I co takiego było na Chemii 2013? Wrażenia po

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Slowik
Posty: 133
Rejestracja: 9 sie 2012, o 20:48

Re: I co takiego było na Chemii 2013? Wrażenia po

Post autor: Slowik »

Czy w podpunkcie c zadania 1 poboczna liczba kwantowa musi wynosić 0? Ja wpisałem 1
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: I co takiego było na Chemii 2013? Wrażenia po

Post autor: Giardia Lamblia »

A czy te elektrony leżą na podpowłoce p?

Niestety, tutaj nie ma najmniejszej nawet możliwości, żeby wynik był inny.
qqq
Posty: 10
Rejestracja: 21 maja 2013, o 09:47

Re: I co takiego było na Chemii 2013? Wrażenia po

Post autor: qqq »

Jeszcze jedno pytanie: czy mozna uzyc slowa reakcja egzoergiczna zamiast egzoenergetyczna/egzotermiczna?

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: I co takiego było na Chemii 2013? Wrażenia po

Post autor: Giardia Lamblia »

Teoretycznie powinno być dopuszczalne tylko nazwanie jej egzotermiczną (pytają konkretnie - o efekt cieplny, nie energetyczny), ale najprawdopodobniej wszystko, co będzie zaczynać się na egzo- i ma sens będzie ok.
Awatar użytkownika
gej
Posty: 178
Rejestracja: 9 sie 2012, o 13:30

Re: I co takiego było na Chemii 2013? Wrażenia po

Post autor: gej »

ciepło jest formą energii, efekt cieplny jest więc efektem energetycznym, oba warianty OK
qqq
Posty: 10
Rejestracja: 21 maja 2013, o 09:47

Re: I co takiego było na Chemii 2013? Wrażenia po

Post autor: qqq »

czyli moja odpowiedz ma raczej sens?:D

Awatar użytkownika
gej
Posty: 178
Rejestracja: 9 sie 2012, o 13:30

Re: I co takiego było na Chemii 2013? Wrażenia po

Post autor: gej »

a właściwie istnieje różnica między egzoergiczna a egzoenergetyczna?
ymk

Re: I co takiego było na Chemii 2013? Wrażenia po

Post autor: ymk »

gej pisze:a właściwie istnieje różnica między egzoergiczna a egzoenergetyczna?
nie, to chyba kwestia przełożenia terminu, w angielskiej terminologii mają jeden termin, z tego co pamiętam
a nie, mają oba, ale drugi wychodzi z użycia
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

[Link] I co takiego było na Chemii 2013? Wrażenia po

Post autor: Giardia Lamblia »

Efekt cieplny będzie efektem energetycznym, ale efekt energetyczny nie musi być efektem cieplnym. Czepiam się, ale nawet adamantan gdzieś pisał, że powinno być egzotermiczna, a nie -energetyczna. No ale, najprawdopodobniej, obie wersje są akceptowalne na maturze.

O, tutaj:
nieoficjalne-odpowiedzi-by-adamantan-od ... tm#p647586
Awatar użytkownika
gej
Posty: 178
Rejestracja: 9 sie 2012, o 13:30

Re: I co takiego było na Chemii 2013? Wrażenia po

Post autor: gej »

OBIE są OK, nic nowego nie dodałeś, a raczej powtórzyłeś moje słowa
pisząc egzoenergetyczna piszemy ogólniej, ale jest to prawdą tylko niech nie padnie teraz argumentacja typu cyklobutan- dobrze, cykloalkan zbyt ogólnie
ymk

Re: I co takiego było na Chemii 2013? Wrażenia po

Post autor: ymk »

mar2451 pisze:Efekt cieplny będzie efektem energetycznym, ale efekt energetyczny nie musi być efektem cieplnym. Czepiam się, ale nawet adamantan gdzieś pisał, że powinno być egzotermiczna, a nie -energetyczna. No ale, najprawdopodobniej, obie wersje są akceptowalne na maturze
ale i tak zaliczą, bo życie jest piękne.
wiem, że to nie ten dział, ale czy ktoś był na Wielkim Gatsbym? Chce się ruszyć z domu i nie wiem czy jest dobry.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: I co takiego było na Chemii 2013? Wrażenia po

Post autor: Giardia Lamblia »

Nie powtórzyłem, tylko uzupełniłem o to, co było istotne, więc tak, dodałem coś nowego.
a) Na podstawie powyższego opisu określ typ reakcji 1. i typ reakcji 2. ze względu na ich efekt cieplny.
Nie wiem za bardzo tylko po co ta rozmowa. Wiem, że obie mogą być OK wg CKE, ale w rzeczywistości, jeżeli chciałoby się być czepliwym, to obie nie musiałyby być OK. Jeszcze raz odsyłam do wypowiedzi adamantana.
ymk

Re: I co takiego było na Chemii 2013? Wrażenia po

Post autor: ymk »

mar2451 pisze:Nie powtórzyłem, tylko uzupełniłem o to, co było istotne, więc tak, dodałem coś nowego.
a) Na podstawie powyższego opisu określ typ reakcji 1. i typ reakcji 2. ze względu na ich efekt cieplny.
Nie wiem za bardzo tylko po co ta rozmowa. Wiem, że obie mogą być OK wg CKE, ale w rzeczywistości, jeżeli chciałoby się być czepliwym, to obie nie musiałyby być OK. Jeszcze raz odsyłam do wypowiedzi adamantana.
zgadzam się- poza tym tyle mówi się o tym że nie są to synonimiczne terminy, że nie jest to czepianie się. to jak, ktoś był na tym filmie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości