"Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vol.2

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
Bulba
Posty: 2
Rejestracja: 22 wrz 2010, o 14:42

Jaki to robak i czym go eksmitowac z mieszkania

Post autor: Bulba »

Witam,
robak jak na zdjęciu, wymiarów 3-5 mm, bardzo miękki. Grasuje głownie na terytorium łazienki (kamienica z lat 50tych).

Proszę o poradę jak się tego pozbyć.

Z góry bardzo dziękuje

Bulba
Załączniki
Foto w powiekszeniu
Foto w powiekszeniu
gamcod
Posty: 27
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 09:33

Re: Jaki to robak i czym go eksmitowac z mieszkania

Post autor: gamcod »

przyznam, że nie wiem co to, ale widziałem dyskusję o usuwaniu insektów z domu

Mam nadzieję, że pomoże!
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Jaki to robak i czym go eksmitowac z mieszkania

Post autor: WojtekB »

To jest rybik cukrowy (Lepisma saccharina) - nieszkodliwy synantrop
Bulba
Posty: 2
Rejestracja: 22 wrz 2010, o 14:42

Re: Jaki to robak i czym go eksmitowac z mieszkania

Post autor: Bulba »

Dzięki Wam za odpowiedzi!
pierwsza - kopalnia wiedzy, druga - strzał w 100 a nawet 10

Z tego co piszą na sieci skuteczną bronią na rybika cukrowego są chemiczne środki owadobójcze - możecie coś polecić w miarę bezpiecznego (2 letni alergik w domu) i trwale eliminującego ?

B
Wodnik07
Posty: 95
Rejestracja: 28 gru 2009, o 21:54

Re: Jaki to robak i czym go eksmitowac z mieszkania

Post autor: Wodnik07 »

Ja powiem tak - rybik nie jest zagrożeniem w żadnym z możliwych aspektów. Nie jest groźny, jadowity, czy trujący. Nie pojawia się w masowych ilościach i nie jest szkodnikiem.
Więc po co się go pozbywać. A dodam, że może być pożyteczny bo zjada wszelakie resztki organiczne.
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Jaki to robak i czym go eksmitowac z mieszkania

Post autor: pio91 »

U mnie rybiki są od zawsze, czasem je widuję. Nigdy nie występowały w dużych ilościach. Lubią na nie polować koty.
Dali
Posty: 160
Rejestracja: 1 paź 2009, o 18:06

Re: Jaki to robak i czym go eksmitowac z mieszkania

Post autor: Dali »

Bez sensu jest walczyć z rybikiem, bo i tak po jakimś czasie wróci a jest w 100% niegroźny.
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Jaki to robak i czym go eksmitowac z mieszkania

Post autor: dziewanna »

Puścić skorka pospolitego, który nam pozjada ale skorek to już jest bardziej wg groźnie wygląda.

Mi osobiście nie przeszkadzają (mam w łazience) są takie śmieszne.
bouli76
Posty: 3
Rejestracja: 14 lut 2011, o 09:26

Robaki w domu. Prawdopodobnie szubak dwukropkowy.

Post autor: bouli76 »

Witam.

mieszkamy w tym mieszkaniu od 2 lat.
Jakies 2-3 tygodnie temu znalazlem w domu robaka (larwe - zdjecia ponizej) i nie iwme co to jest i skad sie to moglo wziasc.

W sobote postanowilismy z zona poodsuwac wszystkie meble ,szafy , lozka. Sprawdzilem tez pralnie i schowek. Znalezlismy jednego za szafka telewizyjna i trzy pod lozkiem (lozko skrzyniowe -zsuwane ze soba dwie czesci).
W niedziele znalezlismy jednego w salonie przy scianie
wiec znow sprawdzilismu za meblami i nic wiecej nie znalezlismy.
Dzis rano byl jeden w lazience.

Sprawdzlismy rowniez pod dywanami - na calej podlodze w calym mieszkaniu polozony jest dywan". (wykladzina dywanopodobna przykrywajaca cala podloge)

Dom jest sprzatany regularnie (w domu jest male dziecko)
Temaperatura w domu utrzymywana jest ok 22 stopni.

Przegladalem forum i moj robak podobny jest do szubaka dwukropkowy (Attagenus pellio) ale nigdy nie widzielismy zuczka w ktorego sie larwa zmienia.
I tu moje pytanie: w jaki sposob dostal sie do mojego mieszkania i jak sie go pozbyc.
Czy jest szansa ze sie same wyniosa

Z gory dzieki za odpowiedz

pozdrawiam
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Robaki w domu. Prawdopodobnie szubak dwukropkowy.

Post autor: WojtekB »

bouli76 pisze:Witam.

mieszkamy w tym mieszkaniu od 2 lat.
W bloku ?

Bo kilka przypadków (ale innych owadów), znalazło wałaśnie swój początek od tego, że owady przedostawały się od sąsiada - stąd moje przypuszczenie
bouli76
Posty: 3
Rejestracja: 14 lut 2011, o 09:26

Re: Robaki w domu. Prawdopodobnie szubak dwukropkowy.

Post autor: bouli76 »

Tak to jest mieszkanie w bloku.
Blok ma 30 mieszkan - wybudowany zostal 5 lat temu.

Mieszkamy w UK wiec to nie jest blok z betonowej plyty tylko taki wynalazek jakich tu duzo - najpierw stawiaja stalowy szkielet a potem do niego montuja płyty gipsowo-kartonowe i tak powstaje blok

Na korytarzach i klatce schodowej jest czysto - wszedzie sa wykladziny dywanowe odkurzane przez firme raz w tygodniu. Sprawdzalem caly korytarz na miom pietrze - robakow nie znalazlem.

Wczoraj wieczorem zona znalazla jednego w kuchni - wygladalo tak jakby przed chwila wyszedl z dziury pod meblami w kuchni. Tylko ze ten mial inne kolory - byl bialo czarny - identyczny wyglad jak te na zdjeciach tylko troche mniejszy i bialoczarny.

Dzis bede rozkrecal meble w kuchni zeby zobaczyc co sie pod nimi kryje - bedzie ciezko bo kuchnia cala zabudowana jest le jaktrzeba to trzeba.

a jesli one przechodza od sasiada to czy jak pozalepia sie widoczne dziury to odpuszcza czy trzeba szukac firmy ktora robi dezynsekcje
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Robaki w domu. Prawdopodobnie szubak dwukropkowy.

Post autor: WojtekB »

bouli76 pisze:a jesli one przechodza od sasiada to czy jak pozalepia sie widoczne dziury to odpuszcza czy trzeba szukac firmy ktora robi dezynsekcje
Nie wiem, jeżeli wszystkie potencjalne źródła zostały sprawdzone i inne sposoby zwalczania nie pomogą, to zawsze radzę dezynsekcję w ostateczności
bouli76
Posty: 3
Rejestracja: 14 lut 2011, o 09:26

Re: Robaki w domu. Prawdopodobnie szubak dwukropkowy.

Post autor: bouli76 »

Pozalepialem dziury (3 ) - min. w kuchni przy ktorej zona znalazla jednego i od tamtej pory (minely 3 dni) w domu czysto - sprawdzamy codziennie rano i czasem w nocy. Nic nie znalezlismy. Mam nadzieje ze tak zostanie.

Dzieki za odpowiedz

pozdrawiam
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości