Biologia próbna - kwiecień 2013

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: adestor »

Anarchia pisze:adestor planujesz tylko jeden w tym roku taki maturo arkusz?
Raczej nie dam rady stworzyć kolejnego arkusza przed maturami bo jednak pisanie zadań zajmuje sporo czasu.

Prosze pisać jeśli macie jakieś zastrzeżenia do treści zadań bądź odpowiedzi
ymk

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: ymk »

Zrobiłem 2/3 do tej pory, więc nie wypowiem się o całości. Ale moje zastrzeżenia:
a) czy biblioteka genomowa nie jest przypadkiem zbiorem klonów z całościa genomu? Może pytaliście o bibliotekę cDNA?
b)w zadaniu z inhibitorami do końca chyba odpowiedzi nie wynikają z tekstu (chyba, że nie miały wynikać
c)muszę się przyczepić do warstwy językowej: polecenia są trochę niejasne, musiałem czytać po kilka razy jedno, trochę dziwnie brzmiące kolokacje napisz hipotezę", stopień rozwoju siateczki steroidy są syntezowane w gładkiej ER- chyba częsciowo", bo mitochondrium tez bierze np.udział
d)czy witamina B12 aby na pewno warunkuje syntezę hemoglobiny? Z tego co pamiętam warunkuje proces erytropoezy, ale weve got to check this one,
e)w zadaniu z hipoteza w kluczu podajecie uzasadnienie- to już nie jest hipoteza po mojemu
f)zadanie 10- na moje trochę polecenie jest nie pełne, choć wiadomo o co chodzi.
g)w 1 można miec wrażenie, że węglowodany wolne wchodza w skład błony (gdyby później nie było pytania, czy białka mogą miec łańcuch wodorowęglanowy). Poza tym: wszystkie białka, czy niektóre? Trzeba by to uściślić.
h)w hipotezie jest nazwa auksyna, choć wg mnie nie bardzo powinna być, bo mamy to zrobić na podstawie doświadczenia, dopiero w drugiej częsci na podstawie własnych informacji- ps.takie zadanie sie już gdzies pojawiło, i jestem pewny że w kluczu było inaczej)
anyway, nice job guys!
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: adestor »

Dzięki za uwagi Co do uwag:
b) tekst pochodzi z biochemii Harpera więc dokładnie tak miał brzmieć, można wywnioskować o co chodzi
c) myśle że na poziomie szkoły średniej obowiązuje wiedza że steroidy syntezuje siateczka gładka
d) B12 uczestniczy w syntezie hemoglobiny przez przemiane bursztynylo-CoA ale masz racje wpływa również na erytropoeze
d) odnosnie węglowodanów chodziło tu głównie o glikokaliks

P.S. Wrzuciłem też 2 wcześniejsze autorskie arkusze
kamilbe
Posty: 12
Rejestracja: 29 mar 2012, o 20:37

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: kamilbe »

adestor, masz może odpowiedzi do pozostałych arkuszy? Bo kiedyś je robiłem ale nie sprawdzałem ich bo klucza nie było u Ciebie na chomikuj
Felix Felicis
Posty: 53
Rejestracja: 27 kwie 2013, o 11:06

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: Felix Felicis »

Mam pytanie, czy mógłbyś też udostępnić odpowiedzi do 2 poprzednich autorskich arkuszy, które umieściłeś na chomiku? Chyba, że gdzieś są a ja nie potrafię znaleźć Byłabym wdzięczna
kamilbe
Posty: 12
Rejestracja: 29 mar 2012, o 20:37

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: kamilbe »

Naprawdę przyjemnie się robi ten arkusz, mógłby być podobny na maturze głównej
Mam tylko jedno zastrzeżenie co do zadania 21 do klucza odpowiedzi, zwracał na to uwagę mój wychowawca, który jest egzaminatorem a mianowicie: NIE MOŻNA skrócić (ustalić nowy początek układu współrzędnego) na osi X w wykresie i to na dodatek NIE LINIOWYM.
Można zrobić narty jeśli mamy np. diagram słupkowy
Woockash
Posty: 260
Rejestracja: 9 paź 2009, o 18:10

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: Woockash »

parę uwag co do klucza, pewnie nie wszystkie są słuszne ale co mi szkodzi
zad. 1 - białka i węglowodany mają łańcuch węglowodorowy?
zad. 2 - detoksykacja toksyn"? raczej niszczenie, unieczynnianie. nie wiem czy na maturze konieczne byłoby stwierdzenie, że chroni organizm przed działaniem toksyn"
w zad. 10 warto byłoby się odwołać do śmiertelności
w zad. 13 mógłbym napisać jedzenie mięsa ryb zawierającego plerocerkoidy"?
zad. 14 ja napisałem o oczach ułożonych w płaszczyźnie czołowej. wprawdzie szympansy też tak mają, ale takie ułożenie oczu umożliwia dobre ocenianie odległości, co jest potrzebne żyjąc na drzewach. dałoby się to zaliczyć?
15b) zahamowanie spowodowałby całkowity brak reniny, a jego jest niedobór
19 - powinno chodzić o to, że bakterie nie przeprowadzają obróbki potranskrypcyjnej. to, że nie mają intronów nic nie znaczy
w 25 chyba chodziło o liczebność płazów zamiast o liczebność gatunków płazów
27- wąż jest jednocześnie konsumentem II i III rzędu, tak samo lis
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: adestor »

kamilbe pisze:Naprawdę przyjemnie się robi ten arkusz, mógłby być podobny na maturze głównej
Mam tylko jedno zastrzeżenie co do zadania 21 do klucza odpowiedzi, zwracał na to uwagę mój wychowawca, który jest egzaminatorem a mianowicie: NIE MOŻNA skrócić (ustalić nowy początek układu współrzędnego) na osi X w wykresie i to na dodatek NIE LINIOWYM.
Można zrobić narty jeśli mamy np. diagram słupkowy
Można robić narty bo ja tak zrobiłem na mojej maturze w 2011 tj. skrocilem oś X i miałem 2/2 pkt Nie można tylko zacząc wykresu od innej wartości niż 0, zawsze: 0 = narty = wartość np 1567

Zad. 1. białka cukry i lipidy to pochodne węglowodorów
Zad 13. Uszłoby
Zad 14. ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie, oczywiście masz rację ale nie wiem czy byłoby to uznane - w takich zadaniach CKE przeważnie chce odpowiedzi która wynika z zamieszczonych obrazków (patrz maj 2011 zadanie z pingwinami)
Zad 19. wpływa to na fuzję DNA wprowadzonego z DNA bakterii - obecność intronów uniemożliwi ten proces
Zad 27. trawa świerszcz żaba wąż konsument IIi rzędu
trawa mysz lis konsument II rzędu
Woockash
Posty: 260
Rejestracja: 9 paź 2009, o 18:10

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: Woockash »

do węża idzie jescze droga trawaswierszcz wąż więc jest też konsumentem II rzędu. wbrew pozorom są węże jedzące świerszcze, sam takiego chciałem hodować. a co do lisa - do niego prowadzi też droga przez węża, sokoła i mysz ale chyba schemat jest zły, bo z niego wynika że mysz zjada sokoła

a co do zadania pierwszego - aminy można uważać za pochodne amoniaku, ale amoniaku nie zawierają.
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: dmnunited »

adestor pisze:j. skrocilem oś X i miałem 2/2 pkt Nie można tylko zacząc wykresu od innej wartości niż 0, zawsze: 0 = narty = wartość np 1567
jakie narty?
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: Lektom »

dmnunited pisze:
adestor pisze:j. skrocilem oś X i miałem 2/2 pkt Nie można tylko zacząc wykresu od innej wartości niż 0, zawsze: 0 = narty = wartość np 1567
jakie narty?
1.jpg
Narty (choć pierwszy raz słyszę to określenie) są na tym obrazku na osi Y(choc moga byc tez na X). Po prostu jeśli musisz zaznaczyć duże wartości to robisz te dwie ukośne kreski i jedziesz dalej z dużymi wartościami. Bo w układzie współrzędnych osie przecinają się w punkcie 0. więc jak masz wartości rzędu np 2 tyś to nie bedziesz robiła takiej małej skali tylko zrobisz narty i normalnie dalej już 2 tyś i później ustawiasz skalę jak chcesz.

Choć to moim zdaniem tyczy się bardziej matematyki czy chemii. bo na biologii rysuje się zwykle schematy a nie typowe układy współrzędnych.

Ja o tych nartach dowiedziałem się dopiero po maturze (nie stosowałem ich nigdy w LO) i zawsze jakoś zadania z układami miałem zaliczane i na chemii i na fizyce. Ale myślę że warto je stosować przy takich dużych wartościach.
ymk

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: ymk »

Zad 19. wpływa to na fuzję DNA wprowadzonego z DNA bakterii - obecność intronów uniemożliwi ten proces
Możliwe, ale to nie powód który podają w podręczniku do lo, przynajmniej w pwnie A jesteś pewny, że nie nastąpi fuzja?
kamilbe
Posty: 12
Rejestracja: 29 mar 2012, o 20:37

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: kamilbe »

adestor pisze:
kamilbe pisze:Naprawdę przyjemnie się robi ten arkusz, mógłby być podobny na maturze głównej
Mam tylko jedno zastrzeżenie co do zadania 21 do klucza odpowiedzi, zwracał na to uwagę mój wychowawca, który jest egzaminatorem a mianowicie: NIE MOŻNA skrócić (ustalić nowy początek układu współrzędnego) na osi X w wykresie i to na dodatek NIE LINIOWYM.
Można zrobić narty jeśli mamy np. diagram słupkowy
Można robić narty bo ja tak zrobiłem na mojej maturze w 2011 tj. skrocilem oś X i miałem 2/2 pkt Nie można tylko zacząc wykresu od innej wartości niż 0, zawsze: 0 = narty = wartość np 1567
Kwestia egzaminatora niestety. Oby zawsze na naszą korzyść to rozstrzygali

adestor, a masz może odpowiedzi do wcześniejszych matur co masz na chomikuj?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości