Biologia próbna - kwiecień 2013

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: adestor »

Mam ale nie na laptopie a do stacjonarnego nie mam obecnie dostępu ale postaram sie wrzucic do 3 maja gdzies
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: Collo »

Adester odwaliłeś kawał dobrej roboty, gratuluję! -)

Mam jednak pytanie do 17 zadania podpunkt b:
czy małżeństwo A nie może mieć też 0% możliwości urodzenia dziecka z gr. B (oboje homozygoty)
podobny problem mam z rodziną C tam nie powinno być 50% i 100%?

adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: adestor »

Colloportus pisze:Adester odwaliłeś kawał dobrej roboty, gratuluję! -)

Mam jednak pytanie do 17 zadania podpunkt b:
czy małżeństwo A nie może mieć też 0% możliwości urodzenia dziecka z gr. B (oboje homozygoty)
podobny problem mam z rodziną C tam nie powinno być 50% i 100%?

Masz rację postaram się poprawić klucz jak najszybciej o te warianty. Ogólnie to podpunkt b) w sumie nie ma sensu bez podania grupy dziecka bo mozna wszystkie kombinacje homo/heterozygot zrobić
Awatar użytkownika
marson
Posty: 87
Rejestracja: 4 mar 2012, o 11:47

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: marson »

Bardzo przyjemny arkusz. Duży szacunek za kawał dobrej roboty, gdyby go jeszcze dopracować graficznie, stylistycznie i wrzucić logo CKE to mało kto by się połapał, że jest on autorski

Kilka moich uwag:
Zad 12. Podaj przykład narządu, więc w odpowiedziach powinny być zaliczane tylko nerki - nefron i ciałko nerwowe to nie narządy
Zad 17. Podpunkt b) musiałby być bardziej sprecyzowany, bo jest sporo możliwości krzyżówek i wtedy bardzo rozbudowane odpowiedzi wychodzą
Zad 31. Grzyby mogą być saprofitami, ale nie saprofagami więc albo zmienić nazwę w poleceniu, albo dać w odpowiedziach B,C i D.

To tyle ode mnie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Szymon44
Posty: 67
Rejestracja: 13 lut 2009, o 19:55

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: Szymon44 »

Zadanie 12.
Wydaje mi się, że polecenie powinno być w trochę inny sposób sformułowane.
Wyjasnij, dlaczego w przypadku miażdżycy naczyń wieńcowych u młodych osób uszkodzenia mięśnia sercowego są bardziej rozległe niż u osób starszych.

Bo stwierdzenie, że u młodych jest większa śmiertelność niż u starszych jest nieprawdą ( a przynajmniej tak mi na studiach wpajali )

Chyba, że źle patrzę na całe polecenie.
Ale ogólnie arkusz dobry

Pozdrawiam
Felix Felicis
Posty: 53
Rejestracja: 27 kwie 2013, o 11:06

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: Felix Felicis »

i jak będzie z tymi odpowiedziami? daj znać jak wrzucisz
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: adestor »

Wprowadziłem poprawki do arkusza i klucza uwzględniając wasze opinie w zadaniach: 10, 12, 17 b), 19, 27 ( korekcja schematu), 31 ( saprofagi zmienione na saprofity).
Laima
Posty: 21
Rejestracja: 19 lut 2011, o 09:12

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: Laima »

Dzięki za arkusz, miałam kilka zastrzeżeń ale wszystko już zostało poruszone na forum, ogólne sporo dobrej pracy : )
annar
Posty: 91
Rejestracja: 25 mar 2013, o 11:40

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: annar »

zrobiłam arkusz i chciałam pogratulować autorowi, bo jego wersja matury stoi na wysokim poziomie i bardzo przypomina arkusz cke.

Kilka uwag:
1. Zadanie 8. To, co napiszę może być, głupie, ale rozwiązując to zadanie od razu do głowy przyszła mi odpowiedź taka jak w kluczu, jednak zaraz ją odrzuciłam, no bo jak posadzić tego genetycznie zmodyfikowanego rzodkiewnika na rzekomym polu minowym, żeby nie wylecieć w powietrze?
2. Zadanie 12. Tak jak ktoś już wyżej zwrócił uwagę w kluczu do sieci dziwnej chyba powinna być tylko nerka skoro w poleceniu pytają o narząd.
3. Zadanie 17. Dla pary A wyszły mi aż 3 opcje (proszę o odpowiedź czy przypadkiem błędnie nie rozumuję). A: 50% (ojciec heterozygotyczny, matka homozygotyczna), 25% (ojciec heterozygotyczny, matka heterozygotyczna) i 0% (ojciec i matka homozygota, a także ojciec homozygota, a matka heterozygota).
B mi się zgodziło, a w C tak jak pisaliście 100% lub 50%.
4. Zadanie 20. Chodzi mi o tabelkę do zadania. Wydaje mi się, że powinno być sprecyzowane u kogo (człowieka, ssaka, gada czy kogolwiek zawierającego płuca) badano tę zależność, bo potem przy konstrukcji wykresu jakoś łyso wygląda oś X przy której nie ma informacji u kogo jest ta liczba oddechów. I czy aby hipoteza z klucza jest hipotezą a nie już wnioskiem? Może się mylę, ale wg mnie hipoteza powinna brzmieć Ilość oddechów na minutę zalezy od wysokości n.p.m, a wniosek to już konkretne wskazanie jak dana wartość się zmienia, czyli im wyższa wysokośc n.p.m tym więcej oddechów na minutę"
5. Zadanie 23, b). W podręczniku Operon I zależność ta opisana jest jajko symbioza, wiec nie wiem czy protokooperacja jako poprawna odpowiedź jest wpisana dlatego, że nie ma informacji w tekście o tym, że nie jest to ścisły związek tych dwóch gatunków?
6. Zadanie 27. Też wyszło mi, że wąż to konsument II i III rzędu.
7. Zadanie 30. Chodzi mi o odpowiedź z klucza - podkreślone jest słowo liście, a w podręcznikach zwracają uwagę na to, że mchy nie mają LIŚCI tylko LISTKI.
8. Zadanie 32. Czy aby na pewno odpowieź D jest prawidłowa? Elongacja trwa tak długo aż w miesce A rybosomu nasunie się trójka STOP. W komórce nie ma tRNA z antykodonem pasującym do takiego kodonu - Operon III.

Byłabym wdzięczna za odpowiedź czy moje uwagi są w ogóle słuszne Pozdrawiam i liczę na podobną maturę za 2 tygodnie.
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: adestor »

Zad 8. Nasiona rozsiewa się z samolotów - tekst pochodzi z lipcowego numeru Świat wiedzy", ta metoda byla juz stosowana z powodzeniem
zad 12. poprawione
Zad 17. zadanie przeredagowane - obecna wersja była zbyt rozbudowana bez podania grupy krwi dziecka
Zad 23. Symbioza to zbyt ogólne pojęcie symbiozą jest protokooperacja tak jak i mutualizm. Opisana zależność to protokooperacja - bo oba gatunki czerpią korzyści ale ie jest to zależność niezbędna do życia
Zad 25. zadanie zmodyfikowane tak aby jednoznacznie mozna bylo okreslic poziom troficzny
Zad 30. Słuszna uwaga to poważne przejęzyczenie, poprawię arkusz
Zad 32. Odp D jest nie prawidłowa, w klucz jest przecież A i C
annar
Posty: 91
Rejestracja: 25 mar 2013, o 11:40

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: annar »

Fakt, pomylilam się ale chodziło mi o odpowiedz C i cytat był do tej odpowiedzi. Czy ona jest poprawna czy ja coś pomylilam?
I czy mógłbyś mi wytłumaczyć sytuacje z hipoteza i wnioskiem z zadania 20, gdyż nie jestem przekonana do odpowiedzi w kluczu

annar
Posty: 91
Rejestracja: 25 mar 2013, o 11:40

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: annar »

A co do mrowek to przykład tej zależności opisany w podręczniku rozważany jest w dwóch przypadkach:
1. Jako symbioza mutualistyczna kiedy mrowki i mszyce giną bez siebie
2. Jako protokooperacja kiedy ich związek nie jest ścisły
Jednak te dwa przypadki dotyczą rożnych gatunków mszyc i mrowek i zachodzą w rożnych biomach. Pewnie w przypadku zadania z tej matury chodzi o protokooperacje bo w tekscie nie ma mowy o ścisłym powiązaniu

adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: adestor »

Faktycznie w odpowiedziach jest podany wniosek a nie hipoteza, poprawiłem arkusz ( w zamyśle miało chodzić wlasnie o wniosek). Hipoteza zawiera stwierdzenei wymagajace sprawdzenia w tym przypadku: Ilość oddechów na minutę zależy od wysokości npm"
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości