Jak obliczyć tętno - zadanie

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Jak obliczyć tętno - zadanie

Post autor: cordis »

cześć
mam problem z tym zadaniem
Jakie tętno wynika z tego rysunku?
Czy tętno się liczy dodając czas skurczu komór do czasu skurczu
przedsionków, a następnie 60 s dzielimy przez otrzymany wynik

i jak policzyć objętość wyrzutową mi wychodzi 65 ale nie zgadza sie to z kluczem odpowiedzi.
Załączniki
biol.JPG
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Jak obliczyć tętno - zadanie

Post autor: goodman »

Czas trwania jednego skurczu wynosi 0,8s (od 0,1s - 0,9s). Tętno to ilość uderzeń na minute, więc w jednej minucie tych skurczy będzie 60/0,8s = 75ud./min
Objętość wyrzutowa to różnica między maksymalną objętością krwi w komorze serca przed skurczem, a objętością pozostałą w komorze po skurczu (obj. zalegająca), czyli z wykresu: 130cm3 - 60cm3 = 70cm3
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Jak obliczyć tętno - zadanie

Post autor: cordis »

Bardzo dziękuję ,
czyli można powiedzieć że tętno tak jak napisałem na początek to czas trwania skurczu przedsionka + skurczu komory
pozdrawiam
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Jak obliczyć tętno - zadanie

Post autor: randomlogin »

gregory94 pisze:czyli można powiedzieć że tętno tak jak napisałem na początek to czas trwania skurczu przedsionka + skurczu komory
No srednio mozna, bo jamy serca lubia sie jeszcze kiedys rozkurczac - i to tez nie dzieje sie natychmiast. Poza tym sa okresy, kiedy miesniowka nie wykonuje pracy objetosciowej. I tak dalej i tak dalej - to co mowisz to zdecydowanie za daleko idace uproszczenie. Tetno jako ilosc cykli pracy serca na minute - ujdzie, ale na cykl pracy serca sklada sie wiecej niz napisales.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Jak obliczyć tętno - zadanie

Post autor: cordis »

randomlogin, ja wiem że jeszcze w cyklu pracy serca mamy tzw. pauze kiedy przedsionki i komory są rozkurczone , tylko że ja się teraz zasugerowałem tym obrazkiem gdzie do wyliczenia tętna przyjęto czas skurczu przedsionka + skurczu komory.
Może zadam takie pytanie gdybym miał takie zadanie gdzie miałbym podany czas:
skurczu przedsionków = 0,1 s
skurczu komór =0,33 s
pauzy = 0,44

To jak obliczyć teraz tętno? Musiałbym zsumować te czasy a następnie 60 podzielić przez otrzymany wynik?

przepraszam i jeszcze jedno pytanie mam, co się dzieje z sercem patrząc na to zdjęcie w czasie od 0,0 - 0,1 i od 09- 1,0
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Jak obliczyć tętno - zadanie

Post autor: randomlogin »

Nawet jesli sugerowales sie rysunkiem - przyjrzyj mu sie jeszcze raz i zastanow sie co on w zasadzie przedstawia. Wychwyciles tam dwa etapy, i to jest w porzadku - ale to nie jest tak, ze jeden z nich odpowiada skurczowi przedsionkow, a drugi skurczowi komory - zwlaszcza to pierwsze nie jest prawda.
Dalej - czy wystarczy zsumowac i potem przez to podzielic. Patrzac na wartosci tak sadze.
A ostatnie. Serce ma to do siebie, ze pracuje caly czas, wiec przedstawienie jednego, wyizolowanego cyklu jest bez sensu - od 0,0 do 0,1 jest koncowka poprzedniego, od 0,9 do 1,0 - poczatek nastepnego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości