Pytanie z konkursu chemicznego

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
alab97
Posty: 23
Rejestracja: 10 sty 2013, o 14:24

Pytanie z konkursu chemicznego

Post autor: alab97 »

Hej! Miałam dzisiaj rejonowy konkurs z chemii i mam kilka wątpliwości, które chciałabym skonsultować Proszę o pomoc.

zad. 1
Jeżeli nasycony roztwór pewnej substancji w temp 70 stopni ochłodzimy do 40 stopni to:
a) stężenie procentowe nie zmieni się
b) stęzenie procentowe zmniejszy się
c) stężenie procentowe zwiększy się?
DAŁAM A
zad.2.
Zaprojektuj doświadczenie, w którym porównasz aktywność magnezu i miedzi.
Napisałam, że należy wlać wody do magnezu i do miedzi w drugiej probówce. I magnez zacznie wydzielać gaz (wodór), a w 2 probówce nic się nie będzie dziać. A mi mówią, że powinnam wrzucić do kwasu. a sprawdziłam, że z niemal wszystkimi kwasami reagują tak samo! no i nwm a w końcu magnez jest trudno rozpuszczalny, ale jednak jest, a miedź nie, więc. może tak być?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Pytanie z konkursu chemicznego

Post autor: Giardia Lamblia »

zad1.

Może dojść do tzw. przesycenia roztworu (stan ten jest termodynamicznie niestabilny - wystarczy lekko trącić roztwór w probówce i osad się wytrąci, wykorzystuje się to zjawisko przy krystalizacji substancji z roztworu), dlatego stężenie procentowe albo się nie zmieni, albo się zmniejszy (przy założeniu, że rozpuszczalność tej substancji rośnie wraz ze wzrostem temperatury rozpuszczalnika - tego nie podano). Szczerze mówiąc, trochę za mało danych, nie lubię takich niejasności w zadaniach. Można się kłócić zarówno o odpowiedź A jak i B.

zad2.
Może być ewentualnie zaliczone, chociaż magnez bardzo wolno reagowałby z wodą na zimno, więc trudno byłoby coś zaobserwować (jakby się zastosowało na przykład kwas azotowy(V), to w obydwu probówkach zaszłaby reakcja, więc trzeba by zastosować kwas, które nie jest kwasem utleniającym, albo rozcieńczony kwas siarkowy(VI) ).
alab97
Posty: 23
Rejestracja: 10 sty 2013, o 14:24

Re: Pytanie z konkursu chemicznego

Post autor: alab97 »

Dzięki! w obserwacjach zadania drugiego zawarłam, że gaz (wodór) wydziela się powoli i że ogólnie cała reakcja zachodzi pomalutku. A do zadania pierwszego był dołączony wykres rozpuszczalności, ale chciałam jak najkrócej ująć to zadanie tutaj D Jestem optymistycznie nastawiona! Zobaczymy jak wyniki. Dzięki jeszcze raz!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości