ŚUM Fizjoterapia - może jakieś info?

Możliwości pracy po ukończeniu studiów z fizjoterapii. Wykaz uczelni pozwalających na studiowanie fizjoterapii. Warunki przyjęć i rekrutacji na studia. Kariera zawodowa.
Awatar użytkownika
Ew_Brejker
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2013, o 13:19

ŚUM Fizjoterapia - może jakieś info?

Post autor: Ew_Brejker »

Hej.
Dzisiaj trafiłam na to forum, z czego bardzo się cieszę bo może wreszcie się czegokolwiek dowiem.
Jestem w II klasie LO na fakultecie z biologii i hist sztuki. No cóż. Na szczęście wyszłam już z totalnego skołowania i wiem, że historia sztuki mnie nie kręci do tego stopnia co biol. Co chyba logiczne, chciałabym się określić w miarę szybko w jakim dokładnie kierunku chcę iść. Zawsze chciałam pracować z ludźmi i jakoś im pomagać.
Z psychologią jest ciężko, bo psychologów się narobiło na pęczki, psychiatria też odpada bo raczej nie dostanę się na medycynę.
Szukałam, znalazłam, patrzę - Fizjo, myślę - to może być to! Niestety informacje na tych wszystkich stronkach uniwersytetów, akademii etc. są o dupe rozbić, wiadomka - taka strona to reklama a reklama powinna być pozytywna. No więc proszę, błagam wręcz o rzetelną informacje jaką mogą mi udzielić studenci, ich przyjaciele czy rodziny (mam nadzieję Was tu znaleźć).
A informacje jakie usiłuje uzyskać to:
- czy warto?
- bardzo ciężko tam macie?
- jakie wymagania (matura - biol R styknie)?
- jak atmosfera?
- warto?
- na pewno warto?
Obiło mi się też o młoteczek, kowadełko i inne ślimaki, że są to bardzo intensywne studia (zajęcia, praktyki), prawda to?
Z całego serca zarażonego pięknem tej wspaniałej nauki jaką jest biologia, chcę Wam z góry podziękować za (I hope) wyczerpujące i w ogóle jakieśkolwiek info. : D
Wielkie pozdro!
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: ŚUM Fizjoterapia - może jakieś info?

Post autor: Piotrr »

niedawno ukończyłem te studia, ale w Poznaniu. Dobrze napisałaś że psychologow sie narobiło na peczki, ale zmartwie cie bo fizjoterapeutów jest już na peczki peczkow.
1. Moim zdaniem nie warto. opinia wywolana nieudolnymi poszukiwaniami zarobku, ale tez tym ze nigdy te studia nie byly moim marzeniem.
2. Jak wszedzie. raz lepiej raz gorzej. Nie było aż tak lekko jakby sie mogło wydawać. Przedmioty krowy(anatomia-wiadomo co to, kinezyterapia-niech bedzie ze niby leczenie ruchem, fizykoterapia- zaroweczki migajace, lampy grzejace i to co sie wszystkim kojarzy czyli elektrody na tylek, pod prad i heja) to glowne filary tych studiow. Duzo bezsensownych zapychaczy jak wszedzie. Jesli chodzi o strone fizyczna to sa to charakter pracy jest zdecydowanie taki. nie raz trzeba bylo cwiczyc biernie z pacjentem ktorego noga wazy 30 kg, a wtedy to sie mozna bylo spocic jak szczur.
3.Wszedzie jest biologia na panstwowych i mysle ze wszedzie sie z wynikiem 65%< dostaniesz aczkolwiek na te mniej prestizowe(awf-y) ok 40 starczy.
4. Jak zawsze na poczatku wszyscy sie jaraja ze ach och ale jak powoli dochodzi do ludzi o co w tym wszystkim chodzi to chumory robia sie ponure i zapal gdzies niknie
5. Sa ta studia laczace nauki medyczne ale rowniez nauki o wychowaniu fizycznym. jesli chodzi ci o sport to nie ominie cie to na bank na tych studiach, praktyki- jak juz wspomnialem wczeswniej jest to praca fzyczna, wiec fakt jest intensywnie.
Jam masz wiecej pytan to pisz tutaj albo na gg
pozdrawiam
W końcu lekarz
Awatar użytkownika
Ew_Brejker
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2013, o 13:19

Re: ŚUM Fizjoterapia - może jakieś info?

Post autor: Ew_Brejker »

To żeś mnie zasmucił. Aż tak ciężko z pracą?
Piotrr pisze:na te mniej prestizowe(awf-y) ok 40 starczy.
Słyszałam, że właśnie najlepsza fizjo jest na awf-ie krakowskim. Ktoś się może by do tego ustosunkował?
Plan mam taki żeby rozszerzenie z biol na ok. 70% napisać, więc z dostaniem się na państwową chyba nie będzie problemu. Ale na awfi-ie problem zaczyna się razem z testami sprawnościowymi.

Jak wygląda wf na fizjo? Co tam robiliście?
Wiesz może coś na temat studiowania równoległego? Czy na poznańskim jest np. kosmetologia?
Czy może polecisz jakiś inny kierunek?
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: ŚUM Fizjoterapia - może jakieś info?

Post autor: Piotrr »

no to już ci wszystko powiadam. Awf poznanski pod wzgledem infrastruktory to jest mega maskra porażka. budybek glowny to staroc niesamowity, aczkolwiem wlasnie wybudowali świeżutki nowiutki i cacany nowy budynek. Jako ze studiowalem wlasnie na awf to byl wiekszy nacisk na sport w porownaniu do medycznej. Na poczatku balem sie troszke tego wf bo nigdy nie bylem atleta( w zasadzie to nie mielismy takiego przedmiotu jak w-f, tylko poszczegolne dyscypliny). Przez te 3 lata ze sportowych byl basen( ale to chyba jest wszedzie), gimnastyka( ale troche bardziej zaawansowana niz w szkole sredniej), pilka nozna, reczna, siatkowa, koszykowa, karate, tai-chi, obowiazkowy oboz narciarski i plywacki, lekkoatletyka, i pewnie wiecej ale teraz nie wymysle co tam bylo( kazdy z wyzej wymienionych byl osobnym przedmiotem).
Na poznanskim nie ma kosmetologii. Mieli otworzyc dietetyke ale chyba nie wyszlo. Przez pewien okres studiowalem rownolegle rat-med( na medycznym w poz). Nie dalem rady tego pogodzic bo 2 rozne uczelnie i inne sposoby prowadzenia zajec- na medycznej jeden przedmiot robilo sie w 2 tygodnie majac go np. 3x w tygodniu po 4h. i to mi uniemozliwilo pogodzenie planow( wytrzymalem ponad pol semestru.)
Ale da sie bo znajomi dawali rade np fizjo-dietetyka, fizjo-wf, a nawet bylo fizjo-farmacja.
Nie jest tez tak do konca ze po fizjo nie ma pracy, ale trzeba o to zabiegac jeszcze w trakcie studiow( niektorzy po zajeciach biegali na wolontariat-tyrali za darmo pod pretekstem nauki praktycznej przedmiotu ale jednoczesnie starali sie blyszczec przed upatrzonym pracodawca). No i wiara masowo robila rozne kursy dokształcajace/specjalizacyjne( dosc drogie), ktore to dopiero w zasadzie nadaja wartosc twoim umiejetnoscia-na studiach robi sie bardzooo maly kawalek tego co faktycznie trzeba umiec, ale to jest ofc. wiekszy biznes i nie naucza cie wszystkiego, zebys potem do nich-czyt. prowadzacych-( lub ich znajomych) biegal robic kursy za gruba kase( znajoma wziela kredyt studentki zeby sobie zrobic kilka kursow)
Zdecydowanie nie polecam tych studiow-ale jak juz wspomnialem jest to moze spowodowane tym ze nigdy nie byl on moim szczytem marzen.
Jesli chodzi o kierunki medyczne po ktorych chcesz zyc nie tylko od 10 do 10 to wiadomo ze najlepiej postarac sie studiowac jeden z 3 filarow uczelni medycznych(lek, stoma, farma), albo porozgladac sie za czyms na politechnice. Ale sie rozpisalem
W końcu lekarz
Awatar użytkownika
bbastard
Posty: 43
Rejestracja: 7 mar 2012, o 18:28

Re: ŚUM Fizjoterapia - może jakieś info?

Post autor: bbastard »

Hej Jestem aktualnie na pierwszym roku fizjoterapii ŚUM więc myślę że mogę Ci pomóc Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania.
Pytasz czy warto, tak na prawdę to zależy od tego jak bardzo zdeterminowana jesteś, czy podoba Ci się(lub wydaję Ci się że się podoba) praca z ludźmi, najważniejsze to podejście. W przeciwieństwie do Piotra ja od zawsze chciałem iść na ten kierunek(co prawda nie na tej uczelni, ale wyszło jak wyszło). Co do samej uczelni to nie mam większych zastrzeżeń jest w porządku chociaż czasem trzeba przetransportować się z jednego miejsca w inne odległe w krótkim czasie. Zajęcia zazwyczaj odbywają się na Medyków, oprócz WF(w Zabrzu) i zajęć klinicznych(Sosnowiec, Ochojec). Wykładowcy są naprawdę OK, jeszcze nie miałem sytuacji żeby ktoś odmówił udzielenia mi pomocy, raczej panują bardzo koleżeńskie relację między wykładowcystudent, dziekanatstudent.
Czy mamy ciężko ? Nie. Jedynym ciężkim przedmiotem jak nie trudno się domyśleć jest Anatomia, ale z drugiej strony jest to bardzo ciekawy przedmiot i jak kogoś to interesuje to nie powinien mieć z nim większych problemów. Pozostałe przedmioty to m.in. Kinezyterapia(wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń, podwieszeń na sobie), Fizykoterapia, Kinezjologia(ogólnie nauka o ruchu, o różnych zjawiskach zachodzących w organizmie), Biofizyka, Biologia Medyczna, Fizjologia, Biochemia, Fizjoterapia ogólna, Ergonomia i inne
Co do wymagań to na ŚUMie był w tym roku naprawdę nisko próg, z tego co pamiętam to dostawali się ludzie z maturą około 60% z podstawy. Fakt studia te są dość intensywne oraz na swój sposób specyficzne, na pewno oduczają one wstydu , trzeba wyzbyć się oporów przed oglądaniem czy dotykaniem innych osób.
Mam nadzieje że chociaż w niewielkim stopniu rozwiałem Twoje wątpliwości, jeśli masz jeszcze jakieś pytania pisz śmiało
bartek
Awatar użytkownika
Anarchia
Posty: 279
Rejestracja: 20 sty 2012, o 20:27

Re: ŚUM Fizjoterapia - może jakieś info?

Post autor: Anarchia »

bbastard, czyli ogolnie polecasz? tez sie nad nimi zastanawiam i wlasnie na ŚUMie a zajecia jak macie rozlozone? caly dzien czy wieksze przerywniki tez macie?
Awatar użytkownika
bbastard
Posty: 43
Rejestracja: 7 mar 2012, o 18:28

Re: ŚUM Fizjoterapia - może jakieś info?

Post autor: bbastard »

Jak najbardziej polecam. Co do rozłożenia zajęć, to już nie jest tak wesoło. Zajęcia są ogólnie porozrzucane po całym tygodniu i po całym dniu, niestety bardzo często jest tak że są okienka po 3/6h. Głównie stanowi to problem dla osób nie mieszkających w pobliżu uczelni, bo niestety muszą warować na korytarzu Często jest jednak tak że ćw są w godzinach porannych a wieczorem (tj. 17, max do 20) wykłady(niby nieobowiązkowe). Podsyłam link do planów, możesz sobie mniej więcej zobaczyć jak to wygląda, zrób sobie to na przykładzie takim że jesteś w grupie seminaryjnej 1 (s1) ćwiczeniowej 2 (ć2) i powiedzmy zajęciowej 4 (z4), jest to na zasadzie s(20osób)ć(10osób)z(5osób).
Grupy Z wykorzystywane są w szpitalu i już wszystko będziesz wiedzieć
Awatar użytkownika
Anarchia
Posty: 279
Rejestracja: 20 sty 2012, o 20:27

Re: ŚUM Fizjoterapia - może jakieś info?

Post autor: Anarchia »

Ok dzieki

A jak tam kolokwia i inne? Ciezko zdac? szpilki są?
Awatar użytkownika
bbastard
Posty: 43
Rejestracja: 7 mar 2012, o 18:28

Re: ŚUM Fizjoterapia - może jakieś info?

Post autor: bbastard »

Kolokwia OK, jeśli nie chodzi o wspominaną wielokrotnie już Anatomie
Studia te naprawdę nie są jakieś bardzo trudne(przynajmniej tak jak patrzę na pierwszy rok, bo tylko taką mam możliwość ). Anatomia daje w D, zwłaszcza na początku kiedy musisz ogarnąć XXX punktów z preparatów. Z czasem już jesteś tak wyćwiczonym i przystosowanym do takiego typu nauki, który jest o 180 inny od np. przygotowania do matury, że w miarę gładko to wszystko wchodzi do głowy

Tak szpilki są, preparaty na naszej uczelni pozostawiają wiele do życzenia, możliwe że po remoncie prosektorium(który ma się kończyć w przeciągu kilku miesięcy) będzie to inaczej wyglądało. ja np. większy problem mam z Testami(20/30pytań 5 odpowiedzi, zaznaczasz poprawne).
Awatar użytkownika
Anarchia
Posty: 279
Rejestracja: 20 sty 2012, o 20:27

Re: ŚUM Fizjoterapia - może jakieś info?

Post autor: Anarchia »

OK. dzieki za info

Mam jeszcze pytanie czy duzo fizyki jest? I chemi?
Dla calkowitego głąba fizycznego idzie ogarnąć?
Awatar użytkownika
Laveilo
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2013, o 12:53

Re: ŚUM Fizjoterapia - może jakieś info?

Post autor: Laveilo »

mysle ze wszedzie sie z wynikiem 65%< dostaniesz aczkolwiek na te mniej prestizowe(awf-y) ok 40 starczy.
Toś powiedział Bez obrazy, ale chyba nie znasz realiów.
Jestem obecnie na 3 roku fizjo na AWFie w Katowicach. Kiedy składałam papiery przy rekrutacji, na AWFie były tylko dwie listy - pierwsza i później uzupełniająca. Jeśli natomiast chodzi o te prestiżowe według Twojego uznania uczelnie, która wg Twoich kryteriów powinien być katowicki ŚUM (oczywiście nie twierdzę, że to nie prestiżowa uczelnia, stosuję się tutaj tylko do toku myślenia kolegi), to wtedy list było wywieszanych z 7, przy czym jak z czystej ciekawości zajrzałam i spojrzałam ile punktów miała ostatnia przyjęta osoba to aż przetarłam oczy ze zdumienia bo okazało się, że miała tych punktów (punkty = % z matury na podstawie, bo tak było przeliczane) 32 Oczywiście była to osoba z ostatniej, czyli bodajże 7 listy, na pierwszej próg wyniosił około 60%.
Także proszę Cię, nie wypowiadaj się jeśli niekoniecznie znasz realia przyjęć na jak to powiedziałeś mniej prestiżowe i bardziej prestiżowe uczelnie według mnie taki podział to kretynizm.
Aż się zarejestrowałam i odpisałam by dac ujście oburzeniu

Jeśli chodzi o same studia to potwierdzam, że to zalezy od nastawienia. Wiadomo, że z pracą może być ciężko, ale wszystko zależy od Ciebie i tego jak bardzo Cię to wciągnie. Dużo jeżdzenia na zajęcia kliniczne szczególnie na 2 i 3 roku, wtedy właściwie większość czasu spędzasz w szpitalach. Zajęcia są bardzo ciekawe, szczególnie kliniczne, kiedy już robisz coś konkretnego, bo pierwszy rok to niestety takie bardziej wprowadzenie i ogóły, przynajmniej ja mam takie odczucie. No i oczywiście sławna anatomia ale do przejścia jak wszystko zresztą.
Ja uważam, ze z wyborem studiów trafilam w 10, czuję, że jest to coś co chcę robić. Zresztą specjalizacji (brak mi lepszego słowa) w fizjoterapii jest mnóstwo - każdy coś dla siebie znajdzie

Co do pytania o fizykę - z tego co mi wiadomo to tylko biofizyka zahacza o fizyke także spokojnie. Ja tam geniuszem fizycznym tez nie jestem a problemów nie miałam.
Chemia - cóż tego jest więcej, bo jest biochemia z tym było troszkę trudniej niż z biofizyką, ale dla chcącego nic trudnego, też jakiejś tragedii nie było (chociaż połowa roku miała problemy z zaliczeniem, na szczęścia udało mi się przy odrobinie szczęścia zaliczyć za pierwszym razem)

Także ja również gorąco polecam ten kierunek!
Pozdrawiam, Ola.
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: ŚUM Fizjoterapia - może jakieś info?

Post autor: Piotrr »

Laveilo pisze:
mysle ze wszedzie sie z wynikiem 65%< dostaniesz aczkolwiek na te mniej prestizowe(awf-y) ok 40 starczy.
Toś powiedział Bez obrazy, ale chyba nie znasz realiów.
Jestem obecnie na 3 roku fizjo na AWFie w Katowicach. Kiedy składałam papiery przy rekrutacji, na AWFie były tylko dwie listy - pierwsza i później uzupełniająca. Jeśli natomiast chodzi o te prestiżowe według Twojego uznania uczelnie, która wg Twoich kryteriów powinien być katowicki ŚUM (oczywiście nie twierdzę, że to nie prestiżowa uczelnia, stosuję się tutaj tylko do toku myślenia kolegi), to wtedy list było wywieszanych z 7, przy czym jak z czystej ciekawości zajrzałam i spojrzałam ile punktów miała ostatnia przyjęta osoba to aż przetarłam oczy ze zdumienia bo okazało się, że miała tych punktów (punkty = % z matury na podstawie, bo tak było przeliczane) 32 Oczywiście była to osoba z ostatniej, czyli bodajże 7 listy, na pierwszej próg wyniosił około 60%.
to moze popracuj najpierw nad argumentacja, bo podanie jednego przykladu gdzie moze i prog byl nizszy na UM niż na AWF to troche malo. Jak tak cwaniaczysz to prosze porownaj progi na AWF z CM UJ, UM wrocław, poznan,lublin,szczecin i wiele innych. Po za tym w oczach spoleczensta i kandydatow uniwersytety medyczne sa zdecydowanie bardziej prestizowe niz awf co przejawia sie w chociazby liczbie chetnych na jedno miejsce na tych uczelniach.
Laveilo pisze:Także proszę Cię, nie wypowiadaj się jeśli niekoniecznie znasz realia przyjęć na jak to powiedziałeś mniej prestiżowe i bardziej prestiżowe uczelnie
Chyba jednak znam te realia i jak sie okazuje lepiej od ciebie wiec zastanow sie jeszcze raz kto powinien zamilknac w tej kwestii.
Nie wiem czym sie tak bulwersujesz? tym ze stwierdzilem oczywisty fakt o wyzszosci studiow na um niz na awf?



Laveilo pisze:Zajęcia są bardzo ciekawe, szczególnie kliniczne, kiedy już robisz coś konkretnego,
Idzie oszalec z zachwytu podczas prowadzenia cwiczen biernych lub czynnobiernych na udarowkach, albo gimnastyke ogolnousprawniajacej na geriatrii. Oczywiscie niezwyklej ciekawosci nie ujda zajecia z pulmonologii gdzie sie cwicze beznadziejnie nudne cwiczenia oddechowe lub oklepywania przy mukowiscydozie.
Ale oczywiscie wszystko zalezy od nastawienia i od tego co kto lubi
W końcu lekarz
Niezdecydowana_Ja
Posty: 2
Rejestracja: 29 lip 2013, o 16:59

Re: ŚUM Fizjoterapia - może jakieś info?

Post autor: Niezdecydowana_Ja »

Witam:) Mam małe pytanko. Jakie przedmioty było trzeba zdawać w tym roku na maturze aby dostać się na Fizjoterapię na ŚUM w Katowicach?
Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji, czy już by była usunięta z ich strony? Jeszcze w kwietniu sprawdzałam to wszystko, ale już nie pamiętam co gdzie na który Uniwersytet było potrzebne. Błagam, pomocy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości