Spektrofotometria UV-VIS

Forum chemiczne poruszające problemy analizy związków i mieszanin, w szczególności ich jakości, ilości i struktury
maturzystka2009-06
Posty: 7
Rejestracja: 23 sty 2013, o 11:14

Spektrofotometria UV-VIS

Post autor: maturzystka2009-06 »

Hej.

Mam do zrobienia sprawozdanie ze spektrofotometrii UV-VIS, mam dwa zdjęcia z zajęć, są to widma dla Cr(III) i Cr(VI). Nie wiem jak zrobić wykres krzywej kalibracyjnej, ponieważ mam tylko wartość jednego charakterystycznego piku a do tabeli sprawozdania mam wpisać dwie wartości A1 i A2 i z tego policzyć średnią. Skąd mam wsiąść obie te wartości i czy z dwóch wartości można stworzyć krzywą kalibracyjną? Wydawało mi się, że potrzebne jest co najmniej 5 pomiarów.
Moje pytanie brzmi również jak policzyć stężenie Cr (VI).

Będę wdzięczny za każdą pomoc
Załączniki
IMAG0369.jpg
IMAG0368.jpg
img093.jpg
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Spektrofotometria UV-VIS

Post autor: Batha »

mając taką ilość danych proponuję Ci skorzystać z prawa Lamberta-Beera.
maturzystka2009-06
Posty: 7
Rejestracja: 23 sty 2013, o 11:14

Re: Spektrofotometria UV-VIS

Post autor: maturzystka2009-06 »

Znam wzory dla prawa Lamberta-Beera, ale mimo to nie potrafię ich zastosować do tego zadania. Zazwyczaj mieliśmy pomiary dla 5 wzorców, z tego liczyliśmy średnie i robiliśmy krzywe kalibracji, a z tych widm nie wiem jakie dane odczytać i wpisać do tabeli. Poza tym muszę jeszcze zrobić krzywą kalibracji i obliczyć stężenie. A bez tych średnich nie jestem w stanie ani zrobić krzywej ani obliczyć stężenia. Pomóżcie:)
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Spektrofotometria UV-VIS

Post autor: Batha »

Stężenie musisz policzyć? Czyli krótko mówiąc masz tylko długość fali i absorbancję? No to nic nie policzysz. Na pewno doświadczenie zostało poprawnie wykonane?
maturzystka2009-06
Posty: 7
Rejestracja: 23 sty 2013, o 11:14

Re: Spektrofotometria UV-VIS

Post autor: maturzystka2009-06 »

Też mi się wydawalo, że to jest za mała ilość danych żeby policzyć stężenie. Na pewno dobrze wykonane, może prowadzący miał nam wysłać dodatkowe dane, czego niestety nie zrobił:/
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości