zabrze vs katowice - prosze o pomoc ;)

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
aprilart
Posty: 64
Rejestracja: 3 lut 2013, o 20:03

zabrze vs katowice - prosze o pomoc ;)

Post autor: aprilart »

moglby ktos doradzic jak to jest ze studiowaniem w katowicach vs zabrzu?
ogolnie wiem ze w zabrzu milsza atmosfera, w katowicach mordor (choc to oczywiscie zalezy od osoby, znam takie ktore nie uwazaja ze katowice sa takie zle ), jesli ktos ma jakies konkretniejsze informacje bylabym wdzieczna (szczegolnie chodzi mi o pierwszy i drugi rok)

aai czy jest to prawda ze poziom jest nizszy w zabrzu a jak zaczna sie kliniki to rowniez katowice lepiej wypadaja? czym to jest spowodowane?

i najwazniejsze w sumie- otworzyli w zeszlym roku centrum symulacji w katowicach, studenci z zabrza nie korzystaja z niego rozumiem? i jesli chodzi o 1szy, 2gi rok- jak duzo zajec w katowicach jest gdzie to centrum symulacji jest uzywane? czy to raczej od 3roku sie je uzywa?

nie moge sie zdecydowac gdzie aplikowac, choc wszystko wskazuje na zabrze, bo atmosfera studiowania jest dla mnie dosc wazna tylko wlasnie to centrum symulacji sie swietne wydaje

i ostatnie- czy ktos probowal sie przeniesc z zabrza/kato? (ogolnie skoro to jest jedna uczelnia to nie jest tak ze np w zabrzu mogliby pozwolic na przeniesienie a w katowicach nie?). jestem z Poznania, a na pewno nie starczy mi punktow i bede poprawiac mature, ale nie chce roku w tyl i dlatego po roku czy dwoch (zalezy kiedy mozna sie przeniesc) zalezaloby mi zeby do pnia sie przeniesc wlasnie

bardzo bylabym wdzieczna za informacje
Awatar użytkownika
Izuzet
Posty: 917
Rejestracja: 5 wrz 2009, o 13:28

Re: zabrze vs katowice - prosze o pomoc ;)

Post autor: Izuzet »

Ja jestem dziecko przeniesione z Kato do Zabrza, więc się da.

Wcale w Zabrzu poziom nie jest niższy. Co za bzdura kolejna o ŚUMie.

Centrum Symulacji używa się od roku 3 i wyżej. Wszyscy z niego korzystają, pierwsze 2 lata nie ma tam co robić.
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: zabrze vs katowice - prosze o pomoc ;)

Post autor: avis »

Też wiele razy słyszałam że w zabrzu jest niski poziom.
Sama tam co prawda nie studiuje,ale mam 2 znajomych którzy są na leku na Sumie jeden w Zabrzu drugi w Kato na tym samym roku,

kolega w Zabrzu wieczorne piątki spędza z biofizyką(żeby tylko piątki)
w kato biofizyka to formalność w sosn z resztą też.
W Zabrzu anatomii uczy się z bochenka, co jest dziwne bo podobno odchodzi się od tej książki, widocznie ma nadgorliwego asystenta.
W Kato drugi kolega cały rok jedzie na skawinie o bochenku tylko słyszał, najprawdopodobniej będzie miał zwolniene z anatomii.
Łacina tu nie jestem pewna ale kolega z Kato mówi że oni nie mają, co by było trochę dziwne dlaczego Zabrz ma łacine a Kato nie tym bardziej że to ta sama uczelnia, po zatym od tego roku uczelnie wycofały łacinę.

Widzisz sama ze poziom zależy głównie od prowadzącego a nie strichte od uczelni a także samego siebie nikt do głowy wiedzy łopatą Ci nie wbije.
Faktem jest ze w kato ludzie z reguły lepiej piszą LEP, Kato wychodzi z założenia że jak przerobisz sobie każdy rok 2 razy będziesz lepszym lekarzem.
Awatar użytkownika
atasteofhoney
Posty: 45
Rejestracja: 26 paź 2011, o 05:14

Re: zabrze vs katowice - prosze o pomoc ;)

Post autor: atasteofhoney »

Myślę, że co do porównywania Katowic z Zabrzem nikt raczej nie powinien się wypowiadać bo nie ma porównania. Nie wiadomo jak sprawdzić gdzie jest wyższy, a gdzie niższy poziom - zależy Ci to się uczysz i dobrze kończysz, obojętnie na jakiej uczelni czy tam wydziale jesteś. A tak to każdy będzie bronił swojego.
Izuzet pisze: Centrum Symulacji używa się od roku 3 i wyżej. Wszyscy z niego korzystają, pierwsze 2 lata nie ma tam co robić.
A gdzież tam. Kolejny przykład.
Pierwszy rok - nie wiem.
Osobiście uważam, że Centrum Symulacji to super sprawa. Jestem na drugim roku i już teraz chcą nam pokazać jak najwięcej. Przy ALSach i BLSach korzystaliśmy z fantomów, które nie dość, że mają tętno, oddech normalny, charczący, podłączone do defibrylatora wykazują rytmy serca jakie tam sobie prowadzący zażyczy, to jeszcze gadają. Intubowaliśmy dorosłych, noworodki.
A dalej podobno wynajdują coraz lepsze ciekawostki
Może gdzie indziej też tak jest, w każdym bądź razie to serio fajna sprawa


Co do Mordoru. Cudów tutaj nie ma, miejsce stare i brzydkie, większość klnie na co popadnie, często mają co do tego całkiem dobre powody. Ale trzeba pamiętać, ze dużo zależy od nastawienia - chcesz Mordor, będziesz go miała. A jeżeli będziesz chciała gdzieś tam spojrzeć i na te przyjemniejsze strony, może i uznasz, że nie ma aż tak źle :p
Awatar użytkownika
lionn5
Posty: 27
Rejestracja: 27 maja 2013, o 12:25

Re: zabrze vs katowice - prosze o pomoc ;)

Post autor: lionn5 »

atasteofhoney pisze: Przy ALSach i BLSach korzystaliśmy z fantomów, które nie dość, że mają tętno, oddech normalny, charczący, podłączone do defibrylatora wykazują rytmy serca jakie tam sobie prowadzący zażyczy, to jeszcze gadają. Intubowaliśmy dorosłych, noworodki.
Cool! Ciekawe czy te bardziej zaawansowane mają opcję tryskania płynami
Awatar użytkownika
Karolajn18
Posty: 616
Rejestracja: 24 sty 2010, o 20:08

Re: zabrze vs katowice - prosze o pomoc ;)

Post autor: Karolajn18 »

Ja bym wybrała Katowice, bo to fajniejsze miasto (przede wszystkim to MIASTO, a nie to, co Zabrze). Sama nauka to nie wszystko - fajnie czasem gdzies wyjsc wieczorem ze znajomymi, czy cos porobić. W Zabrzu nie ma co robić, tym bardziej jak sie mieszka na peryferiach (gdzie znajduje się uczelnia), a z komunikacją też jest ciężko.
Jeśli chodzi o poziom to nie wiem jak to jest. Z tego centrum korzystają też studenci z Zabrza (na 1 roku już). I mimo, że nie studiuje w Katowicach to myślę, że nie nalezy wierzyć wszystkim plotkom o mordorze".
myniula
Posty: 502
Rejestracja: 8 lip 2010, o 20:28

Re: zabrze vs katowice - prosze o pomoc ;)

Post autor: myniula »

No dokładnie, trzeba z przymrużeniem oka traktować to co się słyszy na temat obu wydziałów. Ja mogę powiedzieć po trzech latach w Zabrzu tyle: naprawdę nie ma co tutaj robić, biofizykę da się przeżyć, przemęczyć a później zapomnieć, co do poziomu, nie mogę porównywać bo w kato nigdy nie byłam, ale nie jest najgorzej, chociaz zawsze mogłoby być lepiej, zasada na kazdej uczelni jest prosta: jak Ci sie chce to mozesz dowiedziec się sporo i skorzystac z zajęć ile się tylko da, jak Ci sie nie chce to też jakos przezyjesz. co do atmosfery, jest rzeczywiscie klimatycznie.
aprilart
Posty: 64
Rejestracja: 3 lut 2013, o 20:03

Re: zabrze vs katowice - prosze o pomoc ;)

Post autor: aprilart »

Dzieki takie dwa pytania

-Czyli w Zabrzu studenci 1go roku dojezdzaja do centrum symulacji? a pozniej od 2 i 3 korzystaja z niego tak samo jak studenci z Katowic? wydawalo mi sie ze to troche daleko jest zeby z Zabrza do Katowic jezdzic

- Kato wychodzi z założenia że jak przerobisz sobie każdy rok 2 razy będziesz lepszym lekarzem."- w sensie ze w Katowicach jest lawiej czegos nie zdac i czesto sie powtarza rok /

Dzieki!
myniula
Posty: 502
Rejestracja: 8 lip 2010, o 20:28

Re: zabrze vs katowice - prosze o pomoc ;)

Post autor: myniula »

nie wiem dokładnie jak to wygląda od 1szego roku, my na 3cim nie byliśmy tam ani razu a w planie dla IV roku widzę, że mieli jedne 4h zajęcia z chirurgii. Wydaje mi się, że nie ma co liczyć na regularne korzystanie ] raz, że dojazd a dwa no nie wiem, odwieczna walka wydziałów czy whatever
Awatar użytkownika
Karolajn18
Posty: 616
Rejestracja: 24 sty 2010, o 20:08

Re: zabrze vs katowice - prosze o pomoc ;)

Post autor: Karolajn18 »

aprilart, z tego co kojarze to lekarski z zabrza ma w centrum symulacji zajęcia raz na jakiś czas, a nie codziennie. Ale lepiej by było spytać kogoś z leku.
A jeśli chodzi o dojazdy - to lepiej się do tego przyzwyczajać na śum
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: zabrze vs katowice - prosze o pomoc ;)

Post autor: avis »

1 cały czas muszą dojeżdżać bo CS jest w Kato a uczelnia ma siedzibę w zabrzu

2 - Kato wychodzi z założenia że jak przerobisz sobie każdy rok 2 razy będziesz lepszym lekarzem."

Generalnie to powiedzenie było trochę sarkastyczne z mojej strony.

Katowice zdobyły przydomek Mordor po na 1 i 2 roku dużo osób odpada,
na 3 roku są kliniki, mniejsze grupy stąd ten przesiew.
W tamtym roku przed sesją( podobno bo nie wiadomo czy to do końca prawda) zrezygnowało ok 70 osób , drugie tyle odpada dalej.
Nie mniej jednak większość osób samo rezygnuje bo nie wytrzymują psychicznie a nie zostali wyrzuceni.
Jak zawalisz kolosa to masz 2 terminy poprawkowe, czasem nawet więcej jak się dogadasz z asystentem, a u niektórych zdajesz aż do bólu.
Studia to nie liceum że się miało same piątki, 3 od 70%, dużo zależy od humoru asystenta i jego widzimisie ( czasem mam wrażenie że więcej niż od samej wiedzy ), nie może być tak że wszyscy zdają za I razem, bo wtedy asystenci dostają opieprz od góry że kolosy były za łatwe albo jak zbyt dużo osób napisze dobrze to tez jest źle.
Ktoś musi być uwalony dla zasady tak były jest i będzie.
Generalnie jeśli ktoś się uczy i nie poddaje łatwo to zostaje i tak jest na każdej uczelni nie tylko na sumie.
aprilart
Posty: 64
Rejestracja: 3 lut 2013, o 20:03

Re: zabrze vs katowice - prosze o pomoc ;)

Post autor: aprilart »

No wlasnie tak sie zastanawiam czy to jest prawda ze musza az tyle osob wyrzucic? czy to niewiele z prawda ma wspolnego xd

Tak pytam tez, bo najprawdopodobniej dostane sie do Katowic (troche mnie stres zjadl na maturze), ale i tak do Poznania po 1 czy 2 roku chce ostatecznie sie przeniesc (tak wiem ze to nie zawsze takie oczywiste:P), a ze patrza na srednia, to sie zastanawiam czy to prawda ze latwiej zdobyc lepsze oceny w Zabrzu niz Katowicach? czy poprostu na jednej uczelni ciezej jest z jednego przedmiotu, na drugiej z innego i tak naprawde to sie wyrownuje?

Ciagna mnie te Katowice, centrum symulacji, lepsze zaplecze naukowe itd. Jesli jednak to mi utrudni przeniesienie do Poznania (ciezka atmosfera, umiesz nie zdajesz, z podobna wiedza spokojnie zdasz w Zabrzu) to zaaplikuje jednak do Zabrza

A ze studia to nie liceum to wiem, skonczylam juz jedne studia i wiem ze samemu trzeba sie uczyc
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: zabrze vs katowice - prosze o pomoc ;)

Post autor: avis »

minimalna średnia by mieć stypendium rektora zeszłym roku w kato to
4,25 a w zabrzu 4,35 różnica nie powala chociaż zawsze to o 0,1 większa szansa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości