mono czy bino

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
tobsik
Posty: 6
Rejestracja: 27 gru 2012, o 10:52

mono czy bino

Post autor: tobsik »

Witam,
Przekopałem się przez różne wątki na forum i mam w zasadzie wybrany model mikroskopu który chcę kupić - Delta Optical Genetic Pro (ma jakieś możliwości rozbudowy, posiada podstawowe i najistotniejsze funkcje itp).
Nurtuje mnie tylko jedna rzecz: jaki wybrać typ okularu - mono czy bino?
Jakie są wasze spostrzeżenia? Czy Dwu-okularowy da lepszy obraz czy może wręcz przeciwnie może dać gorszą jakoś kosztem komfortu oglądania preparatu.
(różnica w cenie mono/bino to ok. 200 zł)

Z gry dzięki za sugestie
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: mono czy bino

Post autor: marcin93 »

W nawiązaniu do tematu wątku to zdecydowanie nasadka bino. Patrząc dwojgiem oczy znacznie mniej męczysz wzrok. Gdybyś wybrał mono Musiał byś zmieniać co jakiś czas oko, co wiązało by się z ogólnym dyskomfortem patrzenia i mogło by się wiązać z częściową zmianą ostrości w mikroskopie (co prawda minimalną). W nasadce bino możesz dostosować rozstaw okularów do twoich oczu. Nasadka bino nie degraduje też obrazu.

Teraz abstrahując od tematu. Sam przerobiłem ten temat. Mikroskop D.O genetic pro bino, jest w porównaniu do biolara (w większości kryteriów) gorszy. Od optyki, (w szczególności układ oświetlający) po możliwości rozbudowy, które w przypadku genetic pro bino są marne jeśli by je zestawić z możliwościami biolara. Ja na twoim miejscu jeszcze raz rozważył bym wszystkie za i przeciw. Jeśli zaś nie ma siły i musi być nowy mikroskop to mogę Ci powiedzieć, że spośród wszystkich mikroskopów dostępnych w polskich sklepach internetowych (w tej cenie) to genetic pro jest dobrym wyborem. Wszystkie inne czyli te TPL XPS, Bressery są nieco gorsze. Widać w nich od razu gdy złapie się za śruby mikro. Czuć większą tandetę.
tobsik
Posty: 6
Rejestracja: 27 gru 2012, o 10:52

Re: mono czy bino

Post autor: tobsik »

Dzięki za odpowiedź.
Szczerze to jak widzisz jeszcze nie wybrałem do końca mikroskopu więc na pewno rozważę zakup innego modelu.
Co do biolara to raczej jest po za moim zasięgiem cenowym ale może rzeczywiście zbyt mocno upieram się przy nowym sprzęcie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] mono czy bino

Post autor: planapo »

wylacznie bino, mono nie ma najmniejszego sensu.

Biolara dostaniesz przeciez za cene tej Delty, ale warto dokladnie rozwazyc to co jest napisane tutaj: doradztwo-w-sprawie-mikroskopu-pytania- ... t16188.htm bo moze sie okazac ze Delta spokojnie Ci wystarczy, a pelna rozbudowa o inne techniki nie jest istotna. Jesli chcesz zajac sie mikroskopowaniem powazniej to warto poczekac z zakupem i dowiedziec sie co nieco zeby nie zaczac od sprzetowego falstartu.

O Biolarze to juz tu wszystko napisano, poczytaj jeszcze troche, glownie w wymienionym wczesniej temacie, gdzie własnie odsiałem troche niepotrzebnych postow i odpadlo kilka zbednych stron niemajacych zadnej wartosci merytorycznej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości