energia jonizacji

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
nataaria
Posty: 5
Rejestracja: 1 gru 2012, o 20:40

energia jonizacji

Post autor: nataaria »

Witam
Mam jeszcze jedno pytanie, które nasunęło mi się podczas studiowania matur z chemii z ubiegłych lat.

Chodzi mi o to zadanie (załącznik)

Należy w nim ocenić prawdziwość zdań. I tak jedno z nich brzmi:
"Magnez ma mniejszy promień atomowy niż glin i większą wartość pierwszej energii jonizacji."

Zgadzam się, że jest to fałsz, bo magnez ma większy promień niż glin, ale co z tą energią jonizacji? Zawsze uczyłam się, że im mniejszy promień, tym ciężej oderwać elektron, czyli większa energia jonizacji.
Analizując wykres dotyczy to też kilku innych pierwiastków - mam na myśli te skoki w dół przy pierwiastkach tego samego okresu.

Rozwiałby ktoś moje wątpliwości?
Załączniki
energia jonizacji.jpg
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: energia jonizacji

Post autor: Giardia Lamblia »

Mowa o wartości pierwszej energii jonizacji. Oderwanie elektronu z całkowicie zapełnionego orbitalu s atomu berylu (elektrony są wiec sparowane) będzie wymagało więcej energii od oderwania niesparowanego elektronu z orbitalu p atomu glinu. W obrębie tej samej powłoki oczywiście.

Ze skokiem między azotem a tlenem jest podobnie. Tam też pojawia się w pełni zapełniony orbital (tym razem na podpowłoce p) w zestawieniu z nie w pełni zapełnionymi orbitalami podpowłoki p atomu azotu.

Najprawdpodobniej o to chodzi. To co jest w pełni zapełnione jest bardziej stabilne od tego, co w pełni zapełnione nie jest.
nataaria
Posty: 5
Rejestracja: 1 gru 2012, o 20:40

Re: energia jonizacji

Post autor: nataaria »

Moja ciekawość została zaspokojona, dzięki wielkie!
Nienawidzę uczyć się niczego bo tak", a to rzeczywiście ma sens
kingad
Posty: 36
Rejestracja: 1 mar 2014, o 18:41

Re: energia jonizacji

Post autor: kingad »

Który podpunkt jest prawdziwy ?
a E KK+ +eE NaNa+ +e
B E Mg Mg+ +elt Mg+ Mg 2+ +e

Dlaczego pierwszy wykluczyli ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości