Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Jannx
Posty: 368
Rejestracja: 12 sty 2011, o 16:15

[Link] Odpłatność

Post autor: Jannx »

randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

No ale costam z tego wynika:
Trybunał dopuścił zatem wprowadzenie przez ustawodawcę rozwiązań: ograniczających możliwość kilkukrotnego podejmowania studiów w ramach uprawnienia do nauki na pierwszym kierunku oraz przewidujących wyższe wymagania dla studentów kształcących się na drugim lub kolejnych kierunkach, z zastrzeżeniem jednak, że ustalony poziom wymagań nie spowoduje, iż brak odpłatności za studia stanie się rodzajem nagrody za uzyskiwane osiągnięcia.
Dla osob poprawiajacych zeby sie dostac na lek szczegolne znaczenie ma to podkreslone zdanie. No i teraz czekamy, zapewne miesiacami, na projekt nowelizacji.
Jannx
Posty: 368
Rejestracja: 12 sty 2011, o 16:15

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: Jannx »

Trybunał Konstytucyjny zastrzegł, że korzystanie z prawa do nauki w uczelniach publicznych na zasadzie nieodpłatności wymaga od jego beneficjentów poważnego podejścia. Nie można zaakceptować coraz częściej występującej w tym obszarze postawy roszczeniowej, w świetle której uczelnia publiczna powinna zagwarantować studentom maksimum świadczeń w najbardziej dogodnej dla nich formie, nawet w sytuacji niewystarczającej aktywności i niewielkiego wysiłku z ich strony lub wręcz nierealizowania przez nich podstawowych obowiązków związanych ze studiowaniem. Takie podejście nie zasługuje na ochronę w kontekście zasady proporcjonalności. Nie ulega wszak wątpliwości, że student lekceważący obowiązek uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych lub czynienia wymaganych postępów w nauce nadużywa uprawnienia wynikającego z ustawy zasadniczej, a brak właściwej reakcji na taką sytuację prowadzi do naruszenia praw innych podmiotów. W wypadku podejmowania studiów na drugim lub kolejnych kierunkach można przy tym oczekiwać od studentów szczególnie przemyślanych decyzji.
Mnie szczególnie to ciekawi. Bo poniekąd ustawa miała też zapobiec studiowaniu tylko dla zniżek. Pełno ludzi olewało studia a zniżki były. Coś czuje że tak tego nie zostawią
Awatar użytkownika
larissa90
Posty: 299
Rejestracja: 27 maja 2014, o 20:03

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: larissa90 »

randomlogin pisze:Trybunał dopuścił zatem wprowadzenie przez ustawodawcę rozwiązań: ograniczających możliwość kilkukrotnego podejmowania studiów w ramach uprawnienia do nauki na pierwszym kierunku
No to ładnie, teraz zrobią tak, że jesli ktoś studiował już stacjonarnie , bez względu na to czy skończył studia, czy je przerwał, czy go wywalili, następne będzie mógł podjać tylko w formie niestacjonarnej.
To nas TK nieźle załatwił, a dobrze mówia nie ruszaj g zeby nie smierdziało, to wszystko było za piękne. Mam nadzieję ze uda mi się jescze przed tym wszystkim uciec i dostać sie w tym roku, bo jak w przyszłym cos takiego wprowadzą to mam po studiach, a po medycynie to już na pewno. Teraz musiałabym zapłacić za 2 góra 3 semestry, a moze nawet jak obecnie twierdzi ministerstwo wcale nie musiałabym płacić, a jak coś takiego wprowadzą to zapłace za całe studia, a raczej nie zapłace, bo mnie na to nigdy nie bedzie stać.
Awatar użytkownika
paaula
Posty: 1673
Rejestracja: 18 sty 2009, o 21:01

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: paaula »

dobra, czyli mogę jednak zdawać spokojnie egzaminy i zmieniać kierunek studiów czy nie bo będę płacić? jak to w końcu jest
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Kurcze, tak trudno chociaz kawalek watku przeczytac?
Jesli mialabys za cos placic teraz, w najblizszym roku, to bedziesz placic, chyba ze parlament sie pospieszy z nowelizacja.
Jesli mialabys placic dopiero pozniej, to najpewniej nie bedziesz, ale krysztalowej kuli nikt nie ma i co we wspomnianej nowelizacji bedzie tez nikt nie wie na pewno.
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: avis »

teoretycznie tzn. na dzień dzisiejszy jeżeli otrzymałaś decyzję przyjęcia na obecne studia przed 30.09.12 to obecne studia się nie liczą tak jakby były zerowe
jeżeli po tej dacie to będziesz płaciła za zużyte ects
tyle w teorii a jak bd w praktyce tego nikt nie wie
No to ładnie, teraz zrobią tak, że jesli ktoś studiował już stacjonarnie , bez względu na to czy skończył studia, czy je przerwał, czy go wywalili, następne będzie mógł podjać tylko w formie niestacjonarnej.
zmieni się to jeszcze co najmniej 100 razy
asdfgasdg
Posty: 123
Rejestracja: 22 mar 2014, o 06:53

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: asdfgasdg »

TK-Oplaty-za-drugi-kierunek-studiow-niezgodne-z-konstytucja

Okayy, mam pytanie.
Rozpoczełam w roku 2013/2014 studia, na kierunku lekarskim (dostałałam się w lipcu, pismo z decyzją też w lipcu).
Gdybym chciała w 2015 w październiku zacząć kolejny kierunek studiów (mam pewne marzenia, ale zobaczymy czy coś wyjdzie i czy dało by się to pogodzić, będę wtedy na 3 roku), to czy musiałabym płacić za ten drugi kierunek?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Kurcze, czy zamiastgtisac< posta nie latwiej przeczytac kilka?
To kiedy dokladnie sie dostalas nie ma znaczenia w twojej sytuacji.
Poza tym - niie wiedomo. Nikt nie wie jakie beda wtedy zasady. Chociaz w sumie nie - idz zapytaj Tuska co planuje, to moze sie dowiesz. Moze. Bo tak szczerze mowiac to mysle, ze nawet on jeszcze nie ma pomyslu co planuje zrobic z ta sytuacja.
Pewnie nie zaplacisz, ale to nie znaczy jeszcze, ze zadnych innych klod nie bedzie. Wiec zycia sobie wokol tego zalozenia raczej nie ukladaj.

BTW laczenie leku z psychologia jest slabe.
Laczenie leku ze stoma jest sensowne tylko w jednej sytuacji, ale to bedzie rok za pozno na to, zeby to zrobic optymalne.
To tak starajac sie zgadnac co mozesz planowac.
asdfgasdg
Posty: 123
Rejestracja: 22 mar 2014, o 06:53

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: asdfgasdg »

randomlogin, taak druga opcja
randomlogin pisze: Laczenie leku ze stoma jest sensowne tylko w jednej sytuacji, ale to bedzie rok za pozno na to, zeby to zrobic optymalne.
To tak starajac sie zgadnac co mozesz planowac.
Radzisz zacząć stomę teraz w pazdzierniku?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

W kontekscie nadchodzacych zmian w tej ustawie - szczerze nie wiem. Z jednej strony teraz jeszcze drugi kierunek bedzie platny, z drugiej pierwszy rok i tak i tak nie jest, a potem bedzie ona zmieniona i przestaje obowiazywac. No ale nie wiemy co zaproponuja zamiast tego. I kogo bedzie obejmowac. Pewnie ciebie nie, wiec z jednej strony pojscie teraz jest najlepsza opcja - ale jednak ryzykowna w razie gdyby komus za przeproszeniem odbilo.
asdfgasdg
Posty: 123
Rejestracja: 22 mar 2014, o 06:53

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: asdfgasdg »

randomlogin, okaay, dziekuje.
Awatar użytkownika
paaula
Posty: 1673
Rejestracja: 18 sty 2009, o 21:01

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: paaula »

randomlogin, Czytam posty na bieżąco, po prostu za 2 tygodnie za egzaminy, a ja cały rok myśle tylko o tym że jak je zdam to będę musiała potem płacić te kilkanaście tysięcy, bo mam w planach iść na lekarski ale jeszcze nie wiem jak to wyjdzie
Jeżeli chcą znieść ta ustawę dopeiro od przyszłego roku to chyba nie będziemy tym nieszczesnym roccznikiem z płatnymi ects
Na razie chyba już to oleję i zdam wszystkobo wrzesień nie brzmi ciekawie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości