odrywanie elektronów

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
gosia0601
Posty: 30
Rejestracja: 1 paź 2012, o 17:47

odrywanie elektronów

Post autor: gosia0601 »

Witam , z której powłoki jako pierwszej ubywa elektronów ?
gdy mamy zapis konfiguracji np :1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d10 to jak będzie wyglądać zapis kationu dwudodatniego ? Było takie pytanie na jednej z matur próbnych , odpowiedzialam , że ubędzie elektonów z orbitalu 3d gdyż wydawało mi się że jest najbardziej zewnętrzny . Proszę kogoś mądrego o odpowiedź:))))
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: odrywanie elektronów

Post autor: Giardia Lamblia »

Najbardziej zewnętrzna jest powłoka N, czyli 4 w tym wypadku. Powyższy atom ma tylko 2 elektrony na powłoce czwartej (orbital 4s), więc ma on 2 elektrony walencyjne.

Nie należy tutaj używać energii orbitalu jak wyznacznika (reguły Hunda). W pełni zapełniona podpowłoka d jest stanem energetycznie bardzo korzystnym. Łatwiej jest oderwać elektron z podpowłoki s niż d, jeżeli mamy do czynienia z zapełnionymi podpowłokami.
gosia0601
Posty: 30
Rejestracja: 1 paź 2012, o 17:47

Re: odrywanie elektronów

Post autor: gosia0601 »

Bardzo dziękuję A jeszcze mam takie pytanie :powyżej napisałeś / aś ,że są 2 elektrony walencyjne. czy gdy mam np. Fe : [Ar] 4s2 3d6 tylko te 2 elektrony są elektronami walencyjnymi czy te pozostałe umieszczone na orbitalu 3 d także ? Powłoka walencyjna to 4s2 d6 ? i wszystkie te elektrony są walencyjne ? A gdy mam np. Au : [Xe] 6s1 5d10 4f14 to wszystkie te lektrony są walencyjne ?



Porszę bardzo o wyjaśnienie
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: odrywanie elektronów

Post autor: Giardia Lamblia »

Współcześnie wiadomo już, że w wielu przypadkach w wiązaniach chemicznych uczestniczą nie tyle elektrony z powłoki walencyjnej, lecz raczej z tzw. orbitali frontalnych, które nie zawsze opisują elektrony z ostatniej powłoki elektronowej. Szczególnie w przypadku związków koordynacyjnych metali przejściowych i lantanowców często zdarza się, że w tworzeniu wiązań chemicznych uczestniczą też elektrony formalnie leżące na niższych powłokach elektronowych.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Pow%C5%82oka_walencyjna
EDIT: Wnikając coraz głębiej w ten temat, muszę przyznać, że lepiej w niego.nie wnikać. Przykłady maturalne dotyczące elektronów walencyjnych są jasne i oklepane, dlatego nie ma sensu na tym etapie nauki dowiadywać się konfiguracji walencyjnej takich pierwiastków jak złoto

Nie wszystkie elektrony walencyjne muszą należeć do powłoki walencyjnej, tak samo nie wszystkie elektrony danego orbitalu muszą być walencyjne (jeżeli przyjmiemy, że elektron walencyjny to taki, który tworzy wiązania) tyle mi się udało wyczytać z

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/Electron_shell#Valence_shells

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/Valence_electrons
gosia0601
Posty: 30
Rejestracja: 1 paź 2012, o 17:47

Re: odrywanie elektronów

Post autor: gosia0601 »

No to rzeczywiście , wolę nie wiedzieć :p Dziękuję:)
gosia0601
Posty: 30
Rejestracja: 1 paź 2012, o 17:47

Re: odrywanie elektronów

Post autor: gosia0601 »

A jeśli dostanę pytanie : podaj konfigurację powłoki walencyjnej dla atomu Au : [Xe] 6s1 5d10 4f14 to czy 6s1 5d10 4f14 będzie prawidłową odpowiedzią rozumując w ten uproszczony maturalny sposób? juz nie wiem
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: odrywanie elektronów

Post autor: Giardia Lamblia »

Nie będzie takiego pytania na maturze. Nie, nie jest to konfiguracja powłoki walencyjnej, złoto ma 5 elektronów walencyjnych z tego co się orientuje. Nie wiem z czego to wynika, najprawdopodobniej z dziwności podpowłoki f, o której nie jestem nic w stanie napisać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości