Pytanie odnosnie fenolu z hno3

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Gokuu1
Posty: 134
Rejestracja: 18 mar 2013, o 19:14

Pytanie odnosnie fenolu z hno3

Post autor: Gokuu1 »

Mam do przeprowadzenia reakcję fenolu ze stężonym hno3 , i wiem że tam powstają dwa produkty ale do końca nie wiem jakie to sa ,oraz czy muszę tutaj użyć kat h2so4 czy nie ?
scyther94
Posty: 86
Rejestracja: 12 wrz 2009, o 16:09

Re: Pytanie odnosnie fenolu z hno3

Post autor: scyther94 »

Fenol ( a właściwie teraz to już się to nazywa benzenol jeżeli patrzymy na najnowszą maturę) ma wzór C6H5OH. Grupa hydroksylowa jest podstawnikiem pierwszej grupy, czyli kieruje grupę nitrową w pozycję orto i para.
Nie wiem jak z katalizatorem w tym wypadku, ale zawsze daje przy reakcji nitrowania H2SO4(st.) i strzałki w dwie strony.
bierzesz 2C6H5OH + 2HNO3lt-H2SO4(st)
1.jpg
1.jpg (1.61 KiB) Przejrzano 12318 razy
+
1.gif
1.gif (1.9 KiB) Przejrzano 12318 razy
+ 2H2O
Nazwy produktów organicznych to kolejno: p-nitrofenol (p-nitrobenzenol) i o-nitrofenol (o-nitrobenzenol)
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Pytanie odnosnie fenolu z hno3

Post autor: Giardia Lamblia »

Rola katalizatora:
1.png
1.png (9.57 KiB) Przejrzano 12319 razy
W ten sposób tworzy się kation nitroniowy. Wydaje mi się więc, że do każdej reakcji nitrowania związków aromatycznych konieczny jest ten katalizator, który wytworzy nam jony NO2+. Chociaż tutaj opieram się bardziej na swoich własnych przypuszczeniach.
Gokuu1
Posty: 134
Rejestracja: 18 mar 2013, o 19:14

Re: Pytanie odnosnie fenolu z hno3

Post autor: Gokuu1 »

Ja miałem w repetytorium tak , że te reakcje co mi podałeś, to sa wtedy jak hno3 jest rozcieńczony tak ? Bo przynajmniej ja mam tak tutaj napisane , i te reakcje są mi znane , ale nie wiem jak to jest w przypadku gdy hno3 jest stężony właśnie , chyba że to jest na odwrót całkiem , nie wiem już
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Pytanie odnosnie fenolu z hno3

Post autor: DMchemik »

mar2451 pisze:Rola katalizatora.
Sam HNO3 też jest środkiem nitrującym, bo także jest możliwe powstanie jonu nitroniowego w nim. Fenole ze względu na donorowy podstawnik OH są aktywne w reakcji nitrowania, że można je nitrować samym rozcieńczonym kwasem azotowym. Nie jest potrzebny jako katalizaotor silny kwas protonowy. Nitrowanie fenoli zachodzi także w wyniku działania soli metali o charakterze kwasów Lewisa (Fe(NO3)3, Bi(NO3)3 itp.) ale tego akurat nie trzeba wiedzieć na etapie szkoły średniej, jak mniemam.

Natomiast, co bardzo istotne, to nitrowanie jest nieodwracalne, strzałka równowagi nie jest poprawna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości