Liceum, studia...

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
Żmijowata
Posty: 2
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 20:03

Liceum, studia...

Post autor: Żmijowata »

Od zawsze fascynowały mnie groźne, niebezpieczne zwierzęta.
Jestem w III klasie gimnazjum i zastanawiam się, jaką drogę życiową wybrać, aby choć trochę przybliżyć się do osoby Austina Stevensa. Jest on herpetologiem, podróżnikiem i fotografem.
I teraz tak.
Aby podróżować potrzebna jest znajomość języka, jednak aby być studentem dziedziny biologicznej trzeba dobrze radzić sobie z tytułową biologią i chemią. Jaki profil w liceum zatem wybrać? Językowy z rozszerzonymi dwoma językami obcymi i WOSem czy bio-chem, z dodatkową rozszerzoną fizyką?
A co potem, na studiach?
Czy u nas można być w ogóle kimś takim jak herpetolog zawodowo, czy tylko jako pasjonata? Czy takie studia, taka specjalizacja, nawet nie musi być związana z gadami, lecz może być również związana z innymi groźnymi zwierzętami, są możliwe za granicą? Jakie są w ogóle studia podobne do czegoś takiego? W Polsce i za granicą?
Z góry dziękuję za mądre, sprawdzone odpowiedzi i przepraszam za kłopot.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
John Smith
Posty: 63
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 08:12

Re: Liceum, studia...

Post autor: John Smith »

Jakiii klopot, po to jest to forum przeciez Z mojej strony jestem pelen podziwu dla Cb, ze masz pasje ktora chcesz realizowac w doroslym zyciu. Obys hm nie zatracila tego i nie dala sobie nikomu narzucic jak ma wygladac Twoja przyszlosc. A hmm co do klasy to wydaje mi sie na studia biologiczne predzej bio chem plus np lekcje dodaatkowe angielskiego. Ale niech sie wypowie ktos bardziej kompetentny bo nie jestem w temacie tego typu studiow. W kazdym razie powodzenia
hemikalia
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 13:59

Re: Liceum, studia...

Post autor: hemikalia »

Przede wszystkim warto rozwijać się samemu. Jakiekolwiek studia nauczą Cię mimo wszystko wiedzy ogólnej (choć już bardzo sprecyzowanej w porównaniu do liceum), dlatego jeżeli masz jakąś pasje, to staraj się ją rozwijać już teraz. Im szybciej się zacznie tym lepiej, bo możzesz się wcześnie dowiedzieć, jeżeli to jednak nie to ( choć życzę Ci, zby Ci się poszczęściło )

Niestety w naszym kraju problem ze studiami jest o tyle, że od niedawna państwo postanowiło nie ułatwiać młodym ludziom życia i utrudnia zmianę studiów, jeżeli to co wybraliśmy za pierwszym podejściem nie przypadnie nam do gustu. O ilę zrobimy to na pierwszym roku to jeszcze pół biedy, na dalszych etapach konsekwencje ( głównie finansowe ) są dość wielkie. Ale to nie o tym wątek

Co do tej wiedzy ogólnej na studiach, to może trochę przesadziłem, ale chodziło mi o to, że przez pierwsze dwa lata uczysz się głównie ogólnych i podstawowch przedmiotów jakiejś dziedziny ( bardzo dużo osób się wtedy zniechęca a to poważny błąd ). Dlatego ważne jest, żęby odwiedzać biblioteki uniwersyteckie, które mają często bardzo ciekawe ksiązki w wielu dziedzinach i rozwijać się częściowo na własną rękę. Warto też poszukać jakiegoś ogólnoświatowego forum w interesującej Cię dziedzinie, korzysci jest wiele: Poznasz środowisko, podszkolisz język, a także upewnisz się, że to, czego nauczysz się sama jest prawidłowe.

Jest jeszcze bardzo ciekawa opcja, dla ludzi mieszkających w większych miastach w których są ogrody zoologiczne. Większość z nich poszukuje wolontariuszy do pomocy w ZOO, może nie dla wszystkich jest to coś fascynującego, ale jeżeli zależy Ci na kontakcie ze zwierzętami to jest to moim zdaniem dobra opcja

Co do klasy to moim zdaniem wyborem trafnym będzie bio-chem, ale musisz się wtedy nastawić na sporo chemii a często także fizyki ( z niezrozumiałych dla mnie powodów, często są to klasy przygotowujące głównie pod medycynę, tak jakby nie było nic innego ciekawego po bio-chemie ). Mimo wszystko uważam, że warto, ale zdecydować musisz sama

Co do uczelni, to muszisz poszukać na stronach uniwersytetów przyrodniczych, i wydziałów biologii zwykłych uniwersytetów. Zdaję sobie sprawe, co się w tym wieku dzieje w Twojej głowie ( chociaż, jestem facetem, więc moze nie do końca P ) bo pamiętam, co ja sam wtedy przeżywałem, pamietaj, że jak się w pomylisz w jakimś wyborze to jeszcze nie koniec świata i zawsze można coś jeszcze zmienić Przed Tobą jeszcze sporo czasu na ostateczny wybór Nadmienie tylko, ze jak ja kończyłem gimnazjum to chciałem podrózować do Afryki i badać zachowanie dużych kotów, a teraz studiuję Astronomię Choć marzenia o Afryce i Tygrysach pozostały

Pozdrawiam i mam nadzieję, że choć trochę pomogłem
Żmijowata
Posty: 2
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 20:03

Re: Liceum, studia...

Post autor: Żmijowata »

A technikum weterynaryjne?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość