Produkcja witamin

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Sofia
Posty: 585
Rejestracja: 3 sty 2012, o 15:11

Produkcja witamin

Post autor: Sofia »

Witajcie, mam pytanie związane z witaminami.

Podręcznik z Operonu podaje ich definicję jako związków, których nasz organizm nie jest w stanie zsyntetyzowac. Jednak o ile mi wiadomo człowiek potrafi produkowac witaminę A z karotenoidów oraz witaminę D3 w skórze.
Jak mam to rozumiec? Człowiek produkuje niektóre witaminy, czy nie można tak powiedziec?
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Produkcja witamin

Post autor: Wendigo »

Definicja Operonowska jest prawidłowa. Ogólnie się przyjmuje, że witaminy są związkami chemicznymi niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu, które są syntetyzowane przez nasz organizm w niewystarczających ilościach, dlatego ich braki muszą być pobierane z pokarmem.

Jezeli chodzi o witaminę A, to nie jest ona syntetyzowana de novo, ponieważ do jej produkcji niezbędny jest konkretny prekursor organiczny.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Produkcja witamin

Post autor: AnnaWP »

Oczywiście - bez prowitaminy nie zrobimy sami witaminy. Podobnie wit. D przyjmujemy w postaci prowitaminy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość