Liczba chromosomów/chromatyd (mejoza)

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
antartkyda
Posty: 5
Rejestracja: 7 kwie 2013, o 12:10

Liczba chromosomów/chromatyd (mejoza)

Post autor: antartkyda »

Witajcie,
Mam straszny problem z ogarnięciem liczby chromosomów/chromatyd/cząsteczek DNA podczas mejozy Oto zadanie, którego za nic nie mogę zrozumieć:

Podaj, jaką liczbę chromosomów i chromatyd będą mieć jądra potomne po pierwszym i po drugim podziale mejotycznym, jeżeli w komórce macierzystej gamet goryla w profazie I tworzą się 24 biwalenty.

Wiem, jaka jest odpowiedź, ale nie wiem, z czego ona wynika. Jeżeli ktokolwiek byłby w stanie prosto wytłumaczyć zmiany w ilości chromosomów i chromatyd, byłabym niezmiernie wdzięczna!
Awatar użytkownika
AniiChan
Posty: 6
Rejestracja: 30 kwie 2013, o 14:04

Re: Liczba chromosomów/chromatyd (mejoza)

Post autor: AniiChan »

Spróbuję pomóc
Są 24 biwalenty = 48 chromosomów (bo biwalent to są dwa chromosomy czyli razy 2) = 96 chromatyd (bo 1 chromosom pęka na dwie chromatydy czyli znów razy 2)
Po 1 podziale:
W obu komórkach będą po 24 chromosomy = 48 chromatyd ponieważ biwalenty zostały rozerwane i do dwóch przeciwległych biegunów odciągnięte zostały po 24 chromosomy.
I po 2 podziale:
24 chromosomy, każdy podzielony na 2 chromatydy, połączone centromerem. Centromery pękają i do przeciwległych biegunów odciągane są po 24 chromatydy (bo było ich 48). Następnie odtwarzają się chromosomy i ostatecznie mamy 24 chromosomy.
Mam nadzieję, że nic nie pokręciłam
antartkyda
Posty: 5
Rejestracja: 7 kwie 2013, o 12:10

Re: Liczba chromosomów/chromatyd (mejoza)

Post autor: antartkyda »

Aha! dzięki baardzo, teraz wszystko jasne!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości