GUMED 2013/2014 Progi, matura, rekrutacja.

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
tomasz4815
Posty: 5
Rejestracja: 21 lut 2013, o 17:10

GUMED 2013/2014 Progi, matura, rekrutacja.

Post autor: tomasz4815 »

Witam.
Jako, iż jestem niesamowicie poddenerwowany tegoroczną maturą, do której zostało około 2,5 miesiąca postanowiłem założyć ów wątek, by zadać kilka pytań bardziej obytym w tej dziedzinie człekom.
Może zacznijmy od tego, ile tak standardowo trzeba mieć % z matur (chem-R, bio-R, ewentualnie fiz-P), by dostać się na GUMED? Oczywiście wiem, że to wszystko zależy od trudności matur, ilości chętnych itd. Ale ciągle nurtuje mnie pytanie na ile tak standardowo cza napisać te majowe teściki, by dostać się na wymarzone studia lekarskie? Jak myślicie, czy mam szansę się dostać z wynikami ok. 80%-owymi? Dodam, iż nie brałem udziału w żadnych olimpiadach itp, więc łatwo nie będzie.
Najbardziej powala i przybija mnie fakt, iż każdą maturę z poprzednich lat, którą robię, nigdy nie mogę dojść nawet do 80% Zawsze albo 60, 70, a nawet 50. Jak to jest? Też Wam tak szło z tymi arkuszami? Przez to coraz bardziej tracę wiarę na to, że pójdę na studia.
Jeśli możecie (tutaj prośba głównie do studentów lekarskiego 12/13) podajcie swoje wyniki z ubiegłorocznych matur.
Za szczere odpowiedzi z całego serca dziękuję i pozdrawiam.
Marcin.
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

[Link] GUMED 2013/2014 Progi, matura, rekrutacja.

Post autor: goodman »

Wyluzuj, 2.5 miesiąca to jeszcze sporo czasu, jeśli nie zaczynasz od zera. Na GUMed brana jest pod uwagę tylko biologia i chemia na rozszerzeniu (fizyka P potrzebna jest w tym roku tylko do Szczecina i Wrocławia). Tu są tegoroczne wymagania: wymagania-2013-2014-vt45136.htm. Z wynikami 80% to się możesz dostać właściwie tylko na niestacjonarne. W tym roku ostatni próg na GUMed wynosił 170 (w tym co najmniej 83% z biologii). (czyli średnio po 85% z matur bio&chem), ale najlepiej mieć te 175-180, żeby nie stracić całych wakacji na niecierpliwe wyczekiwanie ostatnich list w październiku. Wszystkie zeszłoroczne progi masz tutaj: post604572.html#p604572
Awatar użytkownika
Karolajn18
Posty: 616
Rejestracja: 24 sty 2010, o 20:08

Re: GUMED 2013/2014 Progi, matura, rekrutacja.

Post autor: Karolajn18 »

tomasz4815, mysle, że z wynikiem 175 dostaniesz się na każdą uczelnię, może nawet 170. Czyli wychodzi średnio po 85%. Ale i tak nie można przewidzieć progów. Niestety, ale po 80% to zdecydowanie za mało. Jednak nie myśl na razie o rekrutacji, póki co ucz się jak najwięcej, bo to decydujący okres, a na maturze po prostu daj z siebie wszystko i staraj się napisać jak najlepiej bez myślenia muszę mieć 80".
tomasz4815
Posty: 5
Rejestracja: 21 lut 2013, o 17:10

Re: GUMED 2013/2014 Progi, matura, rekrutacja.

Post autor: tomasz4815 »

Zatemgt85%.
Nie wiem - albo sobie to tak wyolbrzymiłem i założyłem, że to niemożliwe, albo naprawdę ciężko jest osiągnąć taki wynik. Może to wydawać się głupie ale nie ma dnia bym nie panikował. No bo jak można nie panikować, gdy nie wiesz jak będzie wyglądało Twoje życie na 3-4 miesiące? Lęk, stres, zdezorientowanie i ta ciągła niepewność. Cały czas chodzę wpieniony, nie potrafię się wyluzować, dopiero na treningu mogę się wyżyć i wyładować całą frustrację, stres i gniew. Nie ma dnia bym nie przewidywał różnorakich scenariuszy - dostanę się - nie dostanę się. Krew mnie zalewa jak muszę siedzieć bezczynnie na religii, WOSie, przedsiębiorczości czy niemieckim. Nawet wtedy olewam lekcję i wyciągam biologię. Ale. Jak jest za głośno w klasie nie da rady niczego przyswoić (jestem typem, który potrzebuje ciszy i spokoju), a pozatym niektórzy nauczyciele nie pozwalają na takie przuczanie". Najchętniej to bym olał całkowicie szkołę i sam przygotowywał się w domu - tak, to jest niemożliwe.
Może poprostu za bardzo mi zależy? Od zawsze chciałem zostać lekarzem.
Jeśli chodzi o biologię to powtórzyłem całą botanikę i zoologię. Pozostał człowiek i ta biochemia roślin i zwierząt + gentyka i ekologia z ewolucją.
Z chemii opanowałem jakieś 20% materiału. Fizyki narazie nie tkąłem.
Powtarzam kiedy mogę. Jem - powtarzam, załatwiam się - powtarzam, idę do szkoły - powtarzam, Nie wiem czy to dobre wyjście.
Jakieś rady od jaśnie oświeconych studentów? Powinienem zmienić nastawienie?

Zjechałem troszkę z tematu, wybaczcie.
Lucyfer
Posty: 636
Rejestracja: 8 sty 2012, o 15:27

Re: GUMED 2013/2014 Progi, matura, rekrutacja.

Post autor: Lucyfer »

Zdecydowanie, bo jest chore
Awatar użytkownika
Karolajn18
Posty: 616
Rejestracja: 24 sty 2010, o 20:08

Re: GUMED 2013/2014 Progi, matura, rekrutacja.

Post autor: Karolajn18 »

tomasz4815 pisze:Z chemii opanowałem jakieś 20% materiału. Fizyki narazie nie tkąłem.
hmm. to co w takim razie robiłeś do tej pory?
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: GUMED 2013/2014 Progi, matura, rekrutacja.

Post autor: zoo_ »

tomasz4815 pisze:No bo jak można nie panikować, gdy nie wiesz jak będzie wyglądało Twoje życie na 3-4 miesiące?
Chwila. To po maturze będziesz wiedzieć? Równie dobrze może Cię jutro coś przejechać i przeleżysz kolejne x miesięcy w szpitalu - tego się nigdy nie wie.
Jak nie zmienisz podejścia to ja bym się nawet już przestała uczyć, bo w maju tak Cie stres dopadnie, że cytując tu kogoś z forum klocka jedynie będziesz mógł strzelić a nie maturę napisać, więc szkoda straconego czasu
A i ten - maturę można poprawiać, wiesz.
tomasz4815
Posty: 5
Rejestracja: 21 lut 2013, o 17:10

Re: GUMED 2013/2014 Progi, matura, rekrutacja.

Post autor: tomasz4815 »

Co robiłem do tej pory? Pracowałem na oceny, które do niczego mi się nie przydały i nie przydadzą. Powtórki zostawiłem na później.
1-2 klasa? Kto wtedy myślał o maturze?

Z tym stresem to zaiste macie rację. Poczytałem troszkę teraz o tym i wnioskuję, iż im pozytywniejsze nastawienie, tym pozytywniejszy wynik.

Wiem, że można poprawiać maturę. 5 razy chyba. Jednak chyba nikomu nie uśmiecha się tracić cały rok. Pozatym mało komu udaje się poprawić wynik, jeśli nie korzysta z korepetycji. Samodyscyplina i determinacja - to uwarunkuje czy poprawisz swój wynik.
Awatar użytkownika
acetylocholina92
Posty: 53
Rejestracja: 4 lip 2012, o 23:07

Re: GUMED 2013/2014 Progi, matura, rekrutacja.

Post autor: acetylocholina92 »

właśnie, aby napisać maturę na wysoki procentco najważniejsze należy się opanować! Większość ludzi mimo sumiennej pracy, wysiłku włożonego w przyswojenie materiału oblewa ją, rzecz jasna przez stres Potem tylko po egzaminie wszyscy narzekają na głupie błędy", niewynikające z niewiedzy tu nie zaokrąglisz wyniku do dwóch miejsc po przecinku, tu zapomnisz jednostki etc. Matura owszem decyduje ona o naszej przyszłości ale takie podejście nam niestety nie pomoże, trzeba trochę zluzować
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: GUMED 2013/2014 Progi, matura, rekrutacja.

Post autor: randomlogin »

tomasz4815 pisze:Co robiłem do tej pory? Pracowałem na oceny, które do niczego mi się nie przydały i nie przydadzą.
Duzy blad. Zreszta chyba sam to widzisz teraz. Albo i nie - bo z tego co piszesz nadal siedzisz na tych lekcjach, zamiast powykorzystywac sobie nieobecnosci i pouczyc w domu. W tym na religii. O.o. Wez sobie porob wolne, nie codziennie, ale czasem warto posiedziec w domu.

tomasz4815 pisze:Pozatym mało komu udaje się poprawić wynik, jeśli nie korzysta z korepetycji.
Bollocks. Pelno jest takich osob. Sam zreszta piszesz, ze decyduje samodyscyplina i determinacja - gdzie do tego korepetytor potrzebny?
Awatar użytkownika
Karolajn18
Posty: 616
Rejestracja: 24 sty 2010, o 20:08

Re: GUMED 2013/2014 Progi, matura, rekrutacja.

Post autor: Karolajn18 »

tomasz4815 pisze:1-2 klasa? Kto wtedy myślał o maturze?
Fajnie, to dopiero w 3 klasie uświadomiłeś sobie, że jest matura? Owszem, da się ogarnąć materiał do matury w 10 miesięcy, jednak jest to o wiele trudniejsze niż systematyczna praca od 1 klasy. Poza tym. po cholerę uczysz się innych przedmiotów? Olej je, chyba nie jest aż tak trudno zaliczyć jakiś głupi sprawdzian w liceum, piątki są ci do niczego nie potrzebne.
tomasz4815 pisze:Pozatym mało komu udaje się poprawić wynik, jeśli nie korzysta z korepetycji.
A to to naprawdę świetny żart - dzięki za poprawę humoru, bo aż się zaczęłam na głos śmiać, jak przeczytałam taką glupotę.
Przede wszystkich zastanów się na spokojnie jakie masz możliwości - co możesz teraz zrobić, żeby jak najlepiej napisać maturę, a także co zrobisz w razie niepowodzenia (mimo, że to bardzo dołujące, to jednak naprawdę nie jest to koniec świata). Z takim planem będziesz mam nadzieję spokojnieszy, bo będziesz mieć świadomość, że masz wyjście awaryjne z każdej sytuacji.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: GUMED 2013/2014 Progi, matura, rekrutacja.

Post autor: Mårran »

tomasz4815 pisze:Jakieś rady od jaśnie oświeconych studentów? Powinienem zmienić nastawienie?
Stanowczo! powinieneś zmienić nastawienie, bo z tego, co tu napisałeś, to prędzej zostaniesz pacjentem niż lekarzem. I to nie żart.

Przede wszystkim, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś - ogarnij, co tak naprawdę potrzebne jest na maturę. Na pewno nie kucie materiału w zakresie szkolnym", tylko maturalne podstawy, no i zadanka, zadanka, zadanka.

W 2,5 miesiąca powinieneś dać radę przebrnąć przez to, co ci zostało.

A co do zmiany życia. Wiem, że to może wydawać się teraz koszmarne - tracić rok, ale, jak zapewne nieraz znajdziesz na forum, wiele osób tak robi. Ba, niektórzy poprawiają parę razy. I po dostaniu się mają rok-dwa lata obsuwu z perspektywą prawie całego życia przed sobą.

Poza tym matura, jak matura. Potem będzie rekrutacja, potem (oby) sesja, następna sesja i tak dalej. I zdarza się, że zawalenie przedmiotu to też rok w plecy, dokładnie jak matury. Jeśli każda taka perspektywa będzie budzić w tobie takie emocje, to gwarantuję, że studiów tych nie skończysz w terminie, a być może wcale, bo po pierwszych latach uciekniesz.

I jeśli chcesz na GUMed, to odpuść tę fizykę, nie ciśnij jakoś szczególnie. Chyba że chcesz składać na uczelnie, które jej wymagają.
Pani Buka
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: GUMED 2013/2014 Progi, matura, rekrutacja.

Post autor: Giardia Lamblia »

zoo_ pisze:że cytując tu kogoś z forum klocka jedynie będziesz mógł strzelić
Kogoś
tomasz4815 pisze:Pozatym mało komu udaje się poprawić wynik, jeśli nie korzysta z korepetycji.
A co Ci korepetytor nowego powie, czego sam nie znajdziesz w podręczniku/internecie/zbiorze zadań? Da się bez korepetycji ogarnąć cały przedmiot nawet od zera. Trzeba do tego jedynie dużo samozaparcia i samodyscypliny. O tym jakie masz możliwości w sporej części decydujesz sam - swoim nastawieniem.
Karolajn18 pisze:Fajnie, to dopiero w 3 klasie uświadomiłeś sobie, że jest matura? Owszem, da się ogarnąć materiał do matury w 10 miesięcy, jednak jest to o wiele trudniejsze niż systematyczna praca od 1 klasy.
Polemizowałbym , ale to chyba nie miejsce na tego typu dysputy.

tomasz4815, przeczytaj tak ze trzy razy co Mårran, napisała i weź sobie to do serca. Rok w plecy to na prawdę nic strasznego - można przecież go wykorzystać kreatywnie, robiąc w między czasie wszystko to, na co nie miałbyś czasu na studiach.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości