
210 polonu- 206 olowiu
I wyjdzie wtedy 0,047
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: matura próbna chemia OKE Poznań styczeń 2013

Post autor: Giardia Lamblia »

Dzisiaj robiłem tę maturkę, więc się mogę w końcu wypowiedzieć
dmnunited pisze:To, że jest 2 pi, a nie 2 sigma wynika z tego, że jak narysujecie sobie hybrydyzację, to zobaczycie, że dochodzi do 1 nałożenia się orbitali czołowo i nałożenia się dwóch orbitali bocznie.
Obydwie odpowiedzi są poprawne. Nie jest sprecyzowane, czy w tworzeniu wiązania koordynacyjnego bierze udział któryś z orbitali p, czy też orbital s.

Wiemy, że tylko 1 orbital p może tworzyć wiązanie typu sigma - jest ono już zarezerwowane na tworzenie wiązania kowalencyjnego, wiec ta informacja jest oczywista. Drugi orbital p również tworzy wiązanie kowalencyjne, tym razem typu pi - mamy więc 1 sigma i 1 pi. Pozostaje nam jeszcze niezapełniony orbital p w atomie A. Czym możemy go zapełnić? Jedną parą elektronową pochodzącą od atomu B. Teraz pytanie - której pary należy użyć, tej z trzeciego, do tej pory nie użytego orbitalu p, czy też z orbitalu s? Jeżeli użyjemy pary znajdującej się na orbitalu p, to użyjemy orbitalu, którego kierunek jest prostopadły do kierunku tworzenia wiązania między atomami A i B. Jest to więc wiązanie pi. Jeżeli użyjemy pary elektronowej z orbitalu s, to wiązanie będzie typu sigma - będzie ono się pokrywać z kierunkiem wiązania między atomami A i B, jest więc typu sigma.

Na to by przynajmniej wychodziło po mojej rozkmince (wcześniejszych stron nie czytałem, jak ktoś już to wytłumaczył to przepraszam za powtórkę).
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: matura próbna chemia OKE Poznań styczeń 2013

Post autor: dmnunited »

Obydwie odpowiedzi są poprawne. Nie jest sprecyzowane, czy w tworzeniu wiązania koordynacyjnego bierze udział któryś z orbitali p, czy też orbital s.
Skoro klucz mówi, że jest 1 wiązanie sigma i 2 wiązania pi, to o czymś to świadczy.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: matura próbna chemia OKE Poznań styczeń 2013

Post autor: Giardia Lamblia »

A jak w kluczu jest równanie połówkowe, gdzie po stronie substratów są jony H+ a środowisko jest zasadowe, to też klucz jest wykładnikiem niepodważalnych prawd?

Kluczem nie zawsze można się sugerować - też może być błąd albo może czegoś nie uwzględniać. Natomiast nie napisałem, że mam w 100% rację. Mogę się mylić, tak samo jak i mogę mieć rację. Wychodzi póki co na to, że wszystko zależy od tego w jaki sposób rozpatrzymy problem.
GuGu
Posty: 14
Rejestracja: 8 gru 2012, o 20:46

Re: matura próbna chemia OKE Poznań styczeń 2013

Post autor: GuGu »

Mam pytanie odnośnie zadania 11.- Czy tutaj w reakcji hydrolizy można napisać strzałki w obie strony? Bo teoretycznie hydroliza zachodzi w obie strony, dlatego nie wiem dlaczego tutaj jest w jedną.
W pytaniu 23. nie wiem jak zinterpretować to polecenie. Wiem, że do podpunktu b pasują dwie odpowiedzi: podwyższenie temperatury i przesunięcie tłoka do góry. Tylko nie wiem czy wystarczy jedną z tych odpowiedzi napisać czy muszą być obie podane.
I jeszcze zadanko 33. Czy reakcje utleniania alkoholi zawsze przebiegają w podwyższonej temperaturze? Bo jak zerkam do mojego zeszytu z liceum to nie mam zaznaczonej temperatury, stąd moje wątpliwości.
Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
moorisett
Posty: 571
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:56

Re: matura próbna chemia OKE Poznań styczeń 2013

Post autor: moorisett »

mar2451 pisze:Dzisiaj robiłem tę maturkę, więc się mogę w końcu wypowiedzieć
dmnunited pisze:To, że jest 2 pi, a nie 2 sigma wynika z tego, że jak narysujecie sobie hybrydyzację, to zobaczycie, że dochodzi do 1 nałożenia się orbitali czołowo i nałożenia się dwóch orbitali bocznie.
Obydwie odpowiedzi są poprawne. Nie jest sprecyzowane, czy w tworzeniu wiązania koordynacyjnego bierze udział któryś z orbitali p, czy też orbital s.

Wiemy, że tylko 1 orbital p może tworzyć wiązanie typu sigma - jest ono już zarezerwowane na tworzenie wiązania kowalencyjnego, wiec ta informacja jest oczywista. Drugi orbital p również tworzy wiązanie kowalencyjne, tym razem typu pi - mamy więc 1 sigma i 1 pi. Pozostaje nam jeszcze niezapełniony orbital p w atomie A. Czym możemy go zapełnić? Jedną parą elektronową pochodzącą od atomu B. Teraz pytanie - której pary należy użyć, tej z trzeciego, do tej pory nie użytego orbitalu p, czy też z orbitalu s? Jeżeli użyjemy pary znajdującej się na orbitalu p, to użyjemy orbitalu, którego kierunek jest prostopadły do kierunku tworzenia wiązania między atomami A i B. Jest to więc wiązanie pi. Jeżeli użyjemy pary elektronowej z orbitalu s, to wiązanie będzie typu sigma - będzie ono się pokrywać z kierunkiem wiązania między atomami A i B, jest więc typu sigma.

Na to by przynajmniej wychodziło po mojej rozkmince (wcześniejszych stron nie czytałem, jak ktoś już to wytłumaczył to przepraszam za powtórkę).
ja zrobiłam to z diagramu energetycznego(mam wątpliwości czy dobrze, bo jeszcze cuda że elektron z pz trafia do sigmy wiążącej to nie widziałam)
Załączniki
IMG_0479.jpg
tomektbg1
Posty: 52
Rejestracja: 27 gru 2011, o 11:50

Re: matura próbna chemia OKE Poznań styczeń 2013

Post autor: tomektbg1 »

ma ktoś odpowiedzi do marury próbnej z biologii oke Poznań 2013 ze stycznia ?
byłbykm wam bardzo wdzięczny jakbyście mi podali link lub napisali że macie to podałbym wam w pw maila to jeślibyście mogli to wyslalibyscie na niego

jeszcze raz dziekuje
Morgan
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2013, o 15:01

Re: matura próbna chemia OKE Poznań styczeń 2013

Post autor: Morgan »

Mam pytanie odnośnie zadania 28 - czy odpowiedź w kluczu do podpunktu a) jest właściwa? Wydaje mi się, że napisana została tam reakcja zgodna z regułą markownikowa (jak wiadomo miała być niezgodna).
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: matura próbna chemia OKE Poznań styczeń 2013

Post autor: goodman »

a) addycja zgodna z regułą markownikowa (CH3-CHBr-CH2-COOH)
b) addycja niezgodna z regułą markownikowa (CH2Br-CH2-COOH)
Morgan
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2013, o 15:01

Re: matura próbna chemia OKE Poznań styczeń 2013

Post autor: Morgan »

Fakt, nie przeczytałem dokładnie wstępu. Dziękuje
antartkyda
Posty: 5
Rejestracja: 7 kwie 2013, o 12:10

Re: matura próbna chemia OKE Poznań styczeń 2013

Post autor: antartkyda »

Hej, gdzie mogę znaleźć akusz z bio rozszerzonej z marca? bo się pogubiłam z tymi linkami
attelew
Posty: 17
Rejestracja: 8 lut 2013, o 14:23

Re: matura próbna chemia OKE Poznań styczeń 2013

Post autor: attelew »

Wiem, że to nie ten wątek, ale mam pytanie odnośnie takiego zadania:

Są trzy probówki, w każdej z nich jest 10 cm3 HCl (aq) o Cm=0,1mol/dm3

Do probowek dodano:

Do I - 15 cm3 HCl , Cm = 0,1 mol/dm3
Do II - H20
Do III - 15 cm3 NaOH, cm=0,1 mol/dm3

Oceń, czy pH roztworów zmalało/wzrosło/bez zmian.


I rozumiem, ale dwóch kolejnych niezbyt. Czy ktoś mógłby mi pomóc?
annar
Posty: 91
Rejestracja: 25 mar 2013, o 11:40

Re: matura próbna chemia OKE Poznań styczeń 2013

Post autor: annar »

najlepiej to sobie policzyć.
II. dodajesz wody, czyli rozcieńczasz roztwór więc załóż jakieś mniejsze stężenie powstałego roztworu np 0,01 mol/dm3 i policz nowe pH i na tej podstawie oceń zmianę.
III. napisz sobie reakcję reakcję chemiczną, wylicz liczbę moli dla HCl w probówce, liczbę moli dla NaOH i zobacz czy jest stosunek stechiometryczny czy nie. w przypadku nadmiaru wodorotlenku pH wzrośnie, w przypadku nadmiaru HCl pH zmaleje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości