Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: _włóczykij »

Tylko te darmowe kierunki dotyczą osób, które zaczną studia od 2014/2015 roku.

Osoby, które tak jak ja np. zaczęły studia od 2012/2013 roku musza płacic za zużyte pkt ECTS, tylko pytanie, czy przy podjęciu drugiego kiernku na wejściu muszą zapłacić, czy POTEM?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

.nie do konca rozumiem calosc tego co napisalas, ale akurat ostatnie pytanie jest proste - za zuzyte ECTSy placi sie na koniec. Koniec ktory teraz w wiekszosci wypadkow bedzie wystawal juz poza 30 wrzesnia 2015.
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: avis »

Tylko te darmowe kierunki dotyczą osób, które zaczną studia od 2014/2015 roku.

Osoby, które tak jak ja np. zaczęły studia od 2012/2013 roku musza płacic za zużyte pkt ECTS, tylko pytanie, czy przy podjęciu drugiego kiernku na wejściu muszą zapłacić, czy POTEM?
to zależy kiedy się dostałaś wg najnowszej interpretacji mnisw jeżeli dostałas decyzję przyjęcia na studia do 30.09.12 to twój obecny kierunek się nie liczy, dotyczy os przyjętych w październiku 2012 lub na rok 13/14

ta data nie jest bez znaczenia już w tamtym roku asystenci na zajęciach mówili że może naszemu rocznikowi się fuksnie, to samo twierdziło niektóre uczelnie np UMŁ babka w rekrutacji do końca się upierała przy tej dacie._
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Tak, to juz w ogole - nawet nie zauwazylem, skupilem sie na tej granicy 2015. Wiec potencjalnie placacych naprawde zostaje maly odsetek - w koncu nawet ci, ktorzy pojda teraz na drugi kierunek rownolegly np pierwszy rok by mieli za darmo. Osoby ktore zaczely dwa kierunki rownoczesnie w 2013? Naprawde niewiele sytuacji do glowy przychodzi.
ComSci
Posty: 2
Rejestracja: 6 cze 2014, o 21:42

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: ComSci »

MNiSW chyba chce to wszystko jak najszybciej wyjaśnić
Ministerstwo Nauki zwróciło się do Trybunału Konstytucyjnego o pilne przeslanie pisemnego uzasadnienie wyroku w sprawie studiów na II kierunku
jablko
Posty: 41
Rejestracja: 10 cze 2014, o 12:41

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: jablko »

Część uczelni, po wyroku TK, rezygnuje z opłat za drugi kierunek

Choć Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opłaty za drugi kierunek studiów mogą być utrzymane do końca września 2015 r., niektóre uczelnie już w najbliższym roku akademickim z tych opłat zrezygnują. Resort nauki potwierdza, że to zgodne z prawem.
Na razie o tym, że w roku 2014/2015 opłaty za drugi kierunek studiów stacjonarnych nie będą pobierane, zdecydowały Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Szczeciński. Kwestia pobierania opłat od studentów leży w gestii uczelni. Jest to bowiem przejawem autonomii szkół wyższych. Dlatego władze uczelni mogły podjąć takiego rodzaju decyzję - poinformował PAP rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Łukasz Szelecki.

Niewykluczone że z opłat rezygnować będą kolejne uczelnie. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego decyzję w tej sprawie podjąć mają pod koniec czerwca. Krakowska uczelnia chce, by sprawą zajęli się przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

5 czerwca Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów za niezgodne z konstytucją. Studia stacjonarne, zdaniem TK, należą do zakresu podstawowej działalności publicznych szkół wyższych i powinny być bezpłatne. Zakwestionowane przez TK przepisy stracić mają moc dopiero 30 września 2015 r., chyba że wcześniej wejdą w życie przepisy nowe.

"W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego należy pilnie zmienić przepisy aktualnie nowelizowanej ustawy prawo o szkolnictwie wyższym, procedowanej obecnie w komisji sejmowej, tak żeby od 1 października student nie musiał płacić za drugi kierunek - wyjaśnił w przesłanym PAP komentarzu przewodniczący KRASP prof. Wiesław Banyś. Nie mamy wątpliwości co do tego, że pilna zmiana aktualnie obowiązujących przepisów, tak żeby przepisy prawa dostosowane były do sentencji TK od 1 października 2014, jest absolutnie niezbędna - dodał.

Jak poinformowano w komunikacie na stronie Uniwersytetu Warszawskiego, władze tej uczelni zdecydowały o rezygnacji z pobierania opłat za drugi kierunek studiów oraz za przekroczenie limitu punktów ECTS. Opłaty nie będą pobierane w roku 2014/2015".

Rektor UW dr hab. Marcin Pałys uzasadnił tę decyzję następująco: osobom ambitnym chcemy dać szansę uczestniczenia we wszystkich zajęciach, poszerzających ich wiedzę i umiejętności".

Również władze Uniwersytetu Szczecińskiego odstąpiły od pobierania opłat za drugi i kolejny kierunek studiów stacjonarnych w roku akademickim 2014/2015. Decyzja ta dotyczyć będzie zarówno kandydatów na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2014/15, którzy wezmą udział w nadchodzącej rekrutacji, jak i studentów, którzy rozpoczęli naukę na drugim lub kolejnym kierunków studiów na mocy decyzji wydanej po 1 października 2012 roku - zaznaczono w komunikacie US.

Rzecznik UJ Adrian Ochalik podał, że 25 czerwca głosowana będzie uchwała o zniesieniu opłat za drugi kierunek studiów dla wszystkich uczących się na uniwersytecie w trwającym roku akademickim 2013/14 a także w przyszłym 2014/15.

UJ chce też poddać pod obrady KRASP uchwałę, w której wszystkie uczelnie - podobnie jak Uniwersytet Jagielloński - zobowiążą się do wprowadzenia w swoich wewnętrznych regulacjach uchwał w sprawie zwolnienia z opłat za drugi i kolejny kierunek studiów stacjonarnych w uczelni publicznej oraz za korzystanie z zajęć poza dodatkowym limitem punktów ECTS na zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny zasadach.

Z kolei rzecznik Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska-Derkacz powiedziała PAP: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest, ale stare przepisy nadal obowiązują. Musimy jeszcze czekać na zmianę ustawy. Jak już taka zmiana będzie, to oczywiście w jak najszybszym terminie dostosujemy się do nowych zapisów prawa".

Decyzja o zwolnieniu z opłat nie zapadła też jeszcze na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie. Senat, który mógłby podjąć taką decyzję zbierze się w ostatnią środę czerwca. U nas takich ustaleń nie ma, ale to nie oznacza, że się nie pojawią - zaznaczyła Aneta Adamska z biura prasowego UMCS. Jej zdaniem, w praktyce studenci najprawdopodobniej nie będą aplikować na drugi kierunek w najbliższej rekrutacji. Przeczekają ten rok, by móc otrzymywać kształcenie za darmo.

Sprawa jest obecnie analizowana również na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Władze uczelni konsultują ją z radcami prawnymi. Na tę chwilę jest zatem zbyt wcześnie, by mówić o konkretnych decyzjach - poinformowała PAP Agnieszka Książkiewicz z biura prasowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nieco inaczej kwestia odpłatności za drugi kierunek wygląda na politechnikach. U nas nie było tego problemu, bo studia politechniczne wymagają dyscypliny, regularnego uczestnictwa w laboratoriach. W związku z tym było bardzo niewielu studentów, którzy studiowali u nas na drugim kierunku. Problemu odpłatności też w zasadzie nie było. Nawet jeśli ktoś studiował na drugim kierunku, to mieścił się w darmowych 10 proc. - powiedziała rzecznik Politechniki Warszawskiej Ewa Chybińska.

Podobnie sprawa wygląda na Politechnice Wrocławskiej, na której w roku akademickim 2013/2014 na drugim kierunku studiowało zaledwie pięć osób. Skoro zapadła decyzja Trybunału, że zapis jest niezgodny z konstytucją, to prawdopodobnie tych opłat i tak nie będziemy pobierali. Natomiast oficjalnej decyzji nie mamy. Trzeba poczekać na decyzję rektora i senatu uczelni - wyjaśnił PAP rzecznik PWr Andrzej Charytoniuk.

Nad jeszcze innym rozwiązaniem pracują władze Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Studenci będą mogli składać podania z prośbą o zwolnienie z opłaty za drugi kierunek studiów. My do tych próśb będziemy się przychylać - powiedział PAP rzecznik uczelni Bartosz Dembiński. Na początku lipca propozycję takiego rozwiązania rozpatrzy senat uczelni.

Konstytucjonalista dr Ryszard Balicki z Uniwersytetu Wrocławskiego powiedział PAP, że zgodnie z ustawą z 2011 r., uczelnia może, ale nie musi, pobierać od studentów opłaty za drugi kierunek studiów i za dodatkowe zajęcia. Z punktu widzenia litery prawa - treści ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym - nie ma przeszkód, by uczelnia sama zrezygnowała z pobierania takich opłat - podkreślił konstytucjonalista.

Dr Balicki dodał, że decyzje UW i US są zgodne z logiką prawa. Mamy pewność, że przepis jest niekonstytucyjny, a norma obowiązuje tylko z powodów formalnych - komentował. Przyznał, że decyzja taka mieści się w autonomii uczelni". Uczelnia kształtuje swoją ofertę. Teraz w związku z demografią liczba kandydatów na studia jest ograniczona. Przedstawianie pewnych propozycji, dawanie możliwości poszerzania wykształcenia, jest zgodne z logiką kształtowania jak najlepszej oferty uczelni - zaznaczył.

Nad nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, w której zawarte są przepisy o opłatach za drugi kierunek studiów, trwają teraz prace w Sejmie. Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży przyjęła na razie rozwiązania zaproponowane w projekcie rządowym jeszcze przed orzeczeniem TK. Drugie czytanie projektu nowelizacji ma się odbyć podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

Resort nauki z konkretną decyzją o tym, jak zmienić przepisy, czeka na pisemne uzasadnienie wyroku TK. Po zapoznaniu się z uzasadnieniem będziemy wprowadzali zmiany tak, by zaczęły szybko obowiązywać - komentowała po orzeczeniu TK minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. Przyznała jednak, że studenci, którzy rozpoczynają obecnie studia na drugim kierunku studiów, jeszcze przez rok będą płacić".

PAP - Nauka w Polsce

Źródło - naukawpolsce.pap.pl
Awatar użytkownika
pherenike
Posty: 235
Rejestracja: 6 cze 2014, o 14:21

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: pherenike »

Hej, mam prośbę do osób które dostały oficjalną odpowiedź od ministerstwa w sprawie bezpłatności drugiego kierunku zaczętego przed wrześniem 2012 - czy moglibyście mi wytłumaczyć jaką drogą otrzymaliście taką odpowiedź - tzn. gdzie i co i do kogo napisaliście?

Kończę właśnie licencjat z dietetyki, który zaczęłam w 2011 i rozważam rozpoczęcie studiów magisterskich i nie przydałoby mi się mieć coś takiego dla pań z dziekanatu .
Awatar użytkownika
pherenike
Posty: 235
Rejestracja: 6 cze 2014, o 14:21

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: pherenike »

I jeszcze pytanie czy ktoś może poruszał tą kwestie z dziekanatem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie?
muszkowapanna
Posty: 2
Rejestracja: 22 mar 2014, o 21:08

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: muszkowapanna »

Pogubiłam się w tym wszystkim słuchajcie, czy jeśli w tym roku akademickim 2014/2015 podejmę studia np. na pielęgniarstwie, ale nie podejdę do sesji letniej i przeniosę się w przyszłym roku na lekarski, to będę musiała płacić za ostatni semestr lekarskiego?
Czy po prostu jeśli będę studiować pielęgniarstwo rok, to nie będę nic płacić za ostatni rok lekarskiego?
uff
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

To juz beda nowe zasady, ktorych jeszcze nie ma - wiec nie wiemy JAKIE one beda. Przy obecnych zasadach i tym jak to teraz opisalas bys nie placila najpewniej (bo 30 ECTS) - ale tych zasad juz nie bedzie. W kazdym razie duza szansa, ze nie zaplacisz, bo cokolwiek uchwala to uchwala na tyle pozno, ze cie nie obejmie - ale tego nikt nie wie i reki sobie uciac nie da.
Mi-lu
Posty: 23
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:55

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: Mi-lu »

Jak to w końcu wygląda z tym płaceniem. Jeśli w nowym roku akademickim 2014/2015 zrezygnuje z jednych studiów jednolitych magisterskich i zacznę inne jednolit po zaliczeniu tylko dwóch semestrów, to płace tylko za te dwa semestry, za całe studia, czy jest szansa że mi się upiecze?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Najpewniej za nic nie zaplacisz. Masz nawet na tej stronie tego watku to napisane.
EDIT: a jesli, to wedlug starych zasad za semestr.
Mi-lu
Posty: 23
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:55

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: Mi-lu »

randomlogin, dzięki i przepraszam za zaśmiecanie tematu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post