Jak dobrze należy znać fizjologię roślin i ludzi?

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Slowik
Posty: 133
Rejestracja: 9 sie 2012, o 20:48

Jak dobrze należy znać fizjologię roślin i ludzi?

Post autor: Slowik »

Zastanawiam się, jak dokładnie powinienem znać procesy fizjologiczne typu Cykl Calvina, fotosynteza, cykl mocznikowy, oddychanie komórkowe, cykl Krebsa itp. Właściwie zawsze miałem z tym problem.
Książki bywają bardzo dokładne w swoich opisach i nie wiem czy przywiązywać do tego dużą wagę. Piszę maturę na poziomie rozszerzonym.
ymk

Re: Jak dobrze należy znać fizjologię roślin i ludzi?

Post autor: ymk »

Myslę, że nie trzeba znać dobrze tych biochemicznych rzeczy, ale lepiej się nauczyć ich, dużo to nie zajmie, a będziesz pewniejszy przy formułowaniu pewnych odpowiedzi.

Trzeba wiedzieć na pewno z jakich etapów sie składają (czyli np. karboksylacja, redukcja regeneracja), ale już nie trzeba chyba znać substratów jak fumaran czy ornityna.
Slowik
Posty: 133
Rejestracja: 9 sie 2012, o 20:48

Re: Jak dobrze należy znać fizjologię roślin i ludzi?

Post autor: Slowik »

Myslę, że nie trzeba znać dobrze tych biochemicznych rzeczy, ale lepiej się nauczyć ich, dużo to nie zajmie, a będziesz pewniejszy przy formułowaniu pewnych odpowiedzi.
Być może, ale właśnie na tym polega problem, że ciężko mi idzie nauka tych wszystkich kwasów 1,3-bisfosfoglicerynowych, jabłczanów itd. i nie wiem czy aby na pewno muszę to znać.
ymk

Re: Jak dobrze należy znać fizjologię roślin i ludzi?

Post autor: ymk »

Na pewno nikt nie zapyta o nazwę i jak masz lepsze rzeczy do roboty to to olej. Choc gdybyś otworzył wymagania to mogłoby się okazać, że mgliście o tym wspominają. Zbiór Medyka np. pyta o te rzeczy dość szczegółowo.

Najlepiej uczyć się na wzorach chemicznych, wtedy nazwy łatwiej się zapamiętuje, tak na sucho tez bym się nei nauczyl.
Awatar użytkownika
moorisett
Posty: 571
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:56

Re: Jak dobrze należy znać fizjologię roślin i ludzi?

Post autor: moorisett »

ymk, ale jaka później jest satysfakcja, kiedy po ogarnięciu wzorów metabolizm staje się całkiem logiczny i w miarę prosty, a dookoła słyszysz jaka to nie jest biologiczna czarna dziura.
ymk

Re: Jak dobrze należy znać fizjologię roślin i ludzi?

Post autor: ymk »

moorisett pisze:ymk, ale jaka później jest satysfakcja, kiedy po ogarnięciu wzorów metabolizm staje się całkiem logiczny i w miarę prosty, a dookoła słyszysz jaka to nie jest biologiczna czarna dziura.
true
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości