Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
smerfetka
Posty: 80
Rejestracja: 11 mar 2013, o 16:06

Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: smerfetka »

Założyłam ten wątek z racji że do matury zostały tylko niecałe 2 miesiące więc myślę że warto by było przeliczyć raz jeszcze ciekawsze zadania z każdego działu. Piszcie zbiór i numer zadania, lub najlepiej całą treść i prawidłową odpowiedź

Może zaczne od siebie:

Aktualnie jeszcze raz powtarzam iloczyn rozpuszczalności i przegladam witowskiego (wydanie 2002-2012 najnowsze)
Wydaje mi się że warto raz jeszcze przeliczyć:

1278
1281b
1285
1287
1294
aretse
Posty: 209
Rejestracja: 9 sie 2011, o 17:26

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: aretse »

Idea fajna, tylko dobrze by bylo gdyby podawac tresc zadania bo sa ludzie ( w tym ja : )) ktorzy maja starego Witka, albo ne maja podanych cwiczen.

Awatar użytkownika
Passiflora
Posty: 1469
Rejestracja: 2 lip 2012, o 17:42

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: Passiflora »

aretse pisze:Idea fajna, tylko dobrze by bylo gdyby podawac tresc zadania bo sa ludzie ( w tym ja : )) ktorzy maja starego Witka, albo ne maja podanych cwiczen.
Dokładnie I fajnie by było podawać odpowiedzi do tych zadań. Zawsze można sobie coś policzyć i od razu sprawdzić.
Poza tym bardzo dobry pomysł z tym tematem.
Awatar użytkownika
smerfetka
Posty: 80
Rejestracja: 11 mar 2013, o 16:06

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: smerfetka »

Generalnie z przepisywaniem niektórych zadań może byc problem, bo są długie. Jeśli chodzi o ten iloczyn rozpuszczalnosci: nie będę ich przepisywac bo chodzi mi o zadania typu:

1281b
Zmieszano 100cm3 roztworu CaCl2 o stężeniu 0,001mol/dm3 i 100cm3 roztworu Na2CO3 o stężeniu 0,001mol/dm3. Czy po zmieszaniu nastąpi wytrącenie osadu? Ir=2,8*10do-9
Odp: Tak

1285
Zmieszano jednakowe objętości roztworów cacl2 i na2so4 o stężeniach 2M. Sprawdź czy wytrąci się osad. ir=6,1 * 10do -5

I zadania typu zmieszano różne objętości.

Jeśli chodzi natomiast o terie kwasów i zasad które również dzisiaj przeglądałam to uważam że ciekawe są:
(Witowski 2002-2012)

1310
Jon amidkowy nh- występuje jako zasada brosteda. udowodnij to pisząc reakcję z kwasem szczawiowym i wodą

1336
dokończ reakcje jeśli wiesz że hs- pelni role kwasu a hpo42- zasady

HS- + [cr(oh)(h2o)5]2+
HPO4- + [cr(oh)(h2o)5]2+

1354
Fukcję jonu OH- w ciekłym amoniaku pełni jon., w ciekłym fluorowodorze jon, w ciekłym cyjanowodorze jon, w bezwodnym kwasie siarkowym Vi jon .
magali
Posty: 286
Rejestracja: 22 lis 2012, o 21:13

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: magali »

O super temat,dzięki
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: Lunette »

Hm, na pewno warto sobie też powtórzyć nieśmiertelne zadania z pH. Wczoraj robiłam sobie majowy arkusz z chemii 2012 i było zadanie, w którym miałam liczbę moli jonów H+ i liczbę moli jonów OH-. Trzeba było obliczyć pH. Podobno połowa tamtorocznych maturzystów poległa na tym, że liczyła pH z ilości molów H+ w roztworze, a nie różnicy pomiędzy ilością jonów H+, a OH- (zadanie 13/ maj 2012 / pr)
Awatar użytkownika
smerfetka
Posty: 80
Rejestracja: 11 mar 2013, o 16:06

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: smerfetka »

Też go wczoraj robiłam Jeśli już przy tym jesteśmy to jak dla mnie warto wrócić też do zadania 19 o buforach (matura maj 2012pr)
Awatar użytkownika
adosia
Posty: 88
Rejestracja: 10 sty 2011, o 15:11

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: adosia »

W kluczu (do tego zad. o buforach) jest dana odp. NH4+ + OH- NH3 + H20
Ja zawsze pisałam amoniak jako wodę amoniakalna (NH3·H2O). Taki zapis jest dobry do tego akurat zadania?
Awatar użytkownika
smerfetka
Posty: 80
Rejestracja: 11 mar 2013, o 16:06

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: smerfetka »

czy napiszesz : nh3 + h2o czy nh3*h20 to chyba bez znaczenia, choć na 100% pewności nie mam
micra
Posty: 998
Rejestracja: 1 lip 2012, o 18:57

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: micra »

myślę że powinnaś napisać oddzielnie
w zadaniu chodzi o pokazanie co jest donorem, akceptorem elektronów
Awatar użytkownika
smerfetka
Posty: 80
Rejestracja: 11 mar 2013, o 16:06

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: smerfetka »

Zad.
Pewien związek organiczny jest bezbarwnym gazem o ostrym zapachu. Utleniony daje kwas karboksylowy a redukowany - alkohol. Ze względu na bakteriobójczy charakter, roztwór tego gazu stosuje się do konserwacji tkanek zwierzęcych i roślinnych. Podczas przechowywania takiego roztworu, na dnie naczynia pojawia się biały osad.

Określ typ reakcji która prowadzi do powstania osadu w wodnym roztworze tego gazu

(zadanie z którejś sierpniowej matury)
Awatar użytkownika
turbodynoman
Posty: 179
Rejestracja: 2 mar 2013, o 09:22

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: turbodynoman »

Warto ogarnąć jak się liczy zadanka z połączonymi szeregowo elektrolizerami (są w medyku) nie mam skanera więc niestety nie wrzucę treści i rysunków.
David
Posty: 903
Rejestracja: 17 mar 2008, o 22:15

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: David »

Ja już chwilę temu pisałem maturę więc nie ma się co sugerować- ale z tego co pamiętam matura z chemii wykazywała pewną sekwencyjność tzn. dany typ zadań powtarzał się np. co 2 lata, a nie rok po roku. No ale trzeba być przygotowanym na wszystko .

Pozdrawiam!
D.
lykorz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości