ogniwa

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
olala1245
Posty: 14
Rejestracja: 27 sty 2013, o 22:06

ogniwa

Post autor: olala1245 »

Jest to zad 1567 z I tomu Witkowskiego.
W wodnym roztworze kwasu siarkowego VI zanurzono dwie elektrody: chromowa i miedziana. Naszkicuj obraz tego ogniwa,zapisz jego schemat oraz reakcje biegnące na poszczegolnych elektrodach:
Schemat ogniwa:
Reakcja na katodzie:
Reakcja na anodzie:.

I w odp jest, ze
katoda: 2H+ + 2e H2
anoda: CrCr3+ + 3e

I tu moje pytanie: dlaczego na katodzie jest wodór a nie miedz?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: ogniwa

Post autor: Giardia Lamblia »

Nie rozumiem za bardzo w czym problem, z szeregu elektrochemicznego wyczytujemy, że łatwiej elektrony oddaje chrom od miedzi, czyli możemy być pewni, że w roztworze nie mamy do czynienia z kationami miedzi (miedź nie reaguje z rozcieńczonym kwasem siarkowym(VI) ). Na katodzie zachodzi utlenianie, więc skoro w roztworze pływają jony SO42-, H+, oraz Cr3+ a wiemy, że kationy H+ najłatwiej się utleniają z wymienionych jonów, to wnioskujemy, że na katodzie zachodzi utlenianie protonów.
olala1245
Posty: 14
Rejestracja: 27 sty 2013, o 22:06

Re: ogniwa

Post autor: olala1245 »

powiedzmy ze elektrochemia nie jest moja mocna strona
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: ogniwa

Post autor: Giardia Lamblia »

Z czasem się oswoisz, przysiądź raz do sporej liczby zadań, przeczytaj porządnie dział z podręcznika ze zrozumieniem i zobaczysz, że wszystko da się ogarnąć. Dla mnie też, na samym początku, elektrochemia była magią
olala1245
Posty: 14
Rejestracja: 27 sty 2013, o 22:06

Re: ogniwa

Post autor: olala1245 »

wlasnie siedze przy zbiorze Witowskiego ale tak szczerze troszke jeszcze srednio rozumiem czemu wodor a nie miedz, moglbys/moglabys jeszcze cos o tym napisac i jeszcze kiedy tak jest-jakies inne przypadki ?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: ogniwa

Post autor: Giardia Lamblia »

Mógłbyś, po lewej masz znaczek płci

Musisz patrzeć zawsze do szeregu elektrochemicznego metali. Im niższy potencjał ma elektroda, tym łatwiej zachodzi na niej utlenianie. Im wyższy potencjał ma elektroda, tym łatwiej zachodzi na niej redukcja. Najłatwiej (dla mnie przynajmniej) było sobie to zapamiętać, jak już wyżej napisałem, na zasadzie oddawania elektronów. Im wyżej w tym szeregu elektrochemicznym znajduje się pierwiastek, tym łatwiej jest mu oddawać elektrony - jonizować się, przechodzić w kation.

Żeby miedź mogła się znaleźć w równaniu katodowym, musiałaby się ona utleniać. Skoro nie pływają w roztworze kationy Cu2+, ani żadne inne, to fizycznie nie jest możliwe, żeby utleniło się coś, czego nie ma, prawda?

Powinnaś poczytać wpierw o tym w podręczniku, trochę bez sensu uczyć się robienia zadań bez teorii. W internecie pewnie też da się znaleźć jakieś informacje na ten temat pod maturę.
olala1245
Posty: 14
Rejestracja: 27 sty 2013, o 22:06

Re: ogniwa

Post autor: olala1245 »

czyli jak mam jakies ogniwo np w roztworze H2SO4 to najpierw aby sprawdzic jakie jony w nim pływaja to tak jakby przeprowadzam reakcje.?
jesli tak to chyba zaczynam cos rozumiec
czytalam temat w ksiazce
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: ogniwa

Post autor: Giardia Lamblia »

Tak, pierwsza czynność, jakiej musisz się podjąć przy ustalaniu procesów katodowych, to ustalić jakie jony znajdują się w roztworze. Na początek możesz sobie wypisywać na marginesie, żeby niczego nie pominąć.
olala1245
Posty: 14
Rejestracja: 27 sty 2013, o 22:06

Re: ogniwa

Post autor: olala1245 »

Ok,dziękuję za pomoc
BadMedicine
Posty: 110
Rejestracja: 22 sty 2010, o 15:22

Re: ogniwa

Post autor: BadMedicine »

Mam pytanie dotyczące sposobu zapisywania schematów ogniw, kiedy dokładnie do schematu dodajemy Platynę? W ogniwach gazowych i kiedy jeszcze?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości