zadanie z substytucją jodu pytanie

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
katy94
Posty: 311
Rejestracja: 19 lip 2012, o 11:51

zadanie z substytucją jodu pytanie

Post autor: katy94 »

Jodoform to antyseptyk o najdłuższym stażu. wiedząc że jest pochodną metanu zawierającą w cząsteczce m.in trzy atomy jodu , podaj jego wzór strukturalny oraz systematyczną nazwę. Zapisz równania reakcji prowadzące do jego otrzymania

ja bym to zrobiła tak
Do metanu dodałabym jodu i jednym z produktów byłby jodometan do niego dodałabym znów jod i jednym z produktów byłby dijodometan i znów dodałabym jod i jednym z produktów byłby trijodometan czyli jodoform.

Ale w internecie pisze głównie że jod nie ulega reakcji substytucji, więc zastanawiam się czy powyżej napisany przebieg reakcji jest błędny w i tym zadaniu jodoform powstanie w wyniku innych reakcji.
Niestety odpowiedzi nie mam do tego zadania.

Czy ktoś wie jak prawidłowo rozwiązać to zadnie?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: zadanie z substytucją jodu pytanie

Post autor: Giardia Lamblia »

Jeżeli przeprowadzałabyś reakcję substytucji wolnorodnikowej, to nie miałabyś pewności, że dostałabyś czysty jodoform - miałabyś mieszankę związków: CI4 CHI3 CH2I2 CH3I (biorąc pod uwagę, że metan ulega tym reakcjom w środowisku jodu - a tak jak napisałaś, może tak nie być - tego nie wiem)

Na wikipedii można znaleźć reakcję haloformową, używa się jej do otrzymywania haloformów (jak sama nazwa wskazuje ):

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Reakcja_haloformowa
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości