Regulacja kompensatorów w KPI 2

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
aagaciak
Posty: 33
Rejestracja: 21 cze 2009, o 13:10

Regulacja kompensatorów w KPI 2

Post autor: aagaciak »

Dostałem UPI do Biolara z KPI 2

Poszczególne pryzmaty pełniące rolę kompensatorów mają możliwość regulacji (obrotu wg własnej osi) za pomocą dołączonego kluczyka.

Niestety nie mam instrukcji ( może ktoś ma skan?) a w książce Pluty brakuje informacji o sposobie regulacji .

Jak ustawić odpowiednie położenie
kompensatora względem pryzmatów w głowicy?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Regulacja kompensatorów w KPI 2

Post autor: planapo »

w dalszej czesci tego tematu jest to opisane:

Kod: Zaznacz cały

bio-forum.pl/messages/33/83852.html
aagaciak
Posty: 33
Rejestracja: 21 cze 2009, o 13:10

Re: Regulacja kompensatorów w KPI 2

Post autor: aagaciak »

wypowiedź #2413 z tego forum oczywiście czytałem ale nie znalazłem informacji o regulacji pryzmatów w pod kondensorem. Do regulacji dołączony jest kluczyk ( jak w przy kontraście fazowym ) . włożenie kluczyka w otwór przy wybranym kompensorze powoduje jego obrót i z tym mam problem
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Regulacja kompensatorów w KPI 2

Post autor: sebba28 »

Na poczatku (obiektyw 10x) wylacz kompensator w kondensorze na 0", w glowicy wajcha na 1.Patrzac przez mikroskop pomocniczy krec polaryzatorami by uzyskac czarny pasek inteferencyjny.Jak juz uzyskasz zapamietaj w jakim byl polozeniu,nastepnie wajcha w glowicy na 0",kompensator w kondensorze na 10 i patrzysz czy jest tak samo ustawiony,jezeli nie to kluczykiem obracasz go by byl ustawiony tak samo jak ten z glowicy, maja byc rownolegle wzgledem siebie.Czyli np:// lub .I tak z kazdym obiektywem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości