Biologia próbna - kwiecień 2013

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: adestor »

Pamiętajcie żeby na maturze zawsze pisać oddychanie tlenowe (bądź oddychanie komórkowe tlenowe) odnośnie procesu zachodzącego w mitochondriach bo odpowiedzi: oddychanie komórkowe nie uznają (zbyt ogólna)
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: BioDan »

Ma ktoś klucz odpowiedzi do arkusza I?

Chodzi mi o jeden z tych arkusz (strona powyżej)
annar
Posty: 91
Rejestracja: 25 mar 2013, o 11:40

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: annar »

niestety nie mam, a co to za arkusze w ogóle?
Chiquita1234
Posty: 31
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:09

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: Chiquita1234 »

Cz może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego taka odp jest w 17a? Z góry dziękuje
Chiquita1234
Posty: 31
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:09

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: Chiquita1234 »

Juz rozumiem, ale myśle ze w 17a jest błąd. Konflikt serologiczny przecież ma miejsce kiedy kobieta ma Rh- a dziecko RH+? Czyż nie?
annar
Posty: 91
Rejestracja: 25 mar 2013, o 11:40

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: annar »

Kobieta (matka) ma w tym wypadku czynnik Rh-, a mężczyzna (ojciec) ma czynnik Rh+ i istnieje ryzyko konfliktu serologicznego, bo dziecko może odziedziczyć po ojcu geny Rh+. błędu nie ma.
Chiquita1234
Posty: 31
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:09

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: Chiquita1234 »

ok dziekuje annar)
Awatar użytkownika
mickey_mouse
Posty: 641
Rejestracja: 25 kwie 2012, o 07:59

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: mickey_mouse »

na razie tylko przejrzałam, zrobię arkusz jutro na świeży umysł ale te zadanka wyglądają tak, jakbyś wykradł je z magazynów CKE geniusz!

Odnośnie zbioru, który masz na swoim chomiku - masz do tego odpowiedzi?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: Medycyna Lwów »

sprawdzałem ten arkusz moim uczniom i mam jednak parę zastrzeżeń (chyba nie dubluje w/w/)

zad.1
będąc ścisłym nie białka (a aminokwasy) są kodowane przez 3ki nukleotydów

zad. 2
- w kluczu dla hepatocytów należy uwzględnić rolę ER gładkiego w syntezie lipidów (tu głównie cholesterolu i jego pochodnych), a nie tylko detoksykację

zad.5 - pyt. jest nieprecyzyjne - nie ma mowy by wyjaśnić opisując mechanizm oddziaływania inhibitora na enzym, a jedynie jaki ma wpływ

zad. 6 - skąd jest ten tekst, bo nie zgadza mi się zawarta w nim informacja z moją wiedzą z biochemii choćby

zad. 7 - uważam że odp. w kluczu są nadużyciem - zwłaszcza pisanie o auksynach. Ja takiej odp. nie uznał bym.

zad. 10 - rozumiem intencje, ale zadanie pod względem medycznym jest niedopracowane. Mimo braku krążenia obocznego osoby młode mają większość przeżywalność zawału niż stare. Zadanie wg mnie do usunięcia w całości. Nie ma słowa kiedy rozwija się krążenie oboczne (przewlekłe niedotlenienie m. serca) itp. Zawał to nie tylko tt. wieńcowe przypominam.

zad.11 i 13 - w sumie w obu ta wit. B12 i o to samo de facto chodzi

Ale ogólnie bardzo dobra robota!
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: Jivan »

co to za arkusz?
Awatar użytkownika
mickey_mouse
Posty: 641
Rejestracja: 25 kwie 2012, o 07:59

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: mickey_mouse »

Kaamil pisze: zad. 2
- w kluczu dla hepatocytów należy uwzględnić rolę ER gładkiego w syntezie lipidów (tu głównie cholesterolu i jego pochodnych), a nie tylko detoksykację
też mnie to zastanawiało, sama napisałam, że dzięki dobrze rozwiniętej gładkiej SŚ w hepatocytach może zachodzić produkcja odpowiedniej ilości żółci. Wydaje mi się, że na maturze przy tego typu pytaniu trzeba byłoby podać 1 argument, a co do detoksykacji - chyba bym na to nie wpadła, bo detoksykacja kojarzy mi się z działaniem enzymów, a one nie są syntetyzowane przez gładką SŚ.

Mam jeszcze pytanie do zad. 6 - dlaczego CO jest inhibitorem allosterycznym, a nie niekompetycyjnym wobec oksydazy cytochromowej? W tekście nie było mowy o tym, że ma ona centrum allosteryczne, tylko, że przyłącza się po za centrum aktywnym.

A co do zadania z rzodkiewnikiem - odpowiedź, że rzodkiewnik może być wskaźnikiem tego, czy gleba na danym terenie jest skażona dwutlenkiem azotu jest pewnie zbyt ogólna?
Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: Madridistka »

Z tą detoksykacją siateczki głaskiej było zadanie na maturze 2011
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: Collo »

A czy w tym zadaniu z siateczką w hepatocytach mogę po prostu napisać, że umożliwia jedczesne zachodzenia różnych procesów w komórce czy za ogólnie?

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości