Ssaki aktywne w dzień/w nocy

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Ssaki aktywne w dzień/w nocy

Post autor: Collo »

Potrzebuję listy ssaków aktywnych w dzień i w nocy. Szukałem w internecie podobnej listy, ale znalazłem tylko informacje na temat tego, że nietoperz jest aktywny w nocy, a koty i w dzień i w nocy. Ktoś posiada może taką listę lub zna kilka przykładów ssaków aktywnych w nocy?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ssaki aktywne w dzień/w nocy

Post autor: WojtekB »

Colloportus pisze:Potrzebuję listy ssaków aktywnych w dzień i w nocy. Szukałem w internecie podobnej listy, ale znalazłem tylko informacje na temat tego, że nietoperz jest aktywny w nocy, a koty i w dzień i w nocy. Ktoś posiada może taką listę lub zna kilka przykładów ssaków aktywnych w nocy?
W internecie jest niewiele informacji, no chyba że się poszuka na niepolskich stronach.

Ja mogę jedynie z mojej wiekowej książki podać takie informacje:
Badania życia zwierząt dowodzą, że wiele z nich wykazuje aktywność nocą, co znaczy, że wszelkich podstawowych czynności, niezbędnych do utrzymania się przy życiu dokonują od zmroku do świtu. Australijski badacz J.W. Prince w książce pt. Animals in the Night (Zwierzęta nocą) piszę, że około 70% spośród znanych obecnie ponad 4000 gatunków ssaków prowadzi nocny tryb życia.
  • Rząd: nietoperze - znanych ok. 980 gat. - 100% aktywnych nocą
  • Rząd: torbacze - znanych ok. 250 gat. - 80% aktywnych nocą
  • Rząd: drapieżne - znanych ok. 252 gat. - 60% aktywnych nocą
  • Rząd: kopytne - znanych ok. 210 gat. - 30% aktywnych nocą
  • Rząd: gryzonie - znanych ok. 1730 gat. - 40% aktywnych nocą
  • Rząd: naczelne - znanych ok. 193 gat. - 20% aktywnych nocą
Źródło: Tajemnice zwierząt: Zwierzęta nocne, tekst: H. A. Gucwińscy, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 1993.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości